Miten kävisi jos autolla liikenteeseen lähtisin ja poliisit pysäyttäisivät:
-huomaisin vasta silloin että ajokortti jäikin kotiin tai vaikka työtakin taskuun eikä olisi mukana, ????????????????
-onhan kumminkin se kortti olemassa,kai näkisivät autonsa tietokoneelta?
-huomaisin vasta silloin että ajokortti jäikin kotiin tai vaikka työtakin taskuun eikä olisi mukana, ????????????????
-onhan kumminkin se kortti olemassa,kai näkisivät autonsa tietokoneelta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
sano ellei ole aivan mulkkuja. Näkeehän ne koneelta onko auto varastettu ja omistatko korttia. Näin ainakin vielä viime kesänä.
Ennenvanhaan sen joutu käymään näyttämässä nimismiehen kansliassa.Nykyään voi tulla rikesakko.
Kyllä poliisi sen samantien selvittää,onko ajo-oikeutta.
Niin ainahan on mahdollista ajella kortitta ja kun tinanapit pysäyttää, kertoa että kortti on kotona ja antaa velipojan hetu... ei tarvitse omaa korttia lain..
Asia ei ole ihan niin yksinkertainen.
Ensinnäkin, jokaisen on pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä viranomaiselle luotettavasti.
Jos liikennevalvontatilanteessa tämä ehto täyttyy, niin sitten voidaan selvitellä ajo-oikeusasioita virven tai tietokoneen kautta ja selvitä huomautuksella.
Sanktioista edelleen mahdollisia rikesakko tai näyttömääräys tai molemmat.
Maassamme on paljon autoilijoita jotka ovat hukanneet ajokorttinsa eikä ole vaivautunut sitä uusimaan. Liikennevalvonnassa omalta osaltaan valvotaan myös sitä, että ajopaperit ovat asianmukaisessa kunnossa.
Esim. Helsingissä ratsiassa jäi keväällä kiinni autoilija, joka oli kadottanut korttinsa 1980 -luvulla.
"Ensinnäkin, jokaisen on pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä viranomaiselle luotettavasti."
- joo, kun minulta lähti kortti niin sain huomata, että eihän siitä todistamisesta tule yhtään mitään ilman ajokorttia. Passin heitin silputtuna roskiin kun se vanhentui, Kelan kortti ei ole kuvallinen ja bussilippua ei ole olemassakaan. Siksi vältin kuin ruttoa pankkikortilla maksamista sen ajokortin hyllytyksen ajan.
Tulee ja joutuu käydä näyttämässä poliisilaitoksella.
Paskapuhetta. Itse ajelin ilman ajokorttia noin vuoden verran, pidin tosin aina passia mukana. Jos ja kun poliisi pysäytti, kerroin juuri hukanneeni kortin. Sanoivat vain, että käy hakemassa uusi, niin homma ok. Kertaakaan ei sakkoja tullut enkä joutunut missään korttia käydä näyttämässä
Teosta on määrätty seuraamuksena rikesakko, jota ei voi suorittaa muuntorangaistuksena, näyttövelvollisuus on taas hallinnollinen toimenpide.