Kourallinen poliitikkoja ja liikemiehiä poltti/kusetti Suomen kansalta miljardeja,Soneran UMTS hässäkässä (ei pidä unohtaa myös muihin maihin holvattuja miljardeja).
Mitä kansa tekee.Jupisee siitä naapurin tai työtoverin kanssa ja se siitä.Ja vaalien tullen taas äänestää näitä vastuussa olleita poliitikkoja.
Suomalaiset on näköjään edelleenkin sitä samaa paskahousu/orjakansaa,mitä se on ollut satoja vuosia.
Mitä kansa tekee.Jupisee siitä naapurin tai työtoverin kanssa ja se siitä.Ja vaalien tullen taas äänestää näitä vastuussa olleita poliitikkoja.
Suomalaiset on näköjään edelleenkin sitä samaa paskahousu/orjakansaa,mitä se on ollut satoja vuosia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että me olemme sisäsiittoinen kansa.
Meidän geenit ovat hyvin yksioikoisia,me
emme kykene enää ajattelemaan.
Olemme jo "robotteja".
Koska en oo tienny ketä kannattais eikä oo kiinnnostanu koska aattelen että hoitavat hommansa ku kerran ovat siellä tai sitte voi vaihtaa työ paikkaa.
oli geeneiltään hyvin sekoittunut ja sekarotuinen kansa,mutta huonosti kävi niillekin.Rooman valtakunnan lopuajat muistuttavat paljon Suomen tämänhetken tilannetta.
Rooman yläluokka keskittyi irstailuun ja kulutusjuhlimiseen,kuten mahtavien huviloiden rakentamiseen itselleen,ja tavallinen kansa viihdytti itseään roskaviihteellä ,kuten gladiaattoritaistelut ja kilpa-ajot.
Eräät Suomenkin johtavat poliitikot vaihtavat vaimoa kuin paitaa ja viettävät enemmän aikaa
huviloillaan kuin työnsä parissa.
Tavallinen työtön suomalainen seuraa formulakisoja
eikä äänestä.
Armeijaan ei enää halunnut mennä kukaan Rooman kansalainen ja armeija koostui ulkomaisista epäluotettavista palkkasotilaista.
Valtakunnan asiat jäivät näin hoitamatta ja barbaarien hyökkäys Rooman rajojen yli kaatoi Rooman valtakunnan kuin korttitalon.
Suomen näyttää kaatavan valtava ulkomaanvelka ja valtava työttömyys,joiden annetaan vain olla,kun
niiden hoitaminen pois on Helsingin rappio herroille liian raskasta työtä.
Minusta Sonera teki järkevästi, kun osti miljardien eurojen edestä kuumaa ilmaa Saksasta. Katsokaa nyt Saksan tulvia ja menkää ottamaan ulos aurinkoa.
Mennään ostaan keskaria. Hakataan akka, rikotaan telkka ja revitään rahat.