Yhteiskristillisyydestä :)

XTale

Kuinka moni täällä on juttelemassa nimenomaan helluntalaisuudesta?
Minä keskustelen täällä vain uskon asijoista, en niinkään helluntalaisuudesta.
Minä laitoin suomi24 palautteeseen ehdotuksen yhteiskristillisestä palstasta, kun ajattelin sen olevan hyvä sille meidän tekemälle muurille mikä meidän välissä on.
Mitä mieltä olette edotuksestani suomi24 palautteeseen? Tykkäisitkö sinä käydä semmoisella palstalla, vai onko tästä jo kehkeytynyt "kotisi"?

Jumalan siunattua viikkoa kaikille †

10

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan hyvä ehdotus XTale :)

      Kirjoitan monilla palstoilla
      en ole helluntalainen
      ja uskon Jeesuksen rakkauden yhdistävän meitä
      kirkkokuntaan katsomatta.


      Minä ole viinipuu, te olette oksat.
      Se, joka pysyy minussa ja jossa minä pysyn
      tuottaa paljon hedelmää.
      Ilman minua te ette saa aikaan mitään.
      Joh.15:5

      Jeesuksen ihanat sanat!

      *
      siunaten,
      runis

    • tuttan

      Minulla ei ole ainakaan mitään kotia, kirjoitan sinne missä kykenen vastaamaan ja otsakkeet sellaisiin palstoihin jotka eivät valu vauhdilla.

      Yhteiskristillinen palsta on ihan kiva mauste näiden muiden lisäksi, itseasiassa jos rankkaan ajatellaan yhteiskristillisyys on pohjimmiltaan ainoa oikea suunta yhteydelle.

    • sun-glasses

      Kuulostaa hyvältä ajatukselta tuo ehdotuksesi yhteiskristillisestä keskustelupalstasta. Käyn muillakin palstoilla kuin täällä, en ole nykyisin helluntailainen, mutta helluntailaisuus on aika tuttu asia ja varmaan sen vuoksi olen täällä aika usein ollut.

      Siunausta kaikille.

      • l-h

        kun maissi on kypsaa---ei raja-aidat nay.


    • aidat nurin

      On ainoastaan yksi lauma "Jeesuksen Seurakunta"
      siihen kuulun,siis yhteiskristillinen palsta il-
      man muuta,eikä mitään "aitoja tai muuria" kaa-
      dettava heti.

    • raja.

      helluntailaiset, jehovat ja mormonit ei ole kristittyjä

      • Mielestäni Sinun ei tulisi verrata helluntailaisia jehovantodistajiin ja mormooneihin. Jälkimmäiset kieltävät pelastuksen ydinsanoman, ristin, jota helluntailaiset eivät tee. Lahkolaisuudelle on tunnusomaista, että se kieltää Jumalan Pojan Ristin, ei välttämättä sanoissa, mutta aina voimassa. Tästä seuraa, että opit ja muotomenot muodostuvat tärkeämmiksi kuin Jeesuksen Kristuksen persoonan tunteminen ja tällä tiellä eristäydytään ja "omasta suunnasta" tulee ainoa oikea ja autuaaksi tekevä joukko eli liittouma. Tällä tiellä ei ole Jumalan siunausta eikä tulevaisuuden lupausta ja se on jyrkässä ristiriidassa Herramme Isälleen osoittaman rukouksen kanssa, jossa Hän pyysi, että "he kaikki olisivat yhtä niinkuin me Isä olemme yhtä".


    • Niin, kysymykseesi vastaan, että luullakseni viihtyisin sellaisella palstalla.

    • mamabeard

      Oikein hyvä. Olen viisi tai kuusi kertaa lähettänyt palautteeseen saman ehdotuksen. Että avattaisiin palsta kristittyjen yhteydestä, keskustelua siitä mikä meitä yhdistää ja missä määrin voimme käytännössä harrastaa yhteyttä keskenämme, mihin se perustuu ja mitä meiltä edellyttää. Viimeksi lähetin ehdotukseni joulun ja uudenvuoden välissä ja toivoin ylläpidolta tällaista uudenvuodenlahjaa meille kristityille. :)

    • Mona-Henrika

      siirtyisin sinne. Tosin en ehkä hylkäisi täysin tätäkään palstaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4131
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      489
      2293
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      138
      1821
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1464
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1446
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1164
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      714
    8. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      100
      700
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe