OLIKO MUITA SILMINNÄKIJÖITÄ 26.12 05 Maanantai ilta olin menossa juuri sisään Sorsanpesään kun nuorella nahkatukka portsarilla oli kuristus ote juuri meneillään asiakkaseen, jota hän poisti ravintolasta jalat ei ottanut maahan hennolla tytöllä, olkona oli pakkasta tytöllä t-paita vain päällä, ja ulos vain kannettiin. Ksyn vain saako näin tehdä? narikassa oli varmasti takkikin? NYT TULEE TUPEN RAPINAT oli kauheaa katseltavaa. Sinä jota kannettiin ota yhteys poliisiin.
SORSANPESÄLLÄKIN VÄKIVALTAA
kysyn vain
308369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Juuri näin, varmaan tiedät mitä oli tapahtunut ennen ulosheittoa, kyllä se vaan niin on et jos ravintolasta joutuu ulos niin kannattaa katsoa peiliin. Nämä "hennot" tytöt yleensä raapivat, purevat, potkivat jne. poikaystäviään tai poikaystävien exiä kännipäissään ravintoloissa, portsari haetaan apuun ja sama potkiminen jatkuu, kohde vaihtuu portsariksi. Takki narikassa koska isin pikku rinsessa ei löydä narikkalappua. Ja vaihtoehdoksi jää et poliisi saattaa rinsessan joko kotiin tai asemalle. Se siitä, asiahan ei mulle kuulu mut tollanen on tyypillistä, sivustaseuraajat syyllistävät heti portsarin vaikka eivät tiedä tapahtuneesta yhtään mitään.
oon kyllä sirä mieltä että ensikski saa ollaa aika spurku kun menee joulupäivänä baariin ja toiseksi nää pikkupimut on vaan niin saatanan koviksia ja ryyppääminen ja baareissa riehuminen on parasta mitä ikänä forever! tollasten takia sielä baaris ei vaan jaksa käydä.
Juuri näin! Varmaan tiedät mitä oli tapahtunut aikaisemmin ko. tilannetta?? Juuri nämä "hennot" tytöt ovat yleensä pahinpia, potkivat, raapivat, purevat jne. poikaystäviään tai niiden exiä kännipäissään ravintoloissa joka juuri on oikea paikka selvittää pikku riitoja. Sitten portsari haetaan apuun näihin tilanteisiin, tosin yleensä potkiminen ja raapiminen jatkuu, kohde vain vaihtuu portsariksi. Puhe EI auta. Ja takki narikassa ulosvietäessä siksi koska isin pikku rinsessa kännipäissään hukannut narikkalapun. Poliisi tulee ja päättää jatkuuko pikku rinsessan juhlat kotona vai kamarilla. ME, jotka emme tiedä koko totuutta asioista ja jotka ei meille kuulu, ei sekaannuta ennen kun olemme VARMOJA niistä!
..en tiedä, mutta jotain sentään järjestyksenvalvonnasta ja sitä koskevista laista ja asetuksista. Jos tälläisestä poistosta tehdään rikosilmoitus niin poliisi joutuu tutkimaan asian. Voimankäyttöpuolelle mentäessä viranomainen arvioi onko käytetty sopivasti vai liikaa voimaa. Jos tämän ketjun alkuperäinen kirjoitus pitää paikkansa, niin liikaa. Peruste on yksinkertainen: Hapettaminen (lue kuristaminen)on voimankäyttöasetuksissa totaalisesti kielletty. Itsepuolustukseksi hapettamista voi käyttää, mutta tässä tilanteessa kyse ei ollut itsepuollustuksesta. Eli jos kohde tekee rikosilmoituksen ja käy lääkärissä valittamassa kurkkuaan ja hengitysvaikeuksia, lääkäri dokumentoi vammat. Sitten poliisi kuulee kaikkia osapuolia ja juttu siirtyy syyttäjälle. Yleisellä paikalla tapahtunut pahoinpitely menee aina syyttäjälle vaikka asian haluaisi sopiakkin. Käräjäoikeus sitten antaa tuomion portsarille liiallisesta voimankäytöstä tai pahoinpitelystä. Lisäksi hän joutuu maksamaan kivusta ja särystä. Tämänjälkeen apulaispoliisipäällikkö toteaa että portsari ei ole sovelias toimimaan järjestyksenvalvojana ja ottaa luvat pois. Näin käy vaikka portsari olisi alunperin ollut oikessa poistaessaan asiakasta ravintolasta. Suomen laki on ihmeellinen...
Kun olet niin hyvin laista tietoinen, niin mitäpä se laki sanookaan siitä, jos tehdään rikosilmoitus ja poliisi toteaa rikosilmoituksen olleen aiheeton? Niinpä niin. Kannattaa lukea se lakikirja ihan kokonaan tai jättää lain tulkinta niille, jotka oikeasti kirjan osaavat.
Maksavia asiakkaita ei taatusti pesältä heitetä ulos ilman syytä. Ei varsinkaan nyt, kun koko toiminnan jatko on avoinna -> sitä kautta myös siellä työskentelevien tulevaisuus.
Ja jos syytä löytyy, niin jokaisen kannattaa katsoa peiliin ennen kuin menee baariin riehumaan.
Että ei varmasti yksikään portsari kuristamalla KURISTA ainuttakaan ihmistä ilman syytä, vielä vähemmän NAIS ihmisiä vaikkakin syytä olisikin, pois on saatettu kyllä kuljettaa, mutta kuristamista en usko, en ole nähnyt siellä tilanteita jossa portsari olisi turhan takia ketään pihalle vienyt, tämä oli ensimmäinen kommentti ylipäätään mitä negatiivista sieltä kuuluu joten koitetaan antaa niiden ihmisten hoitaa työnsä jotka siellä toimivat, kyllä ihmiset jotka tulevat omasta mielestä kaltoin kohdelluiksi ottavat yhtettä joko poliisin tai omistajiin!!!!
portsarien palvojia täälä on!
Eräät pitää portsareita joinain jumalaan verrattavana, joka ei koskaan, missään tapauksessa tee mitään väärin.
Eihän kukaan tässä maailmassa toimi vastoin lakia???!!!???
Samat SDR:n portsarit sielä pesälläkin on ja vaikka ette haluaisi millään uskoa niin liian hermoheikkoja muutama niistä on!!!
Tiedän mitä on kun portsari hiipii takaa ja ottaa kinni "selvää miestä" ja vie kun saan jostain kiinni, että kuka se oli, "kiva se vastustaa", niin siinä varmaan kiva oli ottaa tutusti hapetusote se jo du:ni ravintolassa osataankin. Ja hyvä on tietenkin istua asiakkaan päällä lopuksi, kun virkavalta sapuu, se on toiminnan miesten tavaramerkki. Köykäisiä unia sulle nahkis natsi. Toivotetaan vaain du:ni ravintoloille hiljaisia hetkiä.
Jep, sinäkin olit syytön. Mitään et tehnyt kun poke vei sinut pihalle? Hiipii takaa? Heh. Veikkaan vahvasti, että jollain muulla on varsin erilainen käsitys tekemisistäsi ennen ulosheittoa.
Minä näin pesällä viime viikonloppuna yhden tapauksen. Iso mies kävi hentoisen naisen päälle ja sen jälkeen alle viiden sekunnin kuluttua isoa miestä vietiin pois paikalta. Loistavaa! Niin sen pitääkin olla.
Antakaa meidän muiden pitää hauskaa ja menkää te tappelijat johonkin muualle kuin baariin. Salilla saa purkaa paineita, mutta eihän siellä näitä baaritappelijoita koskaan näy.
Oikein himopainiapoika sali on väärä käsite DUUNI RÄKÄLÄSTÄ kyllä sen kaikki tietää, mutta viinikka ei ymmärrä miksiköhän?
siis tajusinko oikein että voi muka olla jotain syytä kuristaa asiakkaita jos ne on juonut jotain,,, kyllä maailma on muuttunut katalaksi portsarien valta maaksi,,, kamalaa! kerrassaan kamalaa! ja vielä poket kuristaa naisiakin jos on syytä,,, ja mikä voi olla tälläinen syy että voi kuristaa?? minä vaan kysyn!!
Ei täällä kukaan ketään palvo. On vaan tosiasia, että jos ei oo portsareita oo baarejakaan missä käytte!!! Jokainen tekee virheitä niin portsarit, mutta myös asiakkaat!! Ehkä noin 5% tapauksissa portsari on käyttänyt liikaa voimaa ja loput 95% on kyllä asiakkas itse aiheuttanut.
Ja ne joita häirittee kirjotusvirheet ei kannata lukea!!!!!!!!!1
Vähän tarkennusta kun tuntuu olevan epäselvää...eli:
"Jokainen ihminen voi tehdä poliisille ilmoituksen rikoksesta. Poliisin täytyy ottaa jokainen ilmoitus vastaan. Rikosilmoituksen voi tehdä poliisilaitoksella, puhelimella, telefaxilla, verkkolomakkeella tai kertomalla poliisipartiolle, mitä on tapahtunut. Poliisi aloittaa esitutkinnan, jos se epäilee, että on tapahtunut rikos.
Esitutkinnassa poliisi selvittää mahdollisimman nopeasti ja tarkasti, mitä on tapahtunut. Poliisi selvittää, kuka rikoksesta hyötyy ja kenelle tapahtui vahinkoa. Kun joku ihminen on rikoksen uhri, hän on rikoksessa asianomistaja. Poliisi selvittää, mitä vaatimuksia asianomistajalla on.
Poliisi voi kuulustella esitutkinnan aikana asianomistajan lisäksi rikoksesta epäiltyä sekä todistajia ja esimerkiksi oikeuslääkäriä. Yleensä poliisi kuulustelee ihmisiä henkilökohtaisesti. Joskus poliisi voi kuulustella ihmisiä myös esimerkiksi puhelimessa.
Poliisi ilmoittaa syyttäjälle, jos se epäilee, että rikos on tapahtunut. Poliisi ei ilmoita syyttäjälle yksinkertaista rikosta.
Poliisi voi kuulustella rikoksen uhria eli asianomistajaa, kun se selvittää, mitä on tapahtunut. Poliisi selvittää asianomistajan vahingot ja vaatimukset. Asianomistaja voi käyttää esitutkinnassa ja kuulustelussa avustajaa.
Kuulustelun alussa poliisi kertoo, että asianomistajan täytyy puhua totta. Jos asianomistaja ei puhu totta, se on myös rikos, josta voi saada rangaistuksen.
Poliisi tekee esitutkinnan, jos se epäilee, että on tapahtunut rikos. Poliisi ilmoittaa ennen kuulustelua, mistä rikoksesta se henkilöä epäilee. Poliisi myös kertoo, mitkä oikeudet epäilyllä on käyttää avustajaa esitutkinnassa ja milloin hänelle voidaan määrätä julkinen puolustaja.
Poliisin täytyy aina kohdella esitutkinnassa epäiltyä ihmistä hyvin. Poliisi ei saa ajatella, että ihminen on syyllinen rikokseen, koska tutkinta on kesken. Hänelle ei saa tapahtua vahinkoa esitutkimuksen aikana. Hänellä on myös oikeus tietää kaikki asiat, jotka poliisi esitutkinnassa selvittää. Poliisin täytyy selvittää kaikki ne asiat, jotka vaikuttavat esitutkintaan ja kuulusteluun.
Kun esitutkinta päättyy, poliisi kirjoittaa pöytäkirjan, jos se on tarpeellista rikoksen jatkokäsittelyssä. Syyttäjä lukee pöytäkirjan ja päättää jatkokäsittelystä."
Eli suomennettuna: Poliisi päättää ilmoituksen saatuaan onko kyseessä asia jota pitää tutkia. Jos tutkimuskynnys ylittyy, niin kyseessä ei ole aiheeton ilmoitus. Enempää en näin yksinkertaisesta asiasta jaksa kirjoittaa.
Niin eli jos joku ei edellistä ymmärtänyt, niin rangaistavaa on vasta poliisille tutkinnassa valehteleminen. Eli tässä oletan että kukaan ei valehtele, silloin asia etenee kuten kirjoitin. Ja nyt sitten riitti!
Rikosilmoitus ja tutkintapyyntö ovat kaksi eri asiaa! Ei voi hiihtää suksilla kahteen suuntaan samaan aikaan.
Niinpä asiakas tekee rikosilmoituksen ja poliisi saa käteen tutkintapyynnön. Sama asia kaksi nimeä...
Aivan käsittämätön juttu kuinka portsarit vievät ja mukiloivat asiakkaan jos ei naama miellytä.
Mikä ihmemies se duunin portsari kuvittelee olevansa.
Tämä tällainen on saatava loppumaan.
No sitten kun tulevat iltahämärällä sopivassa paikassa vastaan niin pataan tulee.
Tälläinen jeesustelu on aivan turhaa jos ei oo tietoa mitä on ennen tuota tilannetta tapahtunut! Ottakaa huomioon, että tämä "pikkuneiti" on voinut olla hyvinkin esim. aineissa...ja ei siinä enää takkia päälle lähdetä hakemaan! Oikea meininki!!!
Paraskin puhuja. Itse olet aineissa näkeehän sen jo kaukaa tutkittu vain ei vielä ole. Mutta odota kyllä sinulle vielä paskainen loppu tulee.
pikku tuuletus tekee narkkiksille terää..
Onhan se ikävää että portsari saa syyt niskaan kun työtään tekee. Nämä SDR:n poket vaan on vähä ronskimpia eikä ymmärrä että ei sitä 50 kilosta tyttöä tartte käsitellä samoin ku aikuista miestä, pysyy paikoillaan kyllä pienemminki voimin. ei muista baareista oo kukaan koskaan ulos lentäny niin että on mustelmia saanu, vaikka taatusti on ulos lennetty ihan yhtä paljo ku esim duunistaki. tottakai se siinä paikanpäällä näyttää ikävältä ku monta miestä on yhden juopon kimpussa kantamassa ulos. Mutta mitäs sitten porukka tuumais ku jossain baarissa joku vaikka rupeis riehumaan jonku aseen kanssa... kyllä tulis isoja portsareita ikävä kun puhumalla ulosheittävät portsarit ei enää piisaasikkaa.
No se olisikin hyvä juttu jos nuo kaikki natsipoket ja maajussit siirtyisivät sorsanpesälle keskenään pullistelemaan. On meinaan riittävän kaukana keskustasta ja on tilaa missä vääntää. Toivottavasti näin tulee tapahtumaan niin saa normaalit, sivistyneet ihmiset juoda oluensa rauhassa. Paras juttu olisi jos olisi oma planeetta jonne kaikki urpot voisi ampua. Sielä voisivat sitten keskenään tapella siitä että kuka on planeetan kovin jätkä ja saa parhaat naiset. Vähän niinkuin APINOIDEN PLANEETTA.
Voiko enää paremmin sivari-helmi kaulanauhaa pitävä kynäniska kirjoittaa. Jos tuosta ottaa katkeruuden pois, niin jäljelle ei jää muuta kuin ne lusu housut mitä kloppi jaloissaan yrittää nostella.(:
Ai Duunissa normaaleita ja sivistyneitä? Justiin. Meinaa kuolla nauruun..
Duuniin verrattuna Sorsanpesä on eliittimesta.
Kävin siellä marras-joulukuun tienoilla muutaman kerran. Pikkujouluaikaa.. Järkyttävää sikailua nuorison ja miksei vähän vanhempienkin taholta.
Viina, ja kaljat roiskuivat tanssilattialla, lasia siellä täällä kenkien alla. Jotkut hullut hyppivät pöydillä, ja yksi hullu tuolilla, joka kaatui jalkapöydälleni. luojan kiiitos ei tullut murtumaa. Välillä siellä tuntui että sai pelätä henkensä edestä sitä riehumista...
Oli tosi sikala...eli järjestysmiehiä olisi pitänyt olla tuplasti enemmän. Ihmettelen suuresti, että kuinka heidän hermonsa yleensä kesti kattella niin monta viikkoa kyseistä touhua. Onko Seinäjoella sivistyneitä ihmisiä ollenkaan? Jotka osaavat olla viihteellä fiksusti?
Kuljettiin muuten tupakat kädessä tanssilattialla ja pukittiin muita, kokoajan sai pelätä että vaatteissa on reikiä..
Arvosana asiakaspalvelun kestävyydestä kaiken sen "apinalauman" keskellä 10 ..
Terveisin se siisti, ja fiksusti käyttäytynyt naisihminen...
Portsari on se joka valitsee asiakkaat ravintolan linjan mukaisesti, eri asia on tietysti jos on otettava sisään jokainen joka suinkin tulee.
Asiakas käyttäytyy sen mallin mukaan mikä hänelle suodaan;fiksussa paikassa hyvin, räkälässä toisin.
Mikäli tupakanpoltto on sallittu joka paikassa, sitä myös tehdään, samoin tanssilattian käyttö, onko se tarkoitettu tanssimista varten vai huuhaillaanko siellä lasit kädessä, jokainen ymmärtää seuraukset.
Ketä ihmisiä syytät? Asiakkaathan käyttäytyivät juuri sen mukaisesti kuin heidän syksyllä toivottiin. Henkilökuntaa huomattavasti aiempaa enemmän, lipputulot suhteettoman pieniksi ja
tuotto nimenomaan alkoholipitoisten juomien myynnistä.
Missä lienee ollut alkoholitarkastaja, eikö ollut syytä tarkkailla legendaa lainkaan?
Mistälähtien poket on hameet niskaan vetäneet? Selvästi poken käsialaa. Näin ne meistä ajattelee.
T E R V E T U L O A P O H J A N M A A L L E!!!!(=
ai että oikein tupen rapinat.. (= tästä kun taas otetaan toi liioittelu pois niin jäljelle ei jää enää ku se tuppi ilman puukkoa..