elikkä... mulla on oma lv ja meijän naapurin poni on meijän tallissa laitumella jne.. no kuiteski... se poni on semmosta maksua vastaan että ne hoitas ite sen mutta nyt on menny jo aika monta päivää että ne ei oo etes käyny kahtoon sitä (ei oo eka kerta) niillä on aina semmossii "kausia" että aina noin viikon hoitavat ja sitten taas on poni meijän hoidolla.... niillä on omaki talli pitäiskö käskiä viiä se poni pois?!?!
auttakaa päätöksessä!!!!
mä
6421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos omistaja ei käy hoitamassa omaa eläintä vaikka on luvannut on kyseessä heitteille jättö josta saa tehdä eläinsuojelurikos ilmoituksen..onko ponin hoito muuten normaalia??esim. säännölliset kengitykset ja hoitavatko maksut ajoissa???
kengitykset on samaan aikaan kuin meijän... ja talli vuokraa ei ole muutako se että hoitavat ite ponisa...
Otappas isompi talli vuokra.. eli ota talli vuokrasta jotain rahaa.. Niin eiköhän ala tyttösten pöksyt tutista.. =)
sano sille että jos ne ei käy polleaan hoitamassa niin sun täytyy ottaa siitä sit maksua...tai jotain..
joo eli jos ne ei kerran käy hoitamassa polleaan niin pyydä sitten maksua siitä sitä vastaan että teidän vaikka täytyy hoitaa sitä..;)
Juu, äläpäs nyt ihan säälistä ponia hoida, äläkä ilmaiseksi ala sitä pitämään. Tuollainenhan on ponin omistajilta aivan hyväksikäyttöä.
Ja tiedoksi,
jos alat ottamaan vuokraa, he eivät maksa sitä. Rästimaksut ylittävät ponin arvon, ponin saa siirtää sinun omistukseen, jos he eivät tosiaan ole maksanut/maksa.