Äänestysgallupit pitäisi kieltää. Miksi? Eivätkö ne ole medianvapauteen kuuluva asia? Mietitäänpäs tarkemmin. Jos kukaan ei saa yli 50% äänistä, kaksi eniten ääniä saanutta menee jatkoon. Silloin ihmiset alkavat spekuloida, kenet haluaisivat haastajaksi suosikkiehdokkaalle. Jos näyttää siltä, että esim. kakkoseksi olisi nousemassa vaikkapa Vanhanen, voivat monet esim. Kalliksen tai Soinin äänestäjät spekuloida, että äänestävät kumminkin Niinistöä, jotta tämä ohittaisi Vanhasen. Äänestävät siis Vanhasta vastaan, eivätkä Niinistön puolesta. Toisaalta, jos vaikkapa Halosen läpimeno ekalla kierroksella näyttäisi olevan vaakalaudalla, voivat monet esim. Hautalan kannattajat antaa äänensä Haloselle, jotta tämä menisi suoraan läpi.
Gallupit johtavat spekulatiiviseen äänestyskäyttäytymiseen ja vaikuttavat väistämättä esimerkeissä kuvatulla tavalla. Enimmäkseen sortaen pienempien puolueiden ehdokkaita. Kaventavat demokratiaa. Niinpä demokratian etu olisi, että gallupit olisivat kiellettyjä. Lisäksi vaalimainonta oman rahan voimalla olisi kiellettyä. Jokaiselle puolueelle (tai presidenttiehdokkaalle) annettaisiin koosta riippumatta saman verran rahaa , vaikka sitten puoluetukikassasta, tuoda itseään esille. Tai vielä parempi olisi, jos jokaiselle annettaisiin saman verran media-aikaa aina samaan kellonaikaan. Vaikkapa jokaisena arkipäivänä ylen kanavalla tunnin päivässä kuukauden tai kaksi ennen vaaleja.
Ja sitten äänestystuloksesta ei olisi mitään hajua ennen vaaleja. Jännitys korkealla. Kaikki äänestäisivät sitä, jota kannattavat, ilman gallupien manipuloimaa spekulaatiota.
Gallupit pitäisi kieltää
Ihmettelijä.
3
292
Vastaukset
se hyvä että on edes 1 joka oikeasti tietää ketä äänestää...
- ironmikes
Nyt olisi kannattanut jättää vaalit pitämättä kokonaan, sillä yksi on liian ylivoimainen. Olet kai samaa mieltä:-)) Turhaa rahan haaskausta esim. Niinistöltä.
- Ihmettelijä.
Perustelut avauksessa, kiistatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3462059IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471649Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541321Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.841171- 1431168
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021161Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851072Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701057Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten91008Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48972