Adventtiseurakunta on jokaisen Jeesusta ja Raamattua rakastavan tosiuskovan koti. Siellä tutkitaan Jumalan sanaa Pyhän Hengen johdolla ja tätä saatana vihaa kaikista eniten. Siellä missä totuus asuu, sitä paholainen vihaa.
Joulunakin hyvä muistaa
kolme paimenta
8291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oliko sodanjulistus?
Rauhaa sinullekkin, joka pelkäät jatkuvaa sotimista. Joulurauhan julistus ei tainnut yltää tänne palstalle asti, joten oli pakko näin jälkihätäsenä kirjoittaa sinullekkin. Älä kuule huolehdi tosta naapuristas, joka kertoo rinta rottingilla omasta seurakuntaelämästään. Ota sinä vaan Jeesus sydämeen asumaan, niin saat olla ihan rauhassa joulun jälkeenkin. Vaellat Hänen sanansa ohjenuoranas, niin voit olla hyvillä mielin. Jokainen me tehdään omaa tiliä omasta vaelluksestamme. Ei meistä ole kukaan toista parempi. Toisen kun toisenkin on Jumala luonut. Hänen Henki se eläväksi tekee ja annetaan Hänen asua ruumiimme temppelissä niin hän on aina mukana ja lähempänä kun missään muualla. Siunattua loppuvuotta!
Ettäs kehtaatte lietsoa. Harhaa on näköjään pakko levittää joulunakin.
Omahan oli avauksesi pakana.
Joka päivä on hyvä muistaa,
että emme seuraa seurakuntia, emmekä uskontoja
vaan teemme henk.kohtaista parannusta elämässämme
ja seuraamme uskon alkajaan,
suloiseen ja väkevään Juudan Jalopeuraan -
Jeesukseen Kristukseen.
Rauhaa kullekkin säädylle!
Meni harakoille äskönen pitkä teksti minkä vastailin teidän kirjotuksiin jo.
Eipä me maan lapset voida itteämme kehua tai viisaitakaan olevamme ilman Jumalan Hengen johdatusta. Kyllähän Rauhanruhtinas haluaa asua varmasti kaikkien hiljaisten, nöyrien, kuuliaisten, murheellisten, syntisten ja Häntä etsivien luona tänäkin jouluna. Ei Hän asu kirkoissa eikä käsillätehdyissä temppeleissä, jos Hänellä ei ole sijaa meidän sydämessä, niin turha on rinta rottingilla huutaa, että meillä on totuus ja oikea oppi. Etsiä voi Häntä kaikessa hiljaisuudessa ja mennä sapattina tapansa mukaan synagoogaan kuulemaan Hänen sanaa. Voi kun Hän itse saisi olla meille lukemassa Jesajaa, ymmärretäsköhän me enempää kun Hänenkään aikalaisensa. Rauhallista loppuvuotta!
Ps. 59:7
(59:8) Katso, he purkavat suustaan sisuansa, miekat ovat heidän huulillansa, sillä: "Kuka sen kuulee?"
Huulehan ne siullakkin liikkuu ja sanoillahan sinäkin miekkailet näilä listoilla.
Rakennukseski vai riidaksi, se jää meille itte kullekkin sitten pääteltäväksi. Herra antakoon ymmärrystä jokaiselle, ettei pikku asioihin takerruttas!