Valitkaa viisaasti tienne

TTT

Koska Herra ei itsekään ketään tuomitse, niin en tuomitse minäkään. Ja jokaiselle maksetaan oman valluksen mukaan, joten jos joku riistää oman henkensä, niin Herralle hänen tulee tili tehdä, eikä minulle.

Sinä olet varmastikin niitä jotka pelkäävät edelleen joutuvansa ikuiseen kärsimykseen, koska pidät kuollesta sanasta kiinni (eli sanasta, jota et ole edes ymmärtänyt). Koettele itseäsi, ja koettele uskoasi.

Kysy itseltäsi sydämessäsi kuka on sinun jumalasi. Koska niin kauan on pelolla ja epäluuloilla ja epäuskolla osuus ihmisen sieluun, kunnes hän löytää Elämän toivon; ei siis kuoleman pelossa vaeltamista, vaan Elämän toivossa.

Koska se mitä ihminen pelkää eniten, siitä tulee hänelle paula, kun ahdistukset saapuvat. Ja se epäjumala jota ihminen pitää Herran tilalla, tulee ihmiselle paulaksi. Sodomassa ja Gomorrassa palvottiin taivaankappaleita, ja taivaalta satoi heille synnin palkaksi tulta ja tulikiveä.

Näinä viimeisinä aikoina ihmiset pitävät ihmisiä palvottavana kohteena, jonka takia ihminen tulee heille vitsaukseksi. Laittomuuden ihminen, joka tulee ja ihmiset ottavat hänet vastaan jumala, ja hän tulee vitsaksi jumalattomille, jotka eivät Herraa rakastaneet.

Laittomuuden ihminen saa paljon vääryyttä ja pahuutta aikaan, koska ihmiset sokeasti seuraavat häntä, koska eivät tunne Herraa, vaan luulevat Herraksi tätä.

Ja jos ihmisellä on kolmipersoonainen epäjumala, niin mikä onkaan vitsaus siitä tuleva, kun Herra maksaa sydämen teiden mukaan?

4

436

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mats

      Kristinusko on maailman väkivaltaisin uskonto! Aina pitää olla pelottelemassa sillä jumalan vihalla. Mitä sinä itse pelkäät? Sanotaan, että jumala on rakkaus ja seuraavaksi puhutaan jumalan vihasta ja suuttumukssta. Minulle on kristittyjen jumalasta tullut kuva vainoharhaisesta, sadistisesta ja kostonhimoisesta tyypistä. Eikö ihmiskunta olisi jo kypsä luopumaan jumalsaduista ja ottamaan itse vastuun omista teoistaan ja pelastumisestaan?

      Epäilen,että uskovan täytyy olla jotenkin sadomaso, että alistuu pelkoon ja kuriin. Ikävä kyllä suurimmassa osassa ihmisiä on sadomasokistisia piirteitä, joten kristinuskolle soveltuvaa kasvualustaa on viljalti olemassa.

      • tero-tapio

        >>Aina pitää olla pelottelemassa sillä jumalan vihalla.>Mitä sinä itse pelkäät?


      • marwin2

        Juuri ihminen itse ottaa kohtalonsa omiin käsiinsä nykyään. Ja mitä siitä seuraa: väkivaltaa, pornografiaa, haureutta jne.


    • Armahtavaan Jeesukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2220
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      390
      1242
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      76
      1035
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      215
      968
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      676
    6. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      644
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      33
      627
    8. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      34
      608
    9. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      597
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      41
      574
    Aihe