Presidentinvaalien ennakkoäänestys on alkanut tänään kunnanvirastoissa, posteissa ja kirjastoissa. Äänestyspaikkoja on kaikkiaan 849. Ulkomailla voi äänestää yli 200:ssa Suomen edustustossa.
Kotimaassa ennakkoon voi äänestää ensi viikon tiistaihin saakka. Perjantaina äänestyspaikat ovat kuitenkin kiinni.
Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 15. tammikuuta.
Aiotko äänestää ennakkoon?
Kotimaassa ennakkoon voi äänestää ensi viikon tiistaihin saakka. Perjantaina äänestyspaikat ovat kuitenkin kiinni.
Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 15. tammikuuta.
Aiotko äänestää ennakkoon?
Vastaukset 54
Vanhimmat
jos vaikka tää yksi kierros riittäisi tarjan hyväksi, niin pitää olla aktiivinen. turhauttaa jos tulee toinen kierros.
toivottavasti ei valita halosta edes toisella kierroksella
vain ja ainoastaan siksi, ettei Tarjaa enää valittaisi.
kyllä äänestän ja liputan matin puolesta....
tyhmiä jos eivät äänestä. Äänestämättä jättäminen on muka protesti. Mutta sitä se auttaa? Halonen kuitenkin valitaan. Protesti on käydä äänestämässä.
Jos ei käy äänestämässä se on ääni Haloselle.
Jos uskot, että asiat muuttuvat sinun äänelläsi paremmaksi, niin käy ihmeessä äänestämässä.
Haluan seurata kaikki vaalikeskustelut ja kuunnella mitä kullakin ehdokkaalla on sanottavaa, koska olen todennut etten voi äänestää ainakaan nykyistä presidenttiä, koska hän on epäonnistunut tehtävässään, esim. nimityspolitiikassa; Ei hyväksynyt henkilökohtaisen kaunan vuoksi "liikaa" ääniä saanutta virallista ehdokasta Suomen Pankkiin, eikä myöhemminkään korjannut perustuslain vastaisuutta hipovaa tempaustaan, vaan sulki Aholta kaikki mahdollisuudet politiikkaan ja nimitti naisen uudelleen sekä vasemmistolaisen myös pääjohtajaksi jne.
Häneltä ei saa asioihin napakkaa mielipidettä, vaan varovaisia itsestäänselvyyksiä. On kyllä menettänyt arvovaltaansa, että ei niillä mielipiteillä paljon painoakaan ole. Kaiken lisäksi on hyvin epämiellyttävä ja epäaito ihmisenä, jonka kyllä osaa peittää mielistelyllä, joka tuntuu ikävä kyllä uppoavan äänestäjiin.
Niin paljon kaduttaa ja hävettää edellinen äänestys, että nyt aion ottaa asian vastuullisesti ja vakavasti ja ottaa asioista selvää, että pystyn tekemään itsenäisen päätökden.
mieltä kanssasi. Toivottavasti muita yhtä viisaita naisia ja miehiäkin löytyy paljon!!!
On hieno juttu, että ottaa asioista kunnolla selvää. Itse olen oman ehdokkaani löytänyt jo aiemmin enkä katsonut tarpeelliseksi enää lingata päätöstäni.
Kävin jo äänestämässä Jonoa oli jonkun verran
Tapanani on aina äänestää ennakkoon
Enpä aio. Äsken leikkasin saksilla oman äänestyslapun silpuksi. Juu, mulle on sama kuka pelle siellä on.
puoleen tai toiseen.
Itse olet kyllä melkoinen pelle mielestäni.
Voin ottaa kantaa, jos minua huvittaa. Voin olla äänestämättä, jos en pidä yhdestäkään ehdokkaista. Äänestämättä jättäminen on sekin osallistumista, mutta minulle on sama keneltä se ääni on pois. Senkus uskotte kusettajia.
pellejähän ne ovat, haluan kuitenkin äänestää vähemmän pellen ja äänestän NELOSTA.
Ääni masalle.
tässä joku päivä käydä Tarjalle antamassa ääneni.
minäkin aijon käydä ennaakkoon äänenei antamassa tarjalle!
Hienoa, ettei mikään muutu..
Äläkää vain paljastako stasilistoja, pevkele
Ei kai tuo kiinnosta tippaakaan, kun tulos on valmiiksi leivottu. Mitään ennustuksia kun ei olisi tehty, niin jotain kiinnostuksen hiveniä olisi vielä ollut. Tuntuu aivan typerältä tuo äänestys näin ollen. Mitään vaikutusta ei ole äänelläni ja mitä mieltä on vaivautua äänestämään varmaa voittajaa.
Jos jokainen ajattelisi niinkuin sinä niin kukaan ei äänestäisi, ja varsinkaan ei Tarjaa kannattavat ja näin ollen tulos voisi olla aivan toinen.
ihmiset älkää antako galluppien hämätä teitä!
vaikka ei olisikaan mielestänne sopivaa ehdokasta niin äänestäkää silti, muuten Halonen jatkaa ja sitähän ME emme halua!
Asiaa puhuu= Soini, Niinistö ja Vanhanen.
Kaikki on samaa sarjaa eri nimillä. Vai uskotko oikeasti, että joku noista ajattelee enemmän köyhää kuin omaa lompakkoaan? No, jokaisen oma asia on jos haluaa tuota mediasirkusta seurata ja pelata sitä äänestämällä.
Viime pressanvaalien ennakkoääniä laskettaessa ääntenlaskijoiden esimieheltä kysyttiin " Ketä laskijat ovat?"
Vastaus: "Laskijat olivat niitä, jotka ennenkin ovat laskeneet ja he ovat tuoneet mukanaan tuttaviaan ja tuttavan tuttavia."
Siinä tapauksessa taisivat olla kaikki saman puolueen jäseniä.
Valvojia ei näkynyt kun pari keskenään juttelevaa kaveria salin toisessa päässä.
Enpä yhtään ihmettelisi, vaikka näin todellisuudessa olisi.
En aio äänestää ennakkoon enkä varsinaisena vaalipäivänäkään.
joo mattia äänestän kohta....
aion äänestää ja ääneni menee Vanhaselle. Ihmettelen Halosen ylivoimaa. Ei mielestäni ollenkaan koko kansan presidentti niinkuin itse yrittää väittää.
Ei kannata uskoa gallupeihin. Uskon, että Vanhasen ja Niinistön kannattajat vielä nousevat sieltä.
Ei enää mitään sosialistia presidentiksi!
joo kyllä matti on paras pressa,ihana :)
Juups, samaa mieltä oon Halonen pois Mäntyniemestä ja MATTI VANHANEN tilalle =) Siinä on mies jolla on arvot kohdallaan.
tyhmille ,että mitkä arvot???...Siis Vanhanen pääsi politiikkaan mukaan aivan sattumalta...Jaa niin tarkoittanet niitä arvoja joissa käydään pikkutunneilla kansainvälisiä kultturellisia "keskusteluja" kulttuuriministerin kanssa hotelli huoneessa...
=)
Arvot kohdallaan.. Perhe tänään, vieras nainen huomenna.
Älä nyt arvoista puhu tämän ihmisen kohdalla, joka on vastustanut kaikkea EU:sta ydinvoimaan ja hävinnyt aina.
Mitä järkeä on tollasessa noin massiivisessa "ennakkoäänestyksessä"? Voi äänestää tuhannessa paikassa ja kokonaisen viikon ajan, minkä takia? Siksi että on matkoilla itse äänestyspäivänä? Kun juuri kerrottiin uutisissa että puolet äänestää ennakkoon, niin on aika moni matkoilla äänestyspäivänä? Mielestäni riittäisi yksi ennakkoäänestyspäivä joka olisi oikeasti suunnattu sellaisille jotka ovat estyneitä vaalipäivänä, eikä vain kalliiksi kansanhuviksi, josta ei ole mitään hyötyä kenelläkään.
Kaikista dorkimmat luulee että ennakkoon annettu ääni painaa enemmän kun ne myös ensin lasketaan mukaan vaalivalvojaiskäyriin.
Äänestä ketä äänestät, mutta äänestä vaalipäivänä!
No kuule mäpä ainaki äänestän ennakkoon kun oon sillon Lontoossa! Ja taitaisin muutenkin äänestää ennakkoon ku ei sillon sunnuntain mihkään jaksais lähtee vaik Suomes oliskin.
Onko sinulle tullut mieleen, että moni on varsinaisena vaalipäivänä muualla reissussa kuin oman vaalipaikkansa nurkilla. Itse olen silloin Helsingissä ja asun Pohjanmaalla enkä siten pääsisi äänestämään. Lisäksi se, että voi esimerkiksi yhdistää kauppa- tai kirjastoreissuunsa äänestämisen, se saattaa tuoda lisää äänestäjiä, kun voi yhdistää kaksi asiaa samaan reissuun ja äänestäminen tehdään näin helpommaksi. Jos internetissä avautuu joskus mahdollisuus äänestää, otan sen mahdollisuuden ilomielellä vastaan!
Älä hutki, ennen kuin tutkit!
..siis kyllä varmaankin, mikäli ei nyt hirmuisia muutoksia päiväjärjestykseen tule.
Onnistuu paikallisen kirjaston tiloissa, yhdistäen sen koiran ulkoilutukseen. Lyhytkestoinen juttu ja kansalaisena tärkeä velvollisuus.
T: Phuro Dimi
PS: kaaleet ja vaaleet ja eikun uurnille vaan ;)
Ahhen Deuleha!
vaalipäivänä.Perinteinen tyyli.
Aioin äänestää jo tänään, mutta tampereen keskustan posteissa oli niin pitkät jonot, että en mennyt siihen ryysikseen, yritänpä huomenna uudelleen.
Kaksilahkeisille!
Miksi valita presidenttiä, jolta on viety valta pois ja itsenäisyys on menetetty. Siksi en aio vaivautua äänestämään
Maailma muuttuu kepulaiseni..
Parempi tosiaan, että et äänestä!
Kävin heti aamulla samalla kun kuskasin 81-vuotiasta äitiäni äänestämään. Mulla oli selvä ketä äänestän, joten ei tarvinnut enää miettiä. Tärkeää on äänestää. Se on kansalaisoikeutemme. Katsoin hiljan dokumenttia Mississippi burning, jossa 3 ihmisoikeusaktivistia murhattiin 60-luvulla, kun he tulivat auttamaan mustia rekisteröitymään äänestäjiksi. Siinäpä tuli hyvä muistutus ettei ole itsestään selvää, että kaikki edes saavat äänestää. Käyttäkää siis oikeuttanne!
Niin. Toivottavasti toista kierrosta ei tulee, vaan tällä kertaa valitaan presidentti ensimmäisellä kierroksella!:)
matti vanhasta...
Munasarjat ratkaisevat ebhokkaan valinnan. Pitää olla munasarjat. Muulla ei taidakaan olla näissä vaaleissa väliä. Älliä päässä? Ei tarpeen, kunhan on punainen mieli ja tukka
Aion äänestää, en anna galluppien vaikuttaa...EN TODELLA!
Sais nyt ees äänestää...
Omasta puolestani toivon Halosesta presidenttiä, mutta jokaisella on omat mielipiteet...
Ei niin, että sillä ois mulle jotain väliä, onks pressa joku Erkki Paavola vai Matti Meikäläinen...
mutta oli juuri muutto, emkä ole saanut lipuketta. Mistähän sitä voisi kysyä, ja voiko äänestää ilman sitä? Osoitteen muutos on tehty kyllä postiin.
Timo Soini kyykytetyn ja petetyn,kieroutuneilla herroilla kiusatun Suomen kansan syvien rivien voimakkaan PROTESTIN KANAVAKSI!
Tottakai, eka kertani vaaleissa, mahtavaa
:)
Minä äänestän Kekkosta.
Jep, kyllä aion käydä ennakkoon äänestämässä, ja taidan Haloselle ääneni antaa..Mielestäni Halonen on hoitanut hommansa aika hyvin, niin miksi sitä vielä vaihtamaan!
en todellakaan aio äänestää! ihan sama kuka siellä heiluu , aina lätistään samaa soopaa ja minkään näköstä tulosta ei ole ja EI tule olemaankaan
Presidenttinä voi olla minun puolesta vaikka pingviini = Vähemmän lässyttäs ja puhus turhia ja todellakin sama lopputulos
Eläköön kielivapaus!
On aanestatty jo ja oikein Bryseelissa.
Ainoa mika hairitsi oli vaalivirkailijoiden Halos-myonteisyys!
Virkailijoiden tulisi olla puolueettomia!!!