Junan myöhästyminen

Onko kukaan onnistunut saamaan vr:ltä korvausta reilusti myöhästyneen junamatkan takia? Päätin hakea korvausta menetetystä vapaa-ajasta, sillä kaukojuna oli yli tunnin myöhässä (kahden tunnin matkaan lisätunti on jo aika kohtuuton).
253607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Eipä ole kukaan uskoakseni moisesta jaksanut aiemmin ruikuttaa.

Millä perusteilla ajattelit korvausta hakea? Menetetyn vapaa-ajan? Kuinka arvokkaaksi luulet oikeuden yhden tunnin vapaa-aikasi hinnoittelevan? Onko sinulla esittää kirjallisia tositteita vapaa-aikasi todellisesta arvosta ja tämän perusteella vaatia korvausta?

Voithan toki yrittää saada korvausta henkisestä kärsimyksestä, kun sait traumoja etkä enää uskalla mastkustaa junassa. Nehän saattavat myöhästyä vielä joskus uudestaan, kun olet kyydissä.

Äänestä
  • miettiä myös myöhästymisen syitä. Viime perjantaina Inter City numero 56 Oulusta Helsinkiin myöhästyi ensin n. 20 minuuttia, koska odotti muilta (myöhässä olleilta) junilta tulevia matkustajia ja jäi toiset 20 minuuttia aikataulusta matkustajalle sattuneen tapaturman vuoksi (eräälle asemalle tilattiin ambulanssi jne). Koska aika moni IC:n matkustajista oli vaihtamassa esim. Seinäjoella muihin yhteyksiin, nämä jatkoyhteydet joutuivat odottamaan. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, eikä myöhästymiset johdu välttämättä siitä, että VR:llä sössitään.

    Äänestä

  • vähän kirjoitti:

    miettiä myös myöhästymisen syitä. Viime perjantaina Inter City numero 56 Oulusta Helsinkiin myöhästyi ensin n. 20 minuuttia, koska odotti muilta (myöhässä olleilta) junilta tulevia matkustajia ja jäi toiset 20 minuuttia aikataulusta matkustajalle sattuneen tapaturman vuoksi (eräälle asemalle tilattiin ambulanssi jne). Koska aika moni IC:n matkustajista oli vaihtamassa esim. Seinäjoella muihin yhteyksiin, nämä jatkoyhteydet joutuivat odottamaan. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, eikä myöhästymiset johdu välttämättä siitä, että VR:llä sössitään.

    Totta, usein syy ei ole vr:n. Nyt veturi hajosi jostain syystä.

    Kyllhän tuo ottaa päähän, kun lyhyestä lomasta menee yli tunti ylimääräistä junassa istumiseen. Voisihan sitä yrittää vaatia korvausta menetetystä vapaa-ajasta esim. tuloihin perustuen (n. 25 e / tunti, joka kerrotaan kahdella = 50 e).

    Tuskin menee läpi, mutta voihan sitä yrittää.

    Äänestä

  • pasi kirjoitti:

    Totta, usein syy ei ole vr:n. Nyt veturi hajosi jostain syystä.

    Kyllhän tuo ottaa päähän, kun lyhyestä lomasta menee yli tunti ylimääräistä junassa istumiseen. Voisihan sitä yrittää vaatia korvausta menetetystä vapaa-ajasta esim. tuloihin perustuen (n. 25 e / tunti, joka kerrotaan kahdella = 50 e).

    Tuskin menee läpi, mutta voihan sitä yrittää.

    Jotta on oikeutettu mitään korvauksia vaatimaan:

    A) Juna saa olla TODELLA paljon myöhässä

    B) Syyn tarvitsee olla jokin muu kuin "normaali liukuma" (jota tunti-kaksi vielä hyvinkin voi olla). EIKÄ syy ole millään muotoa säästä johtuva. Toisinsanoen, hyvin vähän asioita jää tähän sarjaan, mutta kyllä noita myöhästymisiä joskus korvataan...Veturin kilahtaminen menee kuitenkin tuonne kaluston rikkoutumiseen, joka taas on ihan tuota normaalia liukumaa ennalta-arvaamattomasta haitasta.

    C) JOS juna on myöhässä todella reilusti, niin ANSIONMENETYKSET ovat niitä, joista voisi kokeilla korvausta pyytää, jos siis jotain todella selkeää menee sivu suun. Vapaa-aika ei kuulu tähän luokkaan. Kuten itsekin ymmärrät niin tuo oma vapaa-ajan hinnoittelusi on huvittava:)

    Eli tuossapa noin lyhyesti kansankielellä miten tilanne menee. Samankaltaisesti asia sinullekin selitetään, jos kunnon kannanotto ja vastaus lähetetään. Junamatkustus on suoraan sanoen vähän sellainen asia etenkin talvella, että myöhästelyyn tarvitsee varautua.

    Jos nyt välttämättä haluat vr:n arkistoihin vuosittaisten valitusmäärien laskennalliseen tarkasteluun laittaa kortesi kekoon, niin kirjoita pois. Mutta älä suotta näe kummoista vaivaa.

    Äänestä

Menetettyä vapaa-aikaa VR ei korvaa. Sen sijaan kohtuuden rajoissa VR on maksanaut jatkokuljetuksia, jos olet niistä junan myöhästymisen vuoksi jäänyt paitsi esim. "Juna-bussi" ei jäänyt odottamaan myöhästynyttä junaa vaan yhteyttä käyttäville järjestettiin kimppataksikuljetus, jonka vr maksoi yms.

Äänestä

Junamatka paikallisjunalla 2min kesti kerran 45min. Oli "kivaa"!

Äänestä

Olen itse kerran venyttänyt Hki-Tku välin
VR:n kyydissä yli neljatuntiseksi,
ja tällöin sain myös kuulla millä periaatteilla
VR pääosin korvaa.

1) Jokainen korvaus haetaan, ja käsitellään
tapauskohtaisesti.

2) Pääasiassa vapaa-aikaa ei korvata.

3) Mikäli myöhästyt jatko-yhteydestä selvästi
vain VR:n virheen vuoksi, ja olet ottanut
huomioon normaalit mahdolliset viivästystekijät,
VR korvaa jätkoyhteytesi TAI majoittaa sinut,
mikäli jatkoyhteyttä ei ole enää saatavilla.
Tähän vaaditaan todisteeksi esim. jo lunastetut
matkaliput tai muu selvitys joka on todennettavissa.

4) Todistettavissa oleva tulonmenetys on myös
korvattavissa, tapauskohtaisesti.

5) Normaalisti, muita kuin mainittuja
myöhästymisestä seuraavia välillisiä tai
välittömiä vahinkoja ei korvata.

6) Pääasiallisesti korvauksen saaminen
edellyttää yhteydenottoa VR:n suorittajaan
viipymättä vahingon synnyttyä.
(Suomeksi, heti kun jäät junasta!)

Äänestä
  • .... VR:n suorittaja ?

    ---Clip---

    6) Pääasiallisesti korvauksen saaminen
    edellyttää yhteydenottoa VR:n suorittajaan
    viipymättä vahingon synnyttyä.
    (Suomeksi, heti kun jäät junasta!)

    ---Clip---

    Kuka suorittaa ja mitä suoritetaan? Mikä se suorittaja on; onko se ihminen vai eläin?
    Onko se VR Osakeyhtiön orja vai RHK:n virkamies vai onko sitä enää olemassakaan?

    Äänestä

Itse sain korvausta 2e n. 12 e junamatkasta, kun juna myöhästyi reilut 3h. Oli kiva odotella asemalla kissa häkissä näin kauan! Ja lopulta korvaavana junana paikalle saapui joku todella huono ja kylmä pikkujuna!

Äänestä

name; eurax hydrocortisone; dilantin; inderal information; combivent anxiety; paxil; zyloprim mexico; fucidin intertulle;

Äänestä

large;

Äänestä

thus;

Äänestä

occur;

Äänestä

perhaps;

Äänestä

twenty;

Äänestä

short;

Äänestä

game;

Äänestä

inch;

Äänestä

weight; antabuse no online prescription; viagra; viagra cialis levitra; sulfatrim; order levitra; baclofen pumps;

Äänestä

similar; tetracycline tooth; valtrex; ambien; bactrim side effects; effects levitra side; nolvadex;

Äänestä

fine; benicar generic; cafergot; cheap cytotec; baclofen; teva diflucan;

Äänestä

Ketjusta on poistettu 35 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


pasi kirjoitti:

Onko kukaan onnistunut saamaan vr:ltä korvausta reilusti myöhästyneen junamatkan takia? Päätin hakea korvausta menetetystä vapaa-ajasta, sillä kaukojuna oli yli tunnin myöhässä (kahden tunnin matkaan lisätunti on jo aika kohtuuton).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu