Naisen ainainen orjuus

Aiemmin feministit vaahtosivat kovaan ääneen kotiorjuudesta, eli siitä, miten kotityöt orjuuttavat naisen. Nykyisin taas puhutaan naisten orjakaupasta, kun tarkoitetaan ulkomaalta maahan muutavia prostituoituja.

Miksi naiset ovat niin ihastuneet tähän orja sanaan?

Liittyykö se siihen, että 40 % naisten seksuaalifantasioista on erilaisia seksiorja fantasioita, joihin liittyy alistamista, sitomista,pakotamista, ym?
4368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miehetkin käyttää.
En tiedä lukuja miesten sitomis ym fantasioista mutta luulen että orja sanaa käytetään silloin kun puhutaan työstä josta ei saa palkkaa.
Orjakauppa taas tarkoittaa sitä että joku henkilö myydään työhön joka on rinnastettavissa ed. mainittuun palkattomaan työhön.
En ole omatoimisesti maahan tulleita huoria orjina pitänyt mutta ns. vastoin omaa tahtoa tuodut varmasti orjamaisessa asemassa ovat.
Itse en muuten kuulu näihin 40%.Tylsä olen..

Äänestä
  • Laulaako Työväen presidentti laulua
    Sektiön orjat, sorron alta nouskaa.
    Halosen mukaan sekstyötä ei voi rinnasta työhön, joten kyse ei voi olla orjatyöstä.

    Äänestä

Pornografiaa on tulkittu esimerkiksi poliittiseksi teoksi, joka esittää seksuaalisten tabujen peittämiä toimintoja ja asettaa näin kyseenalaiseksi koko kapitalistisen talouden sekä sen edustamat sosiaaliset rakenteet ja kulttuuriset arvot.

Ylläolevan mukaan siis pornografialla on yhtenevyyttä feminismin ydintavoitteiden kaa, joita siis on mm patriarkaalisten rakenteiden kyseenalaistaminen ja purkaminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


M & S kirjoitti:

Aiemmin feministit vaahtosivat kovaan ääneen kotiorjuudesta, eli siitä, miten kotityöt orjuuttavat naisen. Nykyisin taas puhutaan naisten orjakaupasta, kun tarkoitetaan ulkomaalta maahan muutavia prostituoituja.

Miksi naiset ovat niin ihastuneet tähän orja sanaan?

Liittyykö se siihen, että 40 % naisten seksuaalifantasioista on erilaisia seksiorja fantasioita, joihin liittyy alistamista, sitomista,pakotamista, ym?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu