IE ongelma

jpt

Eli kokeilin ensimmäistä kertaa lähteä tekemään sivuja muun selaimen kuin IE:n pohjalta ja pienen räpläilyn jälkeen sain sivupohjan FireFoxilla toimimaan.

Sivut ovat osoitteessa http://www.jptsign.com/index.html

Ainoastaan etusivu on tällä hetkellä toimiva (paitsi sisällöltään), mutta miten saan sen IE:ssä toimivaksi. Nyt siis navigointipalkin kuviin on tullut sivuille jonkinlaiset marginaalit ja mielestäni kokeilin kaikkia vaihtoehtoja mitä mieleen tuli tyhjien välien poistamiseksi, mutta en siinä onnistunut :(

Onko ongelma - vai -tageissa vai missä...?

7

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Macmää

      Ongelma on IE:n bugeissa. IE vaan näyttää tietyt jutut väärin. Bugisalkusta löytyy giljotiinia ja beegaboo bugia ja mitä kaikkia niitä nyt oli. On ihan normaalia että IE näyttää jonkin asian 3 pikseliä (vai olikohan 4 pikseliä) väärässä paikassa. Voi vaan arvailla millaista koodia IE:n sisällä on kun tuollaisia tulee. Tulee väkisin mieleen että kiireessä on laastaroitu 3 px jonkin funktion palauttaman arvon päälle jotta joku muu käyttöjärjestelmän elementti on saatu kohdalleen tms.

      Tällä hetkellä voi tehdä CSS:n erikseen IE:lle esimerkiksi käyttämällä Child Selectoria. IE kun ei siitäkään ymmärrä tuon taivaallista, eli ensin tehdään määrittely IE:n mukaan ja sen perään Child Selectorilla korjataan arvot oikeiksi. Tuloksena on se että IE saa väärät arvot (oikeat IE:lle) ja kunnolliset Internet selaimet saa elementille oikeat arvot uudelleen tuon Child Selectorin avulla.

      Aihetta kannattaa Googlata vaikka [css ie bugs ] hakusanoilla.

      • Höpö

        On ihan totta että IE on paska, mutta silti haluaisin että ennenkuin alat selittämään jotain yhtä älytöntä kuin että »IE näyttää jonkin asian 3 pikseliä (vai olikohan 4 pikseliä) väärässä paikassa» voisit kyllä oikeasti kertoa missä ja milloin ja onko tuo kuulopuhetta vai etkö itse vain ole osannut tehdä sitä css-tiedostoa oikein.

        Perustelua väitteelle, pyydän!


      • Macmää
        Höpö kirjoitti:

        On ihan totta että IE on paska, mutta silti haluaisin että ennenkuin alat selittämään jotain yhtä älytöntä kuin että »IE näyttää jonkin asian 3 pikseliä (vai olikohan 4 pikseliä) väärässä paikassa» voisit kyllä oikeasti kertoa missä ja milloin ja onko tuo kuulopuhetta vai etkö itse vain ole osannut tehdä sitä css-tiedostoa oikein.

        Perustelua väitteelle, pyydän!

        http://positioniseverything.net/explorer/threepxtest.html


    • Ridge

      .navi IMG {
      display: inline;
      }

      • kaikenlaista

        Tällä hetkellä päädyn tuohon 3px ratkaisuun, johon sain vihjeen jo toiselta foorumilta, kiitokset kuitenkin tähänastisista vastauksista.

        Eli pitää varmaan tehdä tommonen 'tweak' IE:tä varten kunhan jaksan perehtyä siihen miten saan sen aikaiseksi ;)

        Tässä on sivut FF:llä toimivina:
        http://www.jptsign.com

        Ja tässä IE:llä toimivina (lisätty -3px marginaali vasemmalle ja oikealle):
        http://www.jptsign.com/IEhack


      • toimii melkein

        eli siis jossain vaiheessa taisin tuota kokeilla, tulos näkyy FF:llä seuraavalta:
        http://www.jptsign.com/IEhack

        Miten saan tuon alla olevan marginaalin poistettua?


    • jpt

      Eli lisäsin tuon Ridgen ehdottaman jostain tuli mieleen vertical-align -ominaisuus jota päätin kokeilla ja toistaiseksi kaikki näyttäisi toimivan!

      Alla lisäykset, jos jollain on samanlaisia ongelmia:

      .navi img {
         display: inline;
         vertical-align: bottom;         
      }

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      126
      4595
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3815
    3. 209
      3105
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      99
      2960
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      65
      2781
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      116
      1550
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      4
      1538
    8. 60
      1286
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      1128
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1029
    Aihe