Nyt on hyvät neuvot arvossaan....
Appi ja anoppi täyttävät pyöreitä, molemmilla 70 tulee täyteen vuoden alussa.
- Siis mitä lahjaksi??????
Mietittiin kylpylälomaa - mutta appi ei ole kiinnostunut turvekylvyistä, tuoksuhieronnoista tms. Ulkomaille taas tuntuu pelottavan lähteä ilman ketään tuttua (en aio lähteä seuralaiseksi!).
Lahjan tulisi olla jotain *erityistä*, mutta kun heillä tuntuu olevan jo kaikkea.
Kyseeseen ei siis tule koriste-tai taide-esineet, astiat, tekstiilit, huonekalut tai muut kodin tarve-esineet. Eikä korut.
Hinnaksi olin kaavaillut < 1500 e yhteensä.
Ehdotuksia, kiitos!!!
apua kaipaan
9
569
Vastaukset
- mahdollista
teettää heistä yhteinen muotokuva?
(kauniisti retusoitu valokuvasuurennos ehkä:))) - Pumsipum
Miksi et voisi antaa lahjashekin kauniin kukkakimpun kanssa, niin appivanhemmat voisivat itse päättää mikä olisi tarpeeksi "erityistä"?
Luultavasti he voisivat kertoa toiveensa, kun pääsisitte asiallisesti keskustellen kursailuvaiheen ohi. Kyllä tuossa iässä viimeistään pitäisi järjen voittaa: 1500 euroa on paljon rahaa ja jos se sijoitetaan "väärin" luultavasti kaikkia hieman harmittaisi.
Kysykää vaikka aluksi, mitä he tekisivät ylimääräisellä 1500:lla eurolla? Ellei oikeita vihjeitä löytyisi, perustelkaa kysymystä faktoilla, vedotkaa synttärisankareiden järkeen ja tarvittaessa suorastaan vaatikaa heitä vastaamaan. Toivottavasti teillä itsellänne on aikaa keskustella rauhassa heidän kanssaan. Ottakaa vaikka ensin toinen käsittelyyn ja suunnitelkaa yhdessä hänen kanssaan yllätystä toiselle tms., tai kysykää kummaltakin, miten voisitte toista ilahduttaa. Tai voisiko rahan käyttää palvelun/palveluiden ostamiseen heille?
Ellei viimeistään peukaloruuvi auta, uhatkaa heitä jollain. Auttaisiko, jos uhkaisitte heitä ostamalla lehmiä tai vuohia hyväntekeväisyyteen heidän nimissään? Ellei auta, toteuttakaa uhkauksenne. ;))- maksaa
Mitä vanhemmaksi tulee, sen enemmän (ainakin minä) oppii antamaan arvoa toisen ihmisen antamalle ajalle. Lupaa suursiivous, jonka te toteutatte - hyvällä työnjohdolla.
- Pääsky64
saat itselle joskus ne taisin,tai lapsille jäävät muistoksi.
Papalle korvarenkaat nehän muotia. - Töpinäksi
Appivanhemmille jotain, mitä eivät itse saa aikaiseksi. Olisiko pienen remontin tekoa, laatotusta parvekkeelle tai omakotitalon pihalle, puutarhan ehostamista, parvekelasien laittaminen tms iän vaatiman mukavuuden lisäämistä. Entäs kotimaan kylpylään ?
- kuopus
Jalkahoitoja,hierontaa ja vaikka kuppaus. Sitä suosittelen jos heillä ei ole isompia sydän vaivoja.
Maatilamatkailu viikonloppu tai jokin lomakoti.
Nykyisin on semmoset reissut ihan kivoja,kun sielta saa niin sielun kuin kehonkin ravintoa. Teatteripaketti johonkin kaupunkiin. Se sisältää hotellin ja teatterilipun. On valikoimaa jos mitä.
Sukuvalokuvaus onkin piste iin päälle noin iäkkäille. Tässäpä näitä,löytynee valintasi. Kerro minkä kelpuutit? - minjä
Rohkaisin rajun luontoni ja otin asian anopin kanssa puheekisi. Eihän häneltä tahtonut mistään ja millään konstilla saada lahjatoivetta irti - mutta aikansa kursailtuaan ymmärsin, että kevätkesän risteily ruusujen saarelle olisi mukava. Sinne siis. Alkupalaksi ja viemiseksi nyt tammikuulle kyllä teetän tuon ehdotetun yhteispotretin heistä.
Kiitoksia Teille kaikille, toivottavasti tästä hyvien ehdotuksien rimpsusta löytää muutkin hyviä vinkkejä.- vaari
Kysele heiltä menneestä ajasta (nauhoita ja/tai kirjoita muistiin) Itse en älynnyt tentata vanhempiani ja appivanhempiani ennenkuin oli liian myöhäistä. Kysele jopa niistä vaietuista salaisuuksista ja lupaa olla kertomatta kellekään heidän eläessään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85892
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57883- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä334664Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74626