hei!pitkään päästiin omilla(kaikki säästöt käytetty sinnittelemään kun kohtasi perheessä minun vaikea/pitkä sairaus.nyt kuntoutustukihakemus kun vain kestää ja kestää kelassa.tarvitsisi todellakin vuokra apua.sosiaalivirasto ei totisesti kiehdo ja miljoonat paperit ynm kun kunto ei riitä paljoa sängystä ylös nousemiseen.
onko kirkon/diakonissan?apua joku hakenut?ja osaisiko kertoa onko vuokraan mahdollista saada apua?
kuinka työläs se projekti on?
taas olen sairaalaan varmasti joutumassa huonon hapen takia mutta jotain yrittäisin tehdä tähän talousahdinkoon nyt jo heti.
onko kirkon/diakonissan?apua joku hakenut?ja osaisiko kertoa onko vuokraan mahdollista saada apua?
kuinka työläs se projekti on?
taas olen sairaalaan varmasti joutumassa huonon hapen takia mutta jotain yrittäisin tehdä tähän talousahdinkoon nyt jo heti.
Vastaukset 4
Vanhimmat
puhua puhelimessa ajan, siis sossuun. Ehkä saisit diakonissan hoitamaan sitä asiaa sulle ja auttamaan sua käytännön toimessa. Soita rohkeasti sekä sossuun että diakonissalle.
Sairaalassa on palkkattuna sosiaalivirkalija, jonka tehtävänä on nimenomaan hoitaa asioita sun puolestasi kun olet sisällä sairaalassa. Hän myös osaa ja voi selvittää, miten ja mihin instanssiin sun pitää ottaa yhteyttä ja voi myös sun puolestasi joitakin asioita hoitaa.
Toimeentulotukea olet oikeutettu saamaan, liiteitä pitää toimittaa jonkun verran, mutta ei mitään älyttömyyksiä, mitä sulla jo ei olisi valmiina; tulot ja menot, niistä kuitit ja todisteet, tiliotteet 2-3 ed. kuukaudelta (?) ja joku virkatodistus että olet se, joka väität olevasi.
Nykyään diakonissatkin tekee tulo- ja menolaskelman, ei sieltä saa suoraa jotain vuorkarahaa. Voivat antaa pahimpaan hätään esim. kpuongin ruokaa varten kauppaan. Neuvovat kyllä puhelimessa ihan perusasioissa.
Soita diakonissalle ja varaa aika toimeentulotukea varten. Kyllä se siitä suttaantuu..
Soita vuokranantajalle heti ja selvitä tilanne, yleensä on kivuttomin tie. Lupaa lähettää vaikka kuntoustuen hakemukset eli kopiot. Kun kuntoustuki tulee, maksa välittömästi vuokrat.
Lämpimässä huushollissa on mukava olla ja ruokaa saa helpommalla kirkosta, spr:ltä, jopa sossusta.
Vuokraan eivät ole halukkaita.
saat varmaankin pikemmiten apua, mutta vuokraan en tiedä miten suhtautuvat, antavatko siihenkin tukea. Mikä minusta on ihmeellistä, itse en sossusta mitään apua ole mihinkään saanut mutta kirkosta kyllä. Sairauden takia itsekkin jouduin kyseisten tahojen kanssa asioimaan. Tietenkin jos sairaalan joudut kannattaa sairaalan sosiaalityöntekijän kanssa pyrkiä asioimaan myös. Olethan soittanut sinne Kelaan ja kysellyt missä jamassa asiasi ovat, minulla kesti asioiden käsittely vain 2 ja puoli kuukautta. Voimia!