TV:n vaalitentitkin ovat koko kansalle sen nyt osoittaneet: Ehdokas Matti Vanhanen ei osaa vieraita kieliä. Eilinen ruotsinkielinen tentti oli Vanhasen osalta täysi katastrofi. Vanhaselta menivät sekaisin maanviljelijät ja mansikat monen muun asian ohella.
Vanhasen englanti on todella ala-arvoista. Toki se on hiukan parempaa kuin Anneli Jäätteenmäellä, mutta ei Vanhasen englannilla neuvottelemaan pysty. Tämänhän me suomalaiset saimme karvaasti nähdä Brysselissä, jossa päätettiin EU-budjetista. Vanhasta vietiin kuin litran mittaa.
Presidentin tärkein tehtävä on ulkopolitiikka. Ulkopolitiikasta Vanhanen ei omien sanojensakaan mukaan ole lähes ollenkaan kiinnostunut. Eipä hän ole koskaan vieraita kieliäkään käyttämään ole joutunut. Mitäpä agraaripuolueessa kielitaidolla tekisi?
Vanhasen kielitaito todella heikko
5
363
Vastaukset 5
- lainaus blogista
"...Aamulla oli ruotsinkielisen tv- ja radioväittelyn nauhoitus. Se oli luonnollisesti minulle etukäteen arvioituna hankalin, koska ruotsinkielen taitoni on ollut olematon."
Tämä suoraan Vanhasen omasta vaalipäiväkirjasta hänen sivuiltaan. - Kana
.
http://www.suomensisu.fi/terijoenhallitus/julistus.shtml
Kot - kot ?- Niinistönkään
ruotsinkielentaidossa. Jätkä yritti hämätä puhumalla niin lyhyesti kuin mahdollista. Tavallisesti kykypuolueen visionääri pitää puolen tunnin esitelmän puhenvuoron saatuaan. Ei ollut viimeinen Bobin puhaltama Niinistö-kupla joka puhkesi.
- puolueeton tarkkailija
Niinistönkään kirjoitti:
ruotsinkielentaidossa. Jätkä yritti hämätä puhumalla niin lyhyesti kuin mahdollista. Tavallisesti kykypuolueen visionääri pitää puolen tunnin esitelmän puhenvuoron saatuaan. Ei ollut viimeinen Bobin puhaltama Niinistö-kupla joka puhkesi.
Minusta Sauli Niinistö puhui erittäin hyvää ruotsia. Varmasti hän on joutunut käyttämään kieltä jo Turun hovioikeudessa hovioikeudenneuvoksena toimiessaan ja varmaan nykyisessäkin tehtävässään.
Myös Halosen ruotsi oli kelvollista, mutta toki ärrävika häiritsee aivan samoin kuin hän suomea puhuu.
Vanhanen muuten myöntää itsekin, että hänen kielitaitonsa on olematon. Sen voit käydä itsekin lukemassa hänen vaalipäiväkirjastaan.
- uskoa
että nyt valitaan SUOMEN presidentti, ei Ruotsin. Tyypillistä saksalaisten perseenuolijapuolueen (a la Stubb) touhua alkaa jostain ruotsin kielen taidosta tekemään vaaliasetta.
Vanhanen on tässä suhteessa rehellinen suomalainen mies, kun taas Saukko yrittää jollain tönkkölyhyillä lauseilla hämätä kuulijoita. Pullosilmän päivät ovat luetut ja Vanhanen vie vaalit toiselle kierrokselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851401
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä361111Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk20883Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154725Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13710- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja195659Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558