Lahti on oikeassa laman taitamattomasta hoidosta puhuessaan. Lisäksi monikansallisten yritysten hyvinvointi ei ole tae kansan hyvinvoinnista - tarvitaan kuten Tanskassa - paljon pk-sektoria ja hyvin menee. Lisäksi vaadittaisiin kuten Ruotsissa ja Saksan liittopresidentti Köhler äskettäin - yritysten yhteiskunnallista vastuuta. Niinistö ja Köhler ovat puheineen valovuosien päässä toisistaan.
Lahti - Niinistö
Selene
4321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla on oma lehmä ojassa, kun olen yrittäjä. Sauli Niinistö on minun valintani. Selene saa olla mitä mieltä tahansa.
Eteenpäin on menevän mieli, kuka Vanhasta muistaa sitä Tarjalla silmään.
Kun tunnen Arto Lahden ja olen hänen kanssaan muutaman kerran jutustellut kaljalasin yli, niin voin omien kokemusteni perusteella sanoa, että olet aivan oikeassa hänen asiantuntemuksensa suhteen - itse asiassa olet oikeassq ihan sanasta sanaan siinä, mitä edellä sanoit.
Niinistö sen sijaan on aika lähellä Arto Lahden mielipiteitä, mitä tulkee globalisaatioon ja pk-yrittäjyyteen, vaikka Niinistö tuskin allekirjoittaa, ainakaan julkisesti, mitä Lahti sanoo laman taitamattomasta hoidosta, vaikka uskjon, ettei Niinistö lähde lahden näkemyksiä pahemmin kiistelemäänkään.
Yritysten yhteiskunnallinen vastuu sen sijaan ei ole asia, jota yrityksiltä pitäisi vaatia, vaan sellainen asia, että vastuun kantamiselle luodaan yhteiskunnan toimesta riittävät puitteet, jotta yrityksillä on joustavat mahdollisuudet kantaa vastuunsa ilman, että vaihtoehtoina laman sattuessa on joko konkurssi Suomessa tai muutto ulkomaille.
Selene paljastuit Jabaksi, köh köh...
Kikkakeppi?
Häirintää mummoille.