C-kortti riittävyys.

Olen hakeutumassa toisiin työtehtäviin joissa tulisi tehdä raskaiden yhdistelmien ja bussien koeajoja tyhjinä.
Elikkä pitääkö ajaa iso E vai riittääkö tilapäisiin siirtoihin pelkkä C ??
Nykyinen kortti ABEC.
Kiitoksia jo etukäteen.
71429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eiköhän työnantaja tiedä mitä on ennenkin vaatinut. Maallikkona sanoisin, että korttisi riittää. Jos siis varsinainen työsi liittyy esim. raskaan kaluston korjaamiseen. Voisin kuvitella sellaisenkin homman, että tehtäväsi olisi siirtää auton korjaamolta ajovarikolle ja siirtämisestähän ajokorttiasetuksessakin puhutaan.

Äänestä
  • Jos sinulla on vaan riittävästi työkokemusta, että sen ison E:n pelkällä tutkinnolla saisit, niin miksi ihmeessä et ajaisi.

    Äänestä

Olet ilmeisesti menossa johonkin remonttimieheksi ja joudut koeajamaan sekä käymään linja-autojen ja yhdistelmien kanssa mm. katsastuksessa. Juuri tämän takia laissa on pykälä mikä sallii linja-auton koeajamisen ja tilapäisen siirron ILMAN MATKUSTAJIA! Ja se myös on näin, siellä ei saa olla sitä kahdeksaa matkustajaa, vaikka linja- ja henkilöauton raja siinä yhdeksässä henkilössä onkin. Mitä sitten yhdistelmiin tulee niiden pitää olla ILMAN KUORMAA. Mikä sitten on tätä kuormaa.? Lankunpätkät, sidontavälineet.? Tulkinnallinen juttu tiätsä!? Ja miksi tosiaan et hankkisi isoa E:tä ja D:tä kun se vielä on mahdollista. Vaatimuksena on 21v ikä, ja olet viimeisen viiden vuoden aikana ajanut päätoimisesti autoa jonka kok. massa on vähintään 12 tonnia yhdistelmään vaaditaan 3kk, linja-autoon 12kk. Tutkinnon vastaanottaja haluaa tod. näk. nähdä piirturinkiekoista, että ajot on oikeasti ajettu. Tässä aluksi, viisaammat lisätkööt mitä ikinä unohtuikaan.

Äänestä
  • joopa, ei saa olla matkustajia henkilöitä saa olla

    Äänestä

Niinkuin jo todettua, niin tyhjänä saat siirtää niitä, bussin kyydissä ei saa olla muita ihmisiä. Netistäkin löytyy kyllä ihan tietoa jos vain jaksaa etsiä.

Äänestä

7 § (19.12.1997/1243)

C-luokan ajoneuvon ajo-oikeuden haltija saa Suomessa koeajaa ja tilapäisesti siirtää D- ja D1-luokan ajoneuvoja ilman matkustajia ja E-luokan ajoneuvoja ilman kuormaa.

Äänestä
  • Ajokokemus on ollut hajanaista ei ole tullut pyydettyä todistusta ed. työnantajilta ajetuista kilometreistä.
    Se on vain järjestelyasia niin vaaditut dokumentit ovat kasassa, kortin suhteen olen samoilla linjoilla kuin te eli ajaa se pitää mutta työnantajan pitää osallistua kustannuksiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matti kirjoitti:

Olen hakeutumassa toisiin työtehtäviin joissa tulisi tehdä raskaiden yhdistelmien ja bussien koeajoja tyhjinä.
Elikkä pitääkö ajaa iso E vai riittääkö tilapäisiin siirtoihin pelkkä C ??
Nykyinen kortti ABEC.
Kiitoksia jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu