Onko näin?

jumala on aina hyvä? Kaikki mitä jumala tekee on hyvää? jumala aiheuttaa onnettomuuksia "6 Törähtääkö merkkitorvi kaupungissa ihmisten säikähtämättä? Tapahtuuko kaupungissa onnettomuutta herran sitä aiheuttamatta?" Aamoksen kirja 3 6 Onnettomuudet ovat hyviä?
6294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Myös Allah on hyvä. Mitään pahaa ei tapahdu Allahin tietämättä.
Kerran oli niin ettei Jumala tiennyt pahuudesta, nimittäin Sodoman ja Gomorran pahuudesta. Hän lähti huhuja kuultuaan omin silmin tarkastamaan paikan päälle ja olihan siellä(kin) pahuutta.

Äänestä

Vuosi sitten meidän Herra kävi katsomassa perkeleellistä iloittelua Thaimaassa ja pahastui kovin ihmisten synnistä. Synnin teko loppui, kun Jumala paiskasi meren syntisten päällä. Jumala poisti n. 300 000 syntistä ihmistä elävien kirjoista.
(Niin, syntisiä oli muuallakin kuin Thaimaan länsi-rannalla)

Äänestä
  • Mitään ei tapahdu sallimatta. Kaikella on tarkoituksensa. Raamatussa ennustetaaan lopunajan olevan lähellä. Siellä kuvataan, että ennen kuin aika loppuu on luonnonkatastrofeja yms. ja aika on kuin nooan aikaan ja tämä pitää kyllä paikkaansa.siellä myös sanotaan että ihmiskunnasta ei ole jäljellä pajon vaan joku vitsaus on vienyt ihmis henkiä.

    Äänestä

  • juttua! kirjoitti:

    Mitään ei tapahdu sallimatta. Kaikella on tarkoituksensa. Raamatussa ennustetaaan lopunajan olevan lähellä. Siellä kuvataan, että ennen kuin aika loppuu on luonnonkatastrofeja yms. ja aika on kuin nooan aikaan ja tämä pitää kyllä paikkaansa.siellä myös sanotaan että ihmiskunnasta ei ole jäljellä pajon vaan joku vitsaus on vienyt ihmis henkiä.

    Siis onnettomuudet ovat hyviä? Olette siis onnellisia onnettomuuksista? Elikkä kun joku menettää jalkansa onnettomuudessa vai pitäisikö sanoa onnellisuudessa,iloitsette?

    Äänestä

Jumalan viha kohdistuu kaikkea jumalattomuutta ja syntiä kohtaan -sanotaan raamatussa. mutta omilleen hän on hyvä ja rakastava/siunaukset suraavat. eli parempi ois olla totuuden puolella ja kulkea herran kanssa, koska omiaan hän varjelee ja päästää pälkähästä...

Äänestä
  • mutta Jumala on Täydellinen rakkaus :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toinen aaron kirjoitti:

jumala on aina hyvä? Kaikki mitä jumala tekee on hyvää? jumala aiheuttaa onnettomuuksia "6 Törähtääkö merkkitorvi kaupungissa ihmisten säikähtämättä? Tapahtuuko kaupungissa onnettomuutta herran sitä aiheuttamatta?" Aamoksen kirja 3 6 Onnettomuudet ovat hyviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu