häiritsee teidän oma ajoa.
Galluppi. Paljonko kaahari
finnbulli
201613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kaaharit menevät menojaan, eivätkä jää eteen nysväämään.
Mielestäni kaaharit ovat parhaita autoilijoita!
sullahan on tunnetusti kärkevä kieli.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=583&posting=22000000012894243
Tämä on totta. Ruuhkaliikenteessä muut joutuvat hidastamaan vauhtiaan väistäessään näitä kiireisiä, jotka sitten voittavat kaksi minuuttia sadalla kilometrillä. Tämä aihruttaa jonoissa pumppausliikettä, joka kertautuu jonon loppua kohti. Myös vastaantuleva liikenne häiriintyy.
Hidastelijat hidastavat sitä menoa huomattavasti enemmän. Heidät kun joutuu ohittamaan kaikki muut autoilijat, jotka haluavat ajaa sallittua nopeutta. Kaahaustakaan en kyllä hyväksy, mutta muiden huomiotta jättäminen liikenteessä tulisi estää lailla. Ja näitä jonon keräilijöitä riittää joka puolella. En kyllä ymmärrä miksei voi ajaa välillä sivuun? Jos aivot on niin jumissa on kyseenalaista voiko enää liikkua liikenteessä ollenkaan.
Kokemus on osoittanut että nopeilla ja pitkillä yksikaistaisilla teillä jonoa ei yksi auto tee, sen tekee se toinen auto joka jää ihmettelemään että mennäkkö vai eikö mennä. Pompan napilla ajellessa 80 km/h ei ole koskaan kerääntynyt jonoa taakse (tosin se auto ei ole paljon metriä leveämpi).
Katsoin YLEltä Puskuri-extran: Via Baltia. Kyseisessä jaksossa käytiin ajamassa VW Phaetonilla Autobahnilla, ja juontaja todisti olevansa perinteinen suomalainen nysväri.
Hädin tuskin 200 sai rikki, eikä sekään ollut oikein 'mun juttu'. Ei parane sitten siellä päin ajella! Usea taidokas ratin vääntäjä ohittikin marsipaanikuskimme.
Eräs saksalainen miekkonen totesi, että Suomen motarin maksiminopeuden saisi nostaa 130km/h. Mielestäni se pitäisi olla oikean kaistan miniminopeus, ja vasemmalle kaistalle rajoittamaton vauhti. Ja luonnollisesti nopeammille kulkijoille tulee antaa tilaa.
Saksalaisethan ne on asiantuntijoita sanomaan millä vauhdilla suomen motareilla pitäs ajaa. Kyllä ne sakemannin rekkarilla varustetut vermeet melkosen hiljaa ajelee talvisessa suomessa.
Seuratkaapa muuten niitä saksalaisia motarikolari uutisia. siellä on 300 autoa samassa kasassa. Meinaa rekan jääkaapista sapuska loppua kun oottelee että saisivat latuset auki ja pääsis jatkamaan matkaa.
AIVAN USKOMATONTA TOUHUA, AUTOILU OHJELMASSA TOIMITTAJA SELITTÄÄ ETTÄ EI TÄÄ EI OO MUN JUTTU (AJAMINEN VÄHÄN KOVEMPAA)!!!!!!!!!!
PER.....LE OTTAIS MALLIA ESIM. TOP GEAR OHJELMASTA, MISSÄ AUTOILUSTA PITÄVÄT TOIMITTAJAT AJAA AUTOJA!!!!!!!!!!!!!!!!!
AIVAN USKOMATONTA SUOMI OHJELMAA....
kolareista sen verran että onkohan siellä hieman eri määrä autoja liikkeillä...... Ja yleensä ei ole rajoituksia ollenkaan! Puhut siis ihan eri asiasta kuin 130km/h nopeudesta... Ja talvisin on vielä suomessa talvirajoitukset (tm)... Lisäksi ne autot ajavat kitkarenkailla, joilla suomessa ei ole mitään käyttöä. Siis saksalaisiin olosuhteisiin tarkotetuilla kitkoilla.
Ei yhtään. Kaahaan itsekin ja nautin siitä. Nysvärit ohitan aina.
Kolareita en ole 15 vuodessa ajanut.
Enpä ole kaahareita juuri tien päällä nähnyt. Sen sijaan kaikenmaailman nysvääjät sun muut itsensäkieltäjät aiheuttavat vaaratilanteita.
Viimeisin tapaus on viime kesältä. Kaahari oli ajanut päin rekkaa, ja liikenne oli suunilleen kokonaan seis, ja henkilöautot ohjattiin johonkin kärrypolulle kymmeniksi kilometreiksi. Haittaa noin puoli tuntia.
Muista tapauksista on sitten jo enemmän aikaa. Esim kaaharin ohitustilanteesta syntynyt kolari vei myöskin kiertotielle. Silloin auto oli senverran iso, että edes samankokoiset vastaantuljat eivät mahtuneet sivuuttamaan. Ei taida ole kiva peruutella yhdistelmää liki metsätiellä, ellei satu olemaan puukuski.
Sitten oli eräs kaahari ajanut näkkärirekan ojan pohjalle lopputalven lumisateilla. Ojastavedon ajan piti odotella paikoillaan. Eihän se matka niin etene.
Joten kyllä noita kaahareitten toilailuja saa jokainen vähänkin enemmmän teillä liikkuva kokea aina silloin tällöin. Häiritsevyys on sitten vähän suhteellisempi käsite. Saattahan tuollaisten takia mennä joltain jopa ajo- ja lepoaikojenkin noudattaminen poskelleen.
Jos otetaan joulureissu (en ajanut pahimpina ruuhkapäivinä) niin Hki-Lahti-Hki välillä minua ei ohittanut yksikään auto. Vaikka ajoin cruisella 120km/h tod.nopeutta - mikä oli 10-15 sentin lumipolanteissa mielestäni sopiva rento nopeus ajokilleni (lumipilvi takanakin oli ihan komea). Kellonajat olivat mennessä n. 17.00 ja palatessa noin 11.00 joten liikennettä sen mukaan. Joten missä kaaharit? Sensijaan nysvääjiä ja hupaisia valon vilkuttelijoita molemmilla kaistoilla HAITTAAMASSA kyllä piisasi. Niinkauan kun kukaan ei ollut ohittamassa jonossa nysvääminen kyllä maittoi, mutta jos meinasi joku päästä OHI, niin kyllä heti piti mennä tukkimaan 0,1km/h erolla OHItettavaan se OHITUSkaista.
Tuo valojen vilkuttelu on tosiaankin hupaisaa.
Mitä VITTUA se kuuluu oikean kaistan nysvääjille jos joku menee ohi vasenta kaistaa ja jatkaa menoaan, eikä edes tule siihen ohitettavan eteen. Monesti jotkut "opettajat" niitä valojaan vilkuttelee. Säästäkää niitä pitkiänne - ei tee polttimoille hyvää vilkutella....
Eikös tuo valojen vilkuttelu ole laitonta? Sillähän pyritään häiritsemään muita autoilijoita!
Kaahari on kaahari, joka on ajoneuvon matkustajana kuljettajan paikalla. Ylinopeutta ajava kuljettaa ajoneuvoaan, eikä ole välttämättä kaahari.
Tuolla perusteella kaahari voi häiritä minun ajamistani paljonkin.
Lyhyesti:
-kaahari = ajoneuvo vie kuljettajaa
-ylinopeutta ajava = kuljettaja vie ajoneuvoa
Tuo on varmasti oikeanlainen määritelmä vaarallisesta kuljettajasta, jonka allekirjoitan täysin!
Ongelma on vain siinä että jos sinulta nyt joku liikenneministeriön virkamies kysyisi, että haluatko vähentää kaahausta hallinnollisin toimenpitein, niin vastaisitko "kyllä"? Virkamiehen käsitys kaahauksesta olisi sitten jotain muuta, esim. 1km/h ylinopeus kesäkelillä. Tästä virkamies vetää sellaisen johtopäätöksen, että haluat, että 1km/h ylityksiin puututaan ankaralla kädellä, vuoden ajokiellolla ja 10000e sakoilla.
Tällä asialla on rakennettu ansa kaikille autoilijoille. Epämääräisellä termillä, josta jokaisella on oma käsitys, haetaan hyväksyntää autoilijoiden kurittamiseen.
kuin tällaiset provoavat "gallupit"
niin itse en liiku toreilla niin ei ole tullut ongelmaksi kaahaminen..koska kaahamista voi vai suoritta täydellä torilla markkina aikaan ja vielä vaikka 20 km/h:n nopeudella..
yhtään. Niitä kun näkee todella harvoin. Ehkä yhden kaksi viikossa. Ja nekin ovat usein sellasia että 80km/h alueella ajetaan 60-70km/h ja 50km/h alueella samaa vauhtia. Mutta varmasti kuvitellaan, että ollaan niin turvallisia ja hyviä....