Uusivuosikin uskonnollinen?!

JSS

YLE 1:n vuodenvaihtuimisohjelmassa saarnataan Jumalasta. Millä tapaa uusivuosi on muka kristillinen juhla?

6

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l-h

      8 pv, vanhana,ja nimen anto-juhlaan.korjatkaa.jos muistin väärin.??.ei l-h..kaan voi kaikkea muistaa,,,

    • hande

      miun mielestä mikään ei ole sen uskonnolisempi tai ei uskonnollinen.Sehän on siitä kiini minä sitä pitää ja käsittää,tulkihtee itelleen.

    • tavallaan. Nykyään käyttämämme ajanlasku liittyy sen yhden Jessen syntymän. Ajanlaskussa käytetään usein jälkeen Jessen syntymän tai ennen Jessen syntymää. Toisaalta voitaisiinha me käyttää jotakin muutakin ajanlaskua. Niin ja jos haemme sopivan ajanlaskun niin voimme viettää uuttavuotta vaikka vuoden jokainen päivä. En juhli vuoden vaihtumista ja eikä sitä vuoden jokainen päivä jakasisikaan juhlia uuttavuotta. Vuoden vaihtumisen ajankoktahan on vain käyttämästämme kalenterista riippuvainen.

      • että ajankohta on valittu siksi, että vuoden vaihde on haluttu sijoittaa hetkeen jolloin päivä on lyhimmillään. Todellisuudessahan lyhin päivä on nykykalenterin mukaan 21.12. mutta niin tarkkoja eivät laskelmat olleet vielä parituhatta vuotta sitten, kun keisari kalenteria väänsi.


    • Atte Ateisti

      Kirkko mielellään haluaa monopolisoida itselleen kaikki ihmisen elämään, pariutumiseen ja kuolemaan sekä vuotuisriitteihin liittyvät siirtymäriitit. Syntyä, mennä naimisiin ja kuolla sekä tulla haudatuksi - kaikissa niissä on kirkon oltava mukana.

      Periaatteessa vain vappua kirkko ei ole yrittänyt vallata omaksi juhlakseen - paitsi sitäkin kyllä esimerkiksi Helsingin Jeesus-kulkueet ovat yrittäneet tehdä. Selittivät kulkueensa marssipäivän valinnan osuneen vappuun vain siksi, että "silloin kun on muutenkin paljon ihmisiä liikkeellä".

      Aikoinaan keskiajalla kirkko antoi määräyksen rakentaa kirkkoja vanhojen uhrilehtojen, hiisien päälle. Samaa tehdään yhä.

      Pitänee keksiä oma pakanajuhla. Juhannus ja vappukin ovat kohta kristillisiä juhlia.

      • vapaa a

        Papit tulevat tietenkin saarnamaan minne ne vain päästetään, ja television tarjoamat ilmaiset lähetysminuutit otetaan erittäin mieluusti vastaan.

        Mutta noista juhlista: Juhlitaan me pakanallisia juhlia omaan tapaan, eikä uskota että kaikki hyvä olisi kristinuskosta peräisin, vaikka mediassa kirkko yrittääkin tätä väittää. Kyllä suurin osa suomalaisista ymmärtää, että juhannus on oikeasti keskikesän pakanallinen juhla, eikä mikään Johannes Kastajan syntymäpäivä. [naurua]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      328
      5240
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2668
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1865
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1682
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      112
      1546
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      121
      1430
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe