Tällä palstalla yleistykset lentelee suuntaan jos toiseenkin. Ajattelin kysäistä, mikä olisi sellainen stereotypia tai yleistys joka itseäsi ärsyttää erityisesti?
Kyseisen stereotypian ei tarvitse olla pelkästään miehiin tai naisiin kohdistuva, mikä tahansa käy.
Itseäni on aina rasittanut eri seksuaalivähemmistöjen (siis aivan kaikkien) erilainen stereotypiointi ja niihin kohdistuva vihamielisyys. Se on aina tuntunut jotenkin idioottimaiselta.
(Ja tällä palstalla kaikki miehet typeryksiksi yleistävä stereotypia on myös rasittava)
- Dekas
Stereotypia josta haluat eroon?
12
757
Vastaukset
- P.e.p.e.
... sälyttäminen ongelma kaikkien miesten niskaan, niidenkin jotka ovat valmiita puolustamaan naista väkivaltatilanteessa. Suurin osa miehistä on jo ihan kasvatuksen johdosta näin asennoitunut. Kysymys (kuten niin usein muutenkin) on yksilötason ongelmista. Sitä en kiellä, etteikö väkivaltainen käytös (fyysinen) olisi vallitsevampi ominaisuus miehillä. Uskon kuitenkin, että jos tätä ei niin kovasti sukupuolitettaisi, voitaisiin päästä parempiin tuloksiin. Joskus eittämättä tulee mieleen, onko se edes syyllistäjien tarkoitus.
- jorojukka-kukka
Minua ärsyttää ja väsyttää tuo ainainen stereotyyppinen ajattelumalli, että nainen, joka haluaa edistää naisten asemaa ei voi olla heteroseksuaali. :(
- nut-tu
Stereotypiat ärsyttää.
Katseltais ihmisiä yksilöinä. Ei miehenä, naisena,,,- aatos
vastaus. kun joku vielä tietäis, miten tuo toimii.
- nut-tu
aatos kirjoitti:
vastaus. kun joku vielä tietäis, miten tuo toimii.
En minäkään tiedä vielä, miten se toimii, mutta harjoittelen...
- P.e.p.e.
... ehkä sekin on joissain tapauksissa perusteltua ja selkeyttää hahmottamista. Minusta raja menee siinä, pyritäänkö yleistyksellä vaikuttamaan ihmisten mielipiteisiin; propaganda, mustamaalaus jne. Välttämättä positiivinenkaan yleistys ei ole hyvä, sillä silloin se saattaa peittää alleen ratkaisemattomia ongelmia.
- neitiX
Jaan kanssasi ärsyyntymisen sukupuolivähemmistöjen stereotypioinnista. Kirjoitit joku aika sitten erittäin hyvän vastineen johonkin ketjuun, oli kuin omasta kynästäni, mutta paremmin kirjoitettu.
Toisekseen ärsyttää se, että jos toimii s.p.vähemmistöjen kanssa tai "puolustelee" heitä idioottimaisilta kommenteilta, on itsekkin heti johonkiin s.p.vähemmistöön kuuluva. - Kaappisovinisti
Sovinisnistiksi nimitellään nykyisin aivan liian helposti. Se ei ole jokaisen miehen kutsumanimi vaan arvonimi joka pitää ansaita työllä ja vaivalla. Lainaan itseäni:"Sovinistit ovat kotirintamamiehiä jotka jatkuva alistaminen, solvaaminen, esineellistäminen ja sorto on saanut kiipeämään poterosta ja huutamaan väsyneellä mutta vimmaisella äänellä : "NYT RIITTÄÄ!!!" Joku raja se on paskan nielemis kyvylläkin, ja monella miehellä se mitta alkaa olla täynnä. Sovinistit ovat sankareita, toisessa ajassa nämä miehet menivät nurkumatta etulinjaan kun me muut olimme töissä rättivarastolla tai keittiössä."
Olen tietenkin liikuttunut ja ylpeä jos minua kutsutaan sovinistiksi, mutta: en todellakaan ole ansainnut sitä kunniaa. Siinä missä sankarillinen sovinisti antaisi ilkeän femakon kuulla kunniansa, minä lymyilen puskissa ja mietin että on pakko teeskennellä mukavaa, muuten menee maine eikä enää saa pillua. Vaitettavasti kaikki eivät pysty sovinismiin vaikka siitä haaveilemmekin.- Sanelman
Sovinistitkin ovat jakaantuneet eri lahkoihin. Kuulut piipertäjäsovakoiden lahkoon, joka on vaarattomin ja huvittavin joskin meluisin sovakkolajike.
- Kaappisovinisti
Sanelman kirjoitti:
Sovinistitkin ovat jakaantuneet eri lahkoihin. Kuulut piipertäjäsovakoiden lahkoon, joka on vaarattomin ja huvittavin joskin meluisin sovakkolajike.
Sinä sen sijaan olet ällöttäväkusipääfemakko joka on feministi lahkoista suurin ja oikeastaan ainoa, valitettavasti.
- meikämie
Ärsyttä homoseksualainen sterestypioiminen. Tyyliin:
Homomies; trendikäs, naismainen, komea, kaunis, itseänsä hoitava, täydellinen ihminen, voi opettaa jopa heteromiehenkin sivistyneeksi,
Lesbo: kalju, piikkitukkainen, sänkipäinen, läski, kovaääninen femakkoääliö, miestenvihaaja, ruma.
Erityisesti ällöttää homoseksuaalisten miesten jonkinlainen kanonisoiminen fantastisiksi, komeiksi, kauniiksi ja hienoiksi, kulttureilleiksi ja fiksuiksi ubermenscheiksi, vaikka en sinänsä vihaa tai inhoa ketään seksuaalisen suuntautumisen perusteella. - viitaten
Stereotypia, jonka mukaan mies ei ole yhtä kykenevä tekemään jokapäiväisiä kotitöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4095989- 815333
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484364- 523931
- 523729
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1653429Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1083199Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky533173- 432279
- 492205