Älkää kysykö miksi, mutta puuttuuko luottokunta sellaiseen pidempään jatkuvaan käteisnosto-visakierteeseen, jossa maksaa visalaskun aina nostamalla visalla käteistä jne... Takkiinhan siinä tulee korkojen muodossa, mutta tuleeko soitto Luottokunnasta, jos tuota harrastaa vaikka vuoden päivät?
Varsinainen visakierre
Deidikkiloo
51882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuskinpa heitä kiinnostaa miten maksat kunhan vaan maksat heille silloin kun pitää. Rahaa se vaan on kaikki. Tietysti paskamainen tilanne itselle jos tuohon kierteeseen on joutunut.
Ei puutu. Luottokuntaa ei kiinnosta pätkääkään, miten korttia käytät, kunhan pysyt limiitissäsi ja maksat laskusi ajallaan. Pidä toki varasi, ettei velkakierre kortilla kasva sellaisiin mittasuhteisiin, ettet pysty sitä hoitamaan.
Ei ne puutu, se on sitä profittia. Mutta jos et maksa niin lähtee kortti ja takas ei tule..
Amexin tai käyttöluoton, joilla maksat ruuat sekä
bensat. Eli rahalla maksat visa-laskut ja muilla pakolliset menot.
Elintasosi nousee kummasti.
eikä elintason korotusta uusia vippikortteja hankkien!
Velka on velkaa, vaikka se miten ´luotto`-nimiseksi muunnettaisiin. Velka on edelleenkin suosikkisukulainen otettaessa ja ainakin vähän vähemmän mieluisa serkku takaisin maksettaessa.