Stereotypia josta haluat eroon?

Tällä palstalla yleistykset lentelee suuntaan jos toiseenkin. Ajattelin kysäistä, mikä olisi sellainen stereotypia tai yleistys joka itseäsi ärsyttää erityisesti?

Kyseisen stereotypian ei tarvitse olla pelkästään miehiin tai naisiin kohdistuva, mikä tahansa käy.


Itseäni on aina rasittanut eri seksuaalivähemmistöjen (siis aivan kaikkien) erilainen stereotypiointi ja niihin kohdistuva vihamielisyys. Se on aina tuntunut jotenkin idioottimaiselta.

(Ja tällä palstalla kaikki miehet typeryksiksi yleistävä stereotypia on myös rasittava)


- Dekas

12

753

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.e.p.e.

      ... sälyttäminen ongelma kaikkien miesten niskaan, niidenkin jotka ovat valmiita puolustamaan naista väkivaltatilanteessa. Suurin osa miehistä on jo ihan kasvatuksen johdosta näin asennoitunut. Kysymys (kuten niin usein muutenkin) on yksilötason ongelmista. Sitä en kiellä, etteikö väkivaltainen käytös (fyysinen) olisi vallitsevampi ominaisuus miehillä. Uskon kuitenkin, että jos tätä ei niin kovasti sukupuolitettaisi, voitaisiin päästä parempiin tuloksiin. Joskus eittämättä tulee mieleen, onko se edes syyllistäjien tarkoitus.

    • jorojukka-kukka

      Minua ärsyttää ja väsyttää tuo ainainen stereotyyppinen ajattelumalli, että nainen, joka haluaa edistää naisten asemaa ei voi olla heteroseksuaali. :(

    • nut-tu

      Stereotypiat ärsyttää.
      Katseltais ihmisiä yksilöinä. Ei miehenä, naisena,,,

      • aatos

        vastaus. kun joku vielä tietäis, miten tuo toimii.


      • nut-tu
        aatos kirjoitti:

        vastaus. kun joku vielä tietäis, miten tuo toimii.

        En minäkään tiedä vielä, miten se toimii, mutta harjoittelen...


      • P.e.p.e.

        ... ehkä sekin on joissain tapauksissa perusteltua ja selkeyttää hahmottamista. Minusta raja menee siinä, pyritäänkö yleistyksellä vaikuttamaan ihmisten mielipiteisiin; propaganda, mustamaalaus jne. Välttämättä positiivinenkaan yleistys ei ole hyvä, sillä silloin se saattaa peittää alleen ratkaisemattomia ongelmia.


    • neitiX

      Jaan kanssasi ärsyyntymisen sukupuolivähemmistöjen stereotypioinnista. Kirjoitit joku aika sitten erittäin hyvän vastineen johonkin ketjuun, oli kuin omasta kynästäni, mutta paremmin kirjoitettu.

      Toisekseen ärsyttää se, että jos toimii s.p.vähemmistöjen kanssa tai "puolustelee" heitä idioottimaisilta kommenteilta, on itsekkin heti johonkiin s.p.vähemmistöön kuuluva.

    • Kaappisovinisti

      Sovinisnistiksi nimitellään nykyisin aivan liian helposti. Se ei ole jokaisen miehen kutsumanimi vaan arvonimi joka pitää ansaita työllä ja vaivalla. Lainaan itseäni:"Sovinistit ovat kotirintamamiehiä jotka jatkuva alistaminen, solvaaminen, esineellistäminen ja sorto on saanut kiipeämään poterosta ja huutamaan väsyneellä mutta vimmaisella äänellä : "NYT RIITTÄÄ!!!" Joku raja se on paskan nielemis kyvylläkin, ja monella miehellä se mitta alkaa olla täynnä. Sovinistit ovat sankareita, toisessa ajassa nämä miehet menivät nurkumatta etulinjaan kun me muut olimme töissä rättivarastolla tai keittiössä."

      Olen tietenkin liikuttunut ja ylpeä jos minua kutsutaan sovinistiksi, mutta: en todellakaan ole ansainnut sitä kunniaa. Siinä missä sankarillinen sovinisti antaisi ilkeän femakon kuulla kunniansa, minä lymyilen puskissa ja mietin että on pakko teeskennellä mukavaa, muuten menee maine eikä enää saa pillua. Vaitettavasti kaikki eivät pysty sovinismiin vaikka siitä haaveilemmekin.

      • Sanelman

        Sovinistitkin ovat jakaantuneet eri lahkoihin. Kuulut piipertäjäsovakoiden lahkoon, joka on vaarattomin ja huvittavin joskin meluisin sovakkolajike.


      • Kaappisovinisti
        Sanelman kirjoitti:

        Sovinistitkin ovat jakaantuneet eri lahkoihin. Kuulut piipertäjäsovakoiden lahkoon, joka on vaarattomin ja huvittavin joskin meluisin sovakkolajike.

        Sinä sen sijaan olet ällöttäväkusipääfemakko joka on feministi lahkoista suurin ja oikeastaan ainoa, valitettavasti.


    • meikämie

      Ärsyttä homoseksualainen sterestypioiminen. Tyyliin:

      Homomies; trendikäs, naismainen, komea, kaunis, itseänsä hoitava, täydellinen ihminen, voi opettaa jopa heteromiehenkin sivistyneeksi,

      Lesbo: kalju, piikkitukkainen, sänkipäinen, läski, kovaääninen femakkoääliö, miestenvihaaja, ruma.

      Erityisesti ällöttää homoseksuaalisten miesten jonkinlainen kanonisoiminen fantastisiksi, komeiksi, kauniiksi ja hienoiksi, kulttureilleiksi ja fiksuiksi ubermenscheiksi, vaikka en sinänsä vihaa tai inhoa ketään seksuaalisen suuntautumisen perusteella.

    • viitaten

      Stereotypia, jonka mukaan mies ei ole yhtä kykenevä tekemään jokapäiväisiä kotitöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5151
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3632
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3200
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2509
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    10. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      88
      2245
    Aihe