kokevat naapureilleen tai muille sattuneet vakavat tapahtumat?
Tuli mieleen Honkajoella sattunut pikkupoikien hukkumineen jokeen.
Tuli mieleen Honkajoella sattunut pikkupoikien hukkumineen jokeen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miten nyt tavallinen ihminen kokee jonkun menetyksen. Siinä niinkuin useimmassa muussakin asiassa Jehovan todistajat ovat samanlaisia kuin muutkin ihmiset. Minuun ainakin koskee jokaisen ihmisen kokema tapaturma, oli se sitten kuolemaan johtava tai ei. Ihan sama sattuu se sitten naapurille tai jollekin jossain muussa maailmankolkassa.
Tietysti siinäkin on jokaisella omat tunteensa. Yksi tuntee voimakkaammin kuin toinen. Lienee aika vaikea yleistää mitenkään. Yleistäjiähän silti löytyy varsinkin tällä palstalla ja kun yleistettävänä ovat Jehovan todistajat!
Se ei kuitenkaan jehoviin koske, että heidän kovasti odottamassaan Harmagedonissa tapetaan 99.9% maailman väestöstä. Siinä ei paljon pari pikkupoikaa paina vaassa kun jehova pistää jätkää kylmäksi oikeen urakalla. Lopuksi korpit nokkivat silmät päästä raadoilta, kertoo Iso Kirja.
Tämä ei jostain syystä pahemmin jehovia itketä. Ennemminkin odotetaan ilon kyynel silmänpielessä suurta tappojuhlaa.
Useimmissa onnettomuuksissa kuolee suurimmalta osin ei-jehovia. He olisivat kuitenkin kuolleet Harmagedonissa. Ehkäpä he nyt kuolivat koskaan kuulematta Totuutta(TM), ja näin ollen heillä on jehovien mukaan häviävän pieni mahdollisuus herätä Uuteen Maailmaan! Oi onnea!
Ehkäpä he eläissään jokin kerta käännyttivät jehovalaissaarnaajan oveltaan. Tässä tapauksessa he ovat pysyvästi jauhelihaa.
Ne honkajoella jokeen hukkuneet pikkupojat olivat Jehovan todistajan lapsia.
No tuo nyt oli vain epäoleellinen yksityiskohta, mutta kerronpahan nyt kuitenkin sen.
Kyllä murhenäytelmät murehduttaa Jehovan todistajia ihan samoin kuin kaikkia muitakin. Yksilöllisiä erojahan uskoakseni sen suhteen on kuinka syvästi jonkin asian tuntee ja/tai tunteensa ilmaisee. Jos joku ei mitenkään ilmaise tunteitaan, niin se ei tietenkään tarkoita sitä, että hän olisi tunteeton.
Jehovan todistajat yleensä toimivat lohduttaakseen murhenäytelmästä kärsiviä. Usein myös tulemme väärin ymmärretyiksi sen takia, että koetamme parhaamme mukaan tarjota parasta tietämäämme lohdutusta, eli kerromme Raamatun toivosta, ja silloin koetaankin että "tällasella hetkellä ne vaan käännyttää - kylläpä on tunteetonta sakkia."
Miten esim. luterilaiset kokevat? Tai ortodoksit?
myös luterilaisten ja ortodoksien parissa.
He voivat hyvin syventyä asiaan omilla foorumeillaan.
Missasit pointin! Ihmisistä kun on kyse, niin yleistäminen on hyödytöntä.