Asuntolainan myöntämisehdot.

Olen aloittamassa vuoden alusta vuoden verran kestävää sairaanhoitajan sijaisuutta eräässä keskussairaalassa. Palkasta minulle jäisi käteen n. 1700e kuussa. Tahtoisin ostaa 36000 euroa maksavan asunnon. Myönnetäänkö minulle lainaa vaikka minulla ei ole vakituista työpaikkaa?
31786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onnistuu varmasti tuollaiset epätyypilliset työ-
suhteet eivät ole enää este lainan saamiselle.
Tosin kehoittaisin harkintaan sikäli että hinnasta
päätellen kyse on yksiöstä ja jostain kaukaa.
Ajattelitko sitä oikeaksi kodiksi vai sijoituk-
seksi, jos jälkimmäistä niin ollaan jo -90luvun
kuplan tasolla, mikä ei tarkoita sitä etteikö
vielä mentäisi ylöspäin vaan sitä että kohta tul-
laan alas. ..Oikea..taso on jossain kahden kuplan
välissä. Jos saat kivan ja kohtuu hintaisen kämpän
niin sitäkin kannatta harkita.
Kaikki ei ole taloutta.
Joten jos ihan oikeasti jostain pidät niin osta se
mutta itkeminen on turhaa myöhemmin.
Mikään ei ole niin katkeraa kuin nähdä asunnon
hinnan laskevan hitosti nopeammin kuin sitä ehtii
lyhentää ja kun samaan aikaan tulee vielä taloyh-
tiöön remppaa joka nostaa kuluja entisestään.
..Noin kokemuksesta..

Äänestä
  • Ja törkeän halpa kun samasta talosta samankokoinen ja vielä huonokuntoisempi asunto maksaa yli 70000e.
    Kymppitonni menee kyllä remonttiinkin. Mutta kyllä se silti edullinen on. Mulla on tähän asuntoon etuosto-oikeus eli on suvun kämppä.
    Kiitos kun neuvoit mua tossa laina-asiassa, taidan marssia pankkiin kysymään:)

    Äänestä

  • Paula kirjoitti:

    Ja törkeän halpa kun samasta talosta samankokoinen ja vielä huonokuntoisempi asunto maksaa yli 70000e.
    Kymppitonni menee kyllä remonttiinkin. Mutta kyllä se silti edullinen on. Mulla on tähän asuntoon etuosto-oikeus eli on suvun kämppä.
    Kiitos kun neuvoit mua tossa laina-asiassa, taidan marssia pankkiin kysymään:)

    No jos asunnon todellinen arvo on suurempi, niin tavalla jo tuokin käy vakuutena. Eli olet ensiasunnon ostaja ja valtio takaa täten 80%. Jos asuntosi todellinen hinta on 60000€ ja maksat siitä suvullesi esim. 30000€, niin tavallaan sinun ei tarvitse edes käyttää valtion takuuta sillä asunnon hinnasta käy 70% takuutena eli tässä tapauksessa jos otat 49000€ lainan, niin et tarvi takaajaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paula kirjoitti:

Olen aloittamassa vuoden alusta vuoden verran kestävää sairaanhoitajan sijaisuutta eräässä keskussairaalassa. Palkasta minulle jäisi käteen n. 1700e kuussa. Tahtoisin ostaa 36000 euroa maksavan asunnon. Myönnetäänkö minulle lainaa vaikka minulla ei ole vakituista työpaikkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu