Kuuluuko kaikkialla keravalla lentomelua? Missäpäin erityisesti tiedätte ongelmia olevan?
Lentomelu
30
6123
Vastaukset
- Sutte
Riippuu vähän siitä mitä lentomelulla tarkoitetaan... Itse olen asunut koko ikäni Keravalla (Saviolla, Kannistossa, Kalevassa, Jaakkolassa) eikä melu ole koskaan häirinnyt. En edes kuule sitä! Tai tiedosta ainakaan. Eli jos asuinpaikkaa mietit, niin lento"melu" ei mielestäni ole syy olla muuttamatta Keravalle!
- weera
Ilmailulaitos julkaisee melualuekarttoja osoitteessa:
http://www.ilmailulaitos.fi/melualuekartat
Nähtävissä melualueet v. 1990, 1998, 2003 ja ennuste 2010.
Aikoinamme kun muutimme Keravalle, tutkimme myös lentomelun (ettei tule yllätyksiä). Viihdymme hyvin, lentokoneita ei pörrää häiritsevästi. - seisoskelemaan
weera kirjoitti:
Ilmailulaitos julkaisee melualuekarttoja osoitteessa:
http://www.ilmailulaitos.fi/melualuekartat
Nähtävissä melualueet v. 1990, 1998, 2003 ja ennuste 2010.
Aikoinamme kun muutimme Keravalle, tutkimme myös lentomelun (ettei tule yllätyksiä). Viihdymme hyvin, lentokoneita ei pörrää häiritsevästi.tuonne Savion urheilukentälle, niin kuulet lentokoneita.
Täällä keskustassa harvemmin meluaa. - voisit
seisoskelemaan kirjoitti:
tuonne Savion urheilukentälle, niin kuulet lentokoneita.
Täällä keskustassa harvemmin meluaa.Lopettaa tuo ainaisen vinkumisen. Se on paljon ärsyttävämpää kuin lentokoneen äänet! Kasva aikuiseksi! Vai onko vain ymmärrettävä lääkityksesi olevan pikkaisen pielessä, kun seisoskelet keskellä ns. talvea Savion urheilukentän keskellä... No anyway hupinsa kullakin...
- nyt oikein
voisit kirjoitti:
Lopettaa tuo ainaisen vinkumisen. Se on paljon ärsyttävämpää kuin lentokoneen äänet! Kasva aikuiseksi! Vai onko vain ymmärrettävä lääkityksesi olevan pikkaisen pielessä, kun seisoskelet keskellä ns. talvea Savion urheilukentän keskellä... No anyway hupinsa kullakin...
pillastuit? Eikös edellisen viesti ollut, että keskustassa ei melua, lentokoneiden äänet voi kuulla halutesssaan Savion urheilukentällä. Ei kai siellä kukaan seisoskele muuten vaan melua kuuntelemassa, voi hyvänen aika! Mahtaisiko Savion urheilukentällä sitäpaitsi olla jää, tällaisenakin talvena?
Tarkistahan nyt ensin ihan oma lääkityksesi, tuollainen raivokohtaushan on suorastaan pelottava!
Yleensä se rikka omassa silmässä jää huomaamatta, kun kaivelee toisen, jos ymmärrät vihjeen? - näinseonvain
Joka puolella Keravaa kyllä kuuluu lentomelu, sille ei mahda mitään.
Kuitenkin erityisen äänekkäitä paikkoja ovat varsinkin Savio ja Kannisto.
Jos muukin melusaaste häiritsee sinua, kannattaa myös huomioida sijainti suhteessa junarataan ja lahden moottoritiehen.
Monet luonnonläheisetkin paikat Keravalla ovat aika äänekekkäitä, jos sijaitsevat korkeintaan 1 km päässä junaradasta tai moottoritiestä.
Moottoritien lähistöllä jos muutat asumaan tulee sinun myös pitää ikkunanpesusta, sillä sen verran nopeasti ikkunanpinnat saavat tumman likakerroksen.
Rehellisesti sanoen, jos meluisuus kovin häiritsee sinua niin unohda koko Kerava! Suosittelen muuttamaan joko Tuusulaan (EI Hyrylään tai sen lähialueille) tai Sipooseen (EI porvoon moottoritien läheisyyteen).
- ...
Lenetomelu on pieni ongelma verrattuna moporalliin. jos oot muuttamassa niin älä ihmeessä muuta esim. Porvoonkadulle, menee koneetkin siitä yli mutta hukkuu moporallin meluun
- ne-tulee-alas
Lentomelu tulee huomattavasti lisääntymään kiitoratojen laskeutumis ja nousu alueilla. Mitään ei ole tehtävissä, liikenne lisääntyy vuodesta toiseen, ja samalla tietysti melu lisääntyy. Mitään mahdollisuutta nousta tai laskeutua lentokoneella jotenkin lähes äänettömästi ei ole olemassa, tässä ei selvitykset, ilmoitukset, neuvottelut ja tiedoitukset auta yhtään mitään. Täytyy vain sietää tilanne ja sopeutua.
- turvakolppa
Joka väittää, ettei esim. saviolla ole lentomelua, ei tiedä asiasta mitään.
Käyköön kuuntelemassa.
Tosiasia on, että nykykoneet ovat vuosi vuodelta hiljaisempia, muttei niistä äänettömiä koskaan tule. Eikä tarvi tullakaan.
Sitten on näitä kestovalittajia malliin herne tyynyn alla, ketkä valittaa oli aihetta eli ei.
Ääni kuuluu elämään ja ellei, on valitettavasti kuulovammainen.
ps. ajan autoa työkseni ja auton sisä-ääni ylittää turvalliset rajat. En valita. - sxzaass
Mun vaimon ääni voittaa kaikki lentokoneet, olen tehnyt useita valituksia hänen äänen voimakkuudesta, ei ole auttanut. Ääni voimistuu aina perjantaisin kun pikkasen harrastan kupinkaatoja.
- kalkalkal
Sama juttu täällä.
Voitaisiin ehkä harkita ryhmäkannetta, jos tulis vielä muutama mukaan.
- ongelmantiedostava
Asun Jaakkolassa Lintulammenkadulla. Jos nyt ei satu olemaan umpikuuro, niin ei välty kuulemasta lentomelua joka yltyy viikonloppuisin.
Meluun kyllä tottuu ja paljon suurempi riesa ovatkin lentokoneista laskeutuvat saasteet, jotka likaavat ikkunat, parvekkeet, talojen ulkoseinät jne. Lentoliikenne on lisääntynyt jatkuvasti ja ikkunoita saa olla pesemässä koko ajan. Lahdentieltä kuuluu jatkuva autojen tasainen humina ja saasteet leviävät asumuksiin sieltäkin. Ilmanlaatu ei voi olla kovin hääppöistä tällä seudulla.- saastaataivaaltako
Oliko pakko muuttaa? Lentokenttä ja lahdentie olivat paljon ennen sinun asuntoasi!
- ertwertv
Minä vaadin että Hesan lentoasema suljetaan, Suomeen pääsee junilla ja autoilla ihan näppärästi, kiertää Haparandan kautta, tai sitten Pietarin lenkkiä, ei ole mitenkään liian pitkä matka.
- xxxxxxy
Ei tarvitse sulkea, koska eihän Stadissa lentoasemaa olekaan. Vantaalla sensijaan on.
Turha käpykylistä on kommentoida, koska ei teillä ole mitään käsitystä siitä, mitä on eläminen kiitoradan alla lentokentän läheisyydessä.
- 1212111
Lentoaseman voisi siirtää jonnekin kauas kuten vaikka Hämeenlinnaan.
- Vanhakukko
Keravalla kerrostalossa asujaa häiritsee paljon enemmän naapureiden äänekäs seksi ja toisinaan tappelu kuin lentomelu. Meidän pienet lapsetkin oppivat uusia nimittelyjä, kun alakerran naapurissa ukko huusi vaimolleen "s..tanan h..ra". Naapurin rouva oli kyllä aika pornahtava ja paljoa ei jäänyt arvailujen varaan kun rapussa vastaan joskus tuli.
- veljenpoika
koivikko on varmaankin siitä pahimasta päästä melun suhteen
- rauhallista.on
Kyllä se on martinlaakso aina kun lentokone on kohdalla nousukiidossa niin lippalakki lentää päästä helvettiin etkö ole nähnyt kun koko porukka siellä kävelee hatut kuminauhalla päässä kiinni
- ne-pikkasen-meluaa
Sitten on vielä nämä nurmikonleikkaajat virittettyine Brigth&Stratton moottoreineen, tehot nostettu 180 kilowattiin ja terä pyörii 12000 kierrosta per minuutti, leikkausleveyttäkin on lisätty jopa 120 senttiin. Desibelit pyörii Mig21 lukemissa, jossa jälkipoltin päällä(140dB). Etuna on että isonkin tontin nurmikko hoituu 5-7 minuutissa.
- jlkkljl
Ilmansaasteet senkun lisääntyvät. Eilen laskin yli kolmenkymmenen koneen laskeutuvan Jaakkolan yli vajaan parin tunnin sisällä. Onkohan täällä koskaan virallisesti mitattu ilmansaasteiden määrää?
- ne-tappaa-kaikki
Kaikkien ihmisten kannattaa muuttaa pois lentokenttä-Järvenpää väliseltä alueelta, kaista on n.2km leveä. Se sisältää vaarallisia myrkkyjä jotka on mitattu viranomaisten puolesta, mutta tuloksia ei voida julkistaa koska iso alue jouduttaisiin julistamaan asumiskieltoon ja välittömään poismuuttoon kyseiseltä alueelta. Alue käsittää lähes koko Keravan, osia Tuusulasta ja Järvenpäästä.
- nafg
saasteet taitaa olla suurempi ongelma, niitä koneet pudottaa
ei toi lentomelu haittaa yhtään,vaikka jaakkolassaa asunkin,meneehän noita jatkuvasti yli,en minä edes kuule,tai olen tottunut,mut mopopoikiin en ole tottunut,ne tympii
- Kulmukka
Vakavin haitta lentomelussa on se, että se on melua, kauheata aivoihin syöpyvää jylinää. Melu tappaa. Jos et 10 vuoteen nuku kuin tunnin pätkiä, se jättää jälkensä elimistöön, aiheuttaa pitkäkestoisen stressin oireet ja haitat. Lentomelu koko Keravalla moottoritie itä-osissa pilaa muuten rauhalliset asuinalueet. Ja kaikenlisäksi päättäjät menivät parturoimaan metsät (luonnolliset meluesteet) moottoritien varrelta! Kun niistä sai kuulemma rahaa kaupungille. Että silleen Keravalla, pienessä suuressa kaupungissa, joka yhä pienenee...
- yli20vuotta
Ihme että Keravalla on näinkin paljon hengissäolevia
- Kuuropiilo
Yli 20 vuotta sitten ei ollut tälläistä lentomelua kun nyt. Tämä on ihan tajutonta, yötä päivää jylisee. Keskustaa aletaan rakentaa, kuka hullu tänne muuttaa. Voitais tehdä keravasta kuurojen vanhusten kaupunki. 90 vuotias naapuri lohdutti: "odota vaan kyllä luonto hoitaa asian". En taida odottaa...
- ne-kaikki-kuolee
Joo, näin on, kaikki ihmiset Helsingin lentoaseman läheisyydessä asuvat ovat kuolemaantuomittuja, kukaan siellä asuva ei tule saavuttamaan 130 vuoden ikää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1264629Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293367- 203285
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472969Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512905Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222819Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135- 92119