Uusivuosikin uskonnollinen?!

JSS

YLE 1:n vuodenvaihtuimisohjelmassa saarnataan Jumalasta. Millä tapaa uusivuosi on muka kristillinen juhla?

6

617

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l-h

      8 pv, vanhana,ja nimen anto-juhlaan.korjatkaa.jos muistin väärin.??.ei l-h..kaan voi kaikkea muistaa,,,

    • hande

      miun mielestä mikään ei ole sen uskonnolisempi tai ei uskonnollinen.Sehän on siitä kiini minä sitä pitää ja käsittää,tulkihtee itelleen.

    • tavallaan. Nykyään käyttämämme ajanlasku liittyy sen yhden Jessen syntymän. Ajanlaskussa käytetään usein jälkeen Jessen syntymän tai ennen Jessen syntymää. Toisaalta voitaisiinha me käyttää jotakin muutakin ajanlaskua. Niin ja jos haemme sopivan ajanlaskun niin voimme viettää uuttavuotta vaikka vuoden jokainen päivä. En juhli vuoden vaihtumista ja eikä sitä vuoden jokainen päivä jakasisikaan juhlia uuttavuotta. Vuoden vaihtumisen ajankoktahan on vain käyttämästämme kalenterista riippuvainen.

      • että ajankohta on valittu siksi, että vuoden vaihde on haluttu sijoittaa hetkeen jolloin päivä on lyhimmillään. Todellisuudessahan lyhin päivä on nykykalenterin mukaan 21.12. mutta niin tarkkoja eivät laskelmat olleet vielä parituhatta vuotta sitten, kun keisari kalenteria väänsi.


    • Atte Ateisti

      Kirkko mielellään haluaa monopolisoida itselleen kaikki ihmisen elämään, pariutumiseen ja kuolemaan sekä vuotuisriitteihin liittyvät siirtymäriitit. Syntyä, mennä naimisiin ja kuolla sekä tulla haudatuksi - kaikissa niissä on kirkon oltava mukana.

      Periaatteessa vain vappua kirkko ei ole yrittänyt vallata omaksi juhlakseen - paitsi sitäkin kyllä esimerkiksi Helsingin Jeesus-kulkueet ovat yrittäneet tehdä. Selittivät kulkueensa marssipäivän valinnan osuneen vappuun vain siksi, että "silloin kun on muutenkin paljon ihmisiä liikkeellä".

      Aikoinaan keskiajalla kirkko antoi määräyksen rakentaa kirkkoja vanhojen uhrilehtojen, hiisien päälle. Samaa tehdään yhä.

      Pitänee keksiä oma pakanajuhla. Juhannus ja vappukin ovat kohta kristillisiä juhlia.

      • vapaa a

        Papit tulevat tietenkin saarnamaan minne ne vain päästetään, ja television tarjoamat ilmaiset lähetysminuutit otetaan erittäin mieluusti vastaan.

        Mutta noista juhlista: Juhlitaan me pakanallisia juhlia omaan tapaan, eikä uskota että kaikki hyvä olisi kristinuskosta peräisin, vaikka mediassa kirkko yrittääkin tätä väittää. Kyllä suurin osa suomalaisista ymmärtää, että juhannus on oikeasti keskikesän pakanallinen juhla, eikä mikään Johannes Kastajan syntymäpäivä. [naurua]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      193
      6874
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      116
      5936
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5437
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3555
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      60
      3239
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2691
    7. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      27
      2522
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2410
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      17
      2144
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      2130
    Aihe