Tiesitkö, että joulupukin esikuvana onkin itse Saatana? Lue järkyttävä totuus: http://www.heinola.org/~cuttingedge/cef-siirto-kesken/cef1132.html
SAATANA on joulupukin esikuva.
Santa Satan
21884
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ajattele välillä jotain muuta ASIAA, LÄHDE VAIKKA KÄVELYLLE, NIIN EI MENE USKONELÄMÄ ÖVERIKSI
ennen kuin levität moista humpuukia. Tuo antamasi linkki edustaa sairaan ihmisen sairasta ajattelua.
http://www.coloria.net/kulttuurit/joulu.htm
http://www.historychannel.com/exhibits/holidays/christmas/santa.html
joulupukki
Alunperin Joulupukkimme oli Pyhä Nikolaus (St. Nicholas -> Santa Claus) - merimiesten, maanviljelijöiden ja kauppiaiden pyhimys - piispa, joka eli 200-300-luvuilla Myrassa, Vähässä Aasiassa. Erään kerran hän auttoi köyhää kauppiasta, jolla ei ollut varaa kolmen tyttärensä myötäjäisiin. Pyhä Nikolaus antoi (joidenkin lähteiden mukaan heitti ikkunasta, joidenkin tarujen mukaan laski savupiipusta) perheelle pussillisen kultaa, jotta tyttärillä oli mahdollisuus mennä naimisiin. Toisen tarinan mukaan Pyhä Nikolaus mm. herätti henkiin kolme poikaa, jotka teurastaja oli paloitellut ja säilönyt suolaan. Ja yhden tarinan mukaan Nikolaus kuljetti joulun aikanaan mukanaan kaksi kahlehdittua pukkia, jotka olivat vertauskuvia Jeesuksen kahlehtimalle kiusaajalle.
Joulu assosioitui Pyhän Nikolauksen kanssa etenkin pohjoisessa Euroopassa. Joissakin Euroopan maissa Pyhä Nikolaus tuo lahjat valkoisella ratsulla ratsastaen 6. joulukuuta. Aikanaan hollantilaiset veivät Pyhän Nikolauksen (Sinterklass tai Sint Nikolaas) tradition mukanaan mennessään Amerikkaan. 1600-luvulla, kun hollantilaiset menettivät New Amsterdamin englantilaisille, Sinterklass kääntyi Santa Clausiksi ja alkoi saada hiljalleen myös muita ominaisuuksia.
Joillakin paikoin lahjoja ei suinkaan tuo joulupukki vaan itse Jeesus-lapsi tai hänen enkelimuotoinen apurinsa. Mm. Saksassa tämä hahmo tunnettiin nimellä Kris Kringle tai Christkindlein. Englannissa puolestaan on juhlittu Father Christmas -hahmoa, jonka alkuperä lienee pakanuudessa, ei kristinuskossa. Vastaavia hahmoja ovat myös Pere Noel ja Pelznickel. Joulun aikoihin lahjoja ovat jaelleet myös Rouva Rolle, Befana, Eisenbertha sekä pyhimykset Tuomas, Mikaeli, Martti, Basilius, Lucia ja Barbara.
Punapukuisen, rehevän ja valopartaisen joulupukin lanseerasi 1900-luvun alkupuolella Coca-Cola. Coca-cola -pukki lienee saanut vaikutteita amerikkalaisen professotin Clement Clarke Mooren lastenrunosta A Visit from St. Nicholas (joka tunnetaan paremmin nimellä Twas the Night Before Christmas) (1822). Runosta tuli pian suosittu USA:ssa; 1860-luvulla Thomas Nast piirsi runon pohjalta pukin 'Harper's Weekly' -lehteen. Samaa herra Nastia on syyttäminen siitä, että amerikkalaiset uskovat pukin asuvan Pohjoisnavalla. Hän piirsi 1882 Joulupukin istumassa laatikon päällä, jossa luki: Christmas Box 1882, St. Nicholas, North Pole. Punapukuisia pukkeja esiintyi kyllä jo aivan 1900-luvun alkuvuosina mm. ranskalaisissa joulukorteissa.
Sinä mielisairas varmaan syötät lapsillesi joulupukkisatua totena? Joulupukki on lasten epäjumala, joka ei kuulu jouluun. Joulu on Jeesuksen juhla, ei lasten eikä joulupukkien. Joulukuusi on pakanallinen tapa, joulukinkku alunperin germaanien eläinuhri jumalille ja joulupukki itse Saatana. Jumala vaatii sinut tilille viimeisellä tuomiolla siitä, että olet Jeesuksen rinnalla pitänyt joulupukkia.
Se Amerikasta Coca Colan mainoksista koko maailman kaikkien joulupukkien esikuvaksi levinnyt hahmo on ruotsalaista perua. Sen kehitteli Coca Colan mainospiirtäjä, joka oli muuttanut Jenkkilään Ahvenanmaalta. Hän oli siis kielellisesti, kulttuurisesti ja geneettisesti ruotsalainen.
varmaan syötät lapsillesi sijaiskärsijä-myyttiä totena?
Joulupukkiasiasta kirjoitti santa satan..JOULUN KUNNIAKSI TOTUUS LAPSILLEKIN TAOTTAVA SELVÄKSI. JEESUS ITSE ON JOULUJUHLAN YKKÖSSANKARI ~VIELÄPÄ KUOLEMATON TOTUUS! TAIKATOUHUT PYHIIN TODELLISIIN TAPAHTUMIIN KUTEN MYÖS PÄÄSIÄISNOITAJUTUT, lapsiin ei saisi istuttaa VALHEITA! Se johtaa lapset suoraapäätä saatanan, VALHEENISÄN hämähäkkiverkkoihin!
ei ole tuollaisia esikuvia, vaan Kristus Herra.
"Santa = Satan."
--- hah hah hah
Taas tätä uskovaisten vääristelyä.
"Santa" tarkoittaa "pyhää" eikä "saatanaa".
Esim. Santa Maria = Pyhä Maria eikä saatanan Maria
SANTA MARIA oli Kolumbuksen laivan nimi. TÄLLÄ LAIVALLA Christoffer Kolumbus löysi Amerikan...Amerikka ei ole pääasiassa katolinen.
Santa Maria on maustemerkki.
Olet oikella jäljillä, mutta toisin kuin väitit, saatana ei ole joulupukin esikuva. Jeesus on joulupukin "esikuva" kuten esittämäsi linkin taulukossa osuvasti vertailtiin.
Saatanalla, valheen isällä, on kuitenkin sormensa pelissä. Saatana on joulupukin "takana". Saatana on suunnitelleut joulupukista Jeesuksen irvikuvan harhauttaakseen kaikkein pieninpiä, tuohoamaan lapsen viattoman mielen.
Kun lapsille uskotellaan, että joulupukki on olemassa, hän tietää kaiken, palkitsee hyvistä teoista ja rankaisee pahoja jne, pieni mieli uskoo siihen. Jossain vaiheessa totuus kuitenkin valkenee lapselle, ja joulupukkiuskolta putoaa pohja. Lapsi huomaa, että hänelle on valehdeltu. Häntä on huijattu. Omat vanhemmat, isä ja äiti, ovat valehdelleet hänelle!
Mitä tämä tekee lapsen perusluottamukselle ja uskolle yliluonnolliseeen? Kun lapselle sitten aikanan kerrotaan Jeesuksesta, joka tuntee meidät kaikki ja tietää kaikki ajatuksemme ja tekomme, palkitsee (ja pelastaa) meidät.. Miten helppo lapsen on uskoa Jeesukseen kun häntä on jo pahanpäiväisesti huijatttu joulupukilla?
Jeesus ja joulupukkihan ovat samanlaisia satuolentoja! Kuten lapsikin huomaa, hehän ovat samaa puppua kumpikin (vrt taulukko)! Eihän lapsikaan ole niin tyhmä pelle, että menisi kahta kertaa samaan lankaan ja uskoisi johonkin Jeesukseen!
Näin saatana on saanut valheella saanut tuhottua lapsen viattoman mielen.
Vanhemmat, kertokaa lapsellenne, että joulupukki ei ole olemassa. Mutta Jeesus on.
Ei Jeesuskaan ole olemassa paitsi mielikuvituksessa.
..ja sitähän kun sinä et voi tietää...
Saatana on mahtava kristittyjen jumala.
"Saatana on suunnitelleut joulupukista Jeesuksen irvikuvan harhauttaakseen kaikkein pieninpiä, tuohoamaan lapsen viattoman mielen..."
Kerro lisää tuosta harhautuksesta miten se ilmenee
Joulun serpent/käärme
http://schoolrecordingstars.com/wp-content/uploads/2015/07/044.jpg
"THE FALL OF MEN"
https://www.youtube.com/watch?v=MPSHH0pfAFA
Aloittaja valehtelee tarkoituksellisesti. Kun tuntee nk. joulupukin historian, tiedämme, että esikuva ei ole ollut Saatana.
Helluntailaisuuden opetukset perustuvat systemaattisiin valhemielikuviin, jotka uppoavat nk. taikauskoiseen, kouluttamattomaan rahvaaseen.
Helluntailaisuudessa opettajina ja apostoleina toimivat pääasiassa suoraan pystymetsästä, kaduilta ja vankiloista noukittuja. Se harvainluokka, joka taustalla johtaa puljua, kerää rahat omille tileilleen.
Helluntailaisuus on amerikkalaisten vapaamuurareiden 1800-luvulla perustama ja johtama lumeuskonto.
Onkos se joulupukki sitten hirvittävä perkele jolla on sarvet? Se on hirvittävää siksi sellaista kauhistuttavaa oliota en päästä sisään eikä sellaista pidä olla . Tai silleen että se ois niinku hyvä vaik se onki paha. Hyi kuvotus millanen se on jos se onkin piru vaikka se esittää että se on hyvä. Ei sillä joulupukilla sarvia oo mut jos ne onki oikeesti piruja. Onhan se punanenki ku piru ni sitte se onki paha . En siedä joulupukkia ollenkaa ku se on sellanen paha paha. Se pitäs kai eliminoida jotenki kokonaan ettei se kusis viattomia lapsia silmään. Joulupukin vois kieltää ku se on hirvee itte piru. Jos se vielä sihisee kuin käärme ni sitten se on vielä pahempi en voi hyväksyä mokomaa iljetystä ku se on pahuuden ruumiillistuma hyi. Varokaa hirveää joulupukkipirua. kiellettävä niin ku aku ankka ku sillä ei oo housuja.
Ja sitten totuutta. Joulupukin esikuva on piispa Pyhä Nikolaus, joka eli neljännellä vuosisadalla Myran kaupungissa. Jakoi jouluna lahjoja Jeesuksen kunniaksi.
Niin.
Uskomukset ja uskonnot ovat laaja kulttuurinen sekoitus muista uskomuksista ja uskonnoista.
Joulupukki taitaa perustua johonkin oikeasti eläneeseen ihmiseen, josta toiset ihmiset sitten tekivät pyhimyksen.
Mutta joulupukki-taru sisältää myös aitoja taikauskon ja okkultismin aineksia, joten varmasti joulupukin kertomukseen on sorkkajalkakin osuutensa antanut. Ja kulutushysteriastakin sen tajuaa, kenen aikaansaannosta se on.