Miehillä tavallinen virtsan karkailun muoto on jälkitippuminen, jolloin virtsaa valahtaa housuihin jonkun verran virtsaamisen jälkeen. Oire on vaaraton, ja se saattaa liittyä eturauhasen suurentumiseen tai virtsaputken elastisuuden vähenemiseen. Hoitona on opetella käymään WC:ssä rauhallisemmin, niin että virtsaputki ehtii tyhjentyä kunnolla.
Tullainen ohje löytyi netistä jälkitippa-ongelmaan..Löytyiskö muita käytännön neuvoja..Jostakin luin että jotenkin painelemalla voisi edesauttaa jäännösvirtsan tuloa..Mitenkähän se tapahtuu..Onkohan kuvia jossain netissä? Rauhallisesti voi ottaa mutta asumaankaan ei viitsi vessaan jäädä ;)
Jälkitippa
TeeTee8
2
2115
Vastaukset
- sattp
Auttaisikohan ns.kaksoisvirtsaus eli kun on vitsannut niin nousee ylös ja yrittää uudelleen, jolloin rakko tyhjenee paremmin!
- kerppo
"Kuvien avulla Teuvo Tammela opastaa omia potilaitaan painelemaan viimeisetkin tipat ulos". Teksti löytyy, muttei kuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746304MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415368Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.604245NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734102Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653870Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691157- 49931
- 248820
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29797Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62791