Eli kokeilin ensimmäistä kertaa lähteä tekemään sivuja muun selaimen kuin IE:n pohjalta ja pienen räpläilyn jälkeen sain sivupohjan FireFoxilla toimimaan.
Sivut ovat osoitteessa http://www.jptsign.com/index.html
Ainoastaan etusivu on tällä hetkellä toimiva (paitsi sisällöltään), mutta miten saan sen IE:ssä toimivaksi. Nyt siis navigointipalkin kuviin on tullut sivuille jonkinlaiset marginaalit ja mielestäni kokeilin kaikkia vaihtoehtoja mitä mieleen tuli tyhjien välien poistamiseksi, mutta en siinä onnistunut :(
Onko ongelma - vai -tageissa vai missä...?
IE ongelma
7
587
Vastaukset 7
- Macmää
Ongelma on IE:n bugeissa. IE vaan näyttää tietyt jutut väärin. Bugisalkusta löytyy giljotiinia ja beegaboo bugia ja mitä kaikkia niitä nyt oli. On ihan normaalia että IE näyttää jonkin asian 3 pikseliä (vai olikohan 4 pikseliä) väärässä paikassa. Voi vaan arvailla millaista koodia IE:n sisällä on kun tuollaisia tulee. Tulee väkisin mieleen että kiireessä on laastaroitu 3 px jonkin funktion palauttaman arvon päälle jotta joku muu käyttöjärjestelmän elementti on saatu kohdalleen tms.
Tällä hetkellä voi tehdä CSS:n erikseen IE:lle esimerkiksi käyttämällä Child Selectoria. IE kun ei siitäkään ymmärrä tuon taivaallista, eli ensin tehdään määrittely IE:n mukaan ja sen perään Child Selectorilla korjataan arvot oikeiksi. Tuloksena on se että IE saa väärät arvot (oikeat IE:lle) ja kunnolliset Internet selaimet saa elementille oikeat arvot uudelleen tuon Child Selectorin avulla.
Aihetta kannattaa Googlata vaikka [css ie bugs ] hakusanoilla.- Höpö
On ihan totta että IE on paska, mutta silti haluaisin että ennenkuin alat selittämään jotain yhtä älytöntä kuin että »IE näyttää jonkin asian 3 pikseliä (vai olikohan 4 pikseliä) väärässä paikassa» voisit kyllä oikeasti kertoa missä ja milloin ja onko tuo kuulopuhetta vai etkö itse vain ole osannut tehdä sitä css-tiedostoa oikein.
Perustelua väitteelle, pyydän! - Macmää
Höpö kirjoitti:
On ihan totta että IE on paska, mutta silti haluaisin että ennenkuin alat selittämään jotain yhtä älytöntä kuin että »IE näyttää jonkin asian 3 pikseliä (vai olikohan 4 pikseliä) väärässä paikassa» voisit kyllä oikeasti kertoa missä ja milloin ja onko tuo kuulopuhetta vai etkö itse vain ole osannut tehdä sitä css-tiedostoa oikein.
Perustelua väitteelle, pyydän!
- Ridge
.navi IMG {
display: inline;
}- kaikenlaista
Tällä hetkellä päädyn tuohon 3px ratkaisuun, johon sain vihjeen jo toiselta foorumilta, kiitokset kuitenkin tähänastisista vastauksista.
Eli pitää varmaan tehdä tommonen 'tweak' IE:tä varten kunhan jaksan perehtyä siihen miten saan sen aikaiseksi ;)
Tässä on sivut FF:llä toimivina:
http://www.jptsign.com
Ja tässä IE:llä toimivina (lisätty -3px marginaali vasemmalle ja oikealle):
http://www.jptsign.com/IEhack - toimii melkein
eli siis jossain vaiheessa taisin tuota kokeilla, tulos näkyy FF:llä seuraavalta:
http://www.jptsign.com/IEhack
Miten saan tuon alla olevan marginaalin poistettua?
- jpt
Eli lisäsin tuon Ridgen ehdottaman jostain tuli mieleen vertical-align -ominaisuus jota päätin kokeilla ja toistaiseksi kaikki näyttäisi toimivan!
Alla lisäykset, jos jollain on samanlaisia ongelmia:
.navi img {
display: inline;
vertical-align: bottom;
}
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3201398Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3361325- 1061112
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔501008- 105991
- 106940
- 111792
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22787- 70643
- 101643