Jotkut ymmärtää, jotkut ei

Kumma vaan että vaikka osa sivareista ja totaaleista ovat omasta mielestään rauhan asialla.Ja syyttävät armeijan käyneitä sotahulluudesta sun muusta.

Niin onhan se totalismi kiva verhota rauhanpuolustukseen.Tosiasiassa sellaiseen syynä ovat itsekkäät motiivit.

Kuinka monta joukkomurhaa,sotarikosta,kylän tai kaupungin hävitystä on estetty suomalaisten totali/sivari rauhanaktivistien ansiosta?0. Se jos Pekka Suomesta päättää käydä sivarin tai totaalin ei estä yhtään sotarikosta, tämän ymmärtää jos hiukan vaivautuu ajattelemaan.

Sen sijaan suomalaisten armeijan käyneiden miesten ansiosta on.Heitä toimii tälläkin hetkellä rauhanturvaajina.

Ja mitä tulee Neuvostoliittoon niin huomioitavaa on että Baltian maat menettivät moninkertaisesti enemmän kansalaisiaan sodassa kuin Suomi.
Jos sitten olisimme olleet osa NL:ää osa palstan sivaritotaali-rauhanaktivisteista olisi saattanut päätyä Afganistaniin 80-luvulla.

Joo on se niin väärin että täällä on velvollisuuksia.Venäjällä on 2.vuotinen asepalvelus ja sen maan armeijassa on paljon vittumaisemmat olot.

Ja loppuuko se paskanjauhanta mielipidevainosta totaalien kohdalta milloinkaan?Sivarit sentään tekevät jotain vastineeksi siltä mitä yhteiskunnalta saavat, totaalit pyrkivät välttämään vastuunsa ja tästä syystä ovat linnassa.

4

366

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C128D

      >Kumma vaan että vaikka osa sivareista ja totaaleista ovat omasta mielestään rauhan asialla.

      Jos emme sodi, niin eikö se ole aika rauhan asiaa.

      >Ja syyttävät armeijan käyneitä sotahulluudesta sun muusta.

      Samalla lailla vastaamme meihin kohdistuneihin syytöksiin.

      >Tosiasiassa sellaiseen syynä ovat itsekkäät motiivit.

      Kenenkään motiivejä ei tiedä kuin henkilö itse.
      Et edes sinä.

      >Kuinka monta joukkomurhaa,sotarikosta,kylän tai kaupungin hävitystä on estetty suomalaisten totali/sivari rauhanaktivistien ansiosta?0.

      Kuinka monta joukkomurhaa,sotarikosta,kylän tai kaupungin hävitystä on aloitettu suomalaisten totali/sivari rauhanaktivistien ansiosta? 0

      >Se jos Pekka Suomesta päättää käydä sivarin tai totaalin ei estä yhtään sotarikosta, tämän ymmärtää jos hiukan vaivautuu ajattelemaan.

      Minusta tuntuu, ettei siellä päässä monitoria oikein ajatella??

      >Joo on se niin väärin että täällä on velvollisuuksia.

      Itseasiassa pakollista on vain kuoleminen.

      >Venäjällä on 2.vuotinen asepalvelus ja sen maan armeijassa on paljon vittumaisemmat olot.

      Hyvin mahdollista, mutta en minä Venäjääkään ole erityisemmin kehunut.

      >Ja loppuuko se paskanjauhanta mielipidevainosta totaalien kohdalta milloinkaan?

      Ja loppuukohan nämä intti vs. sivari (totaali) väittelykään ikinä?

      Ugh.

      • paukuttaa.

        >Se jos Pekka Suomesta päättää käydä sivarin tai >totaalin ei estä yhtään sotarikosta, tämän >ymmärtää jos hiukan vaivautuu ajattelemaan.

        Eli se hullu aines joka tekee sotarikokset on itseasiassa kantahenkilokuntaa.

        >Joo on se niin väärin että täällä on velvollisuuksia.

        Masokismi on tietenkin laji sinansa.

        >Venäjällä on 2.vuotinen asepalvelus ja sen maan armeijassa on paljon vittumaisemmat olot.

        No haetaan sielta mallia eika lansimaista. Hyvinhan se on toiminut. Jep jep.


    • suomenruotsalaiset
    • Jami

      Minä rakastan aseita. On jotain ihanaa ampua kunnon venäläisellä rynkyllä tai ysimillisellä pistoolilla.

      Minä kuitenkin vihaan armeijaa ja sen oloja. Oikein sydämeni pohjasta. Voiko olla mitään sen kuvottavampaa kuin joku vitun hikinen miesyhteisö, jossa aikuiset miehet elävät ja olevat ja runkkailevat kuin missäkin rippileirillä ja sitten ryömivät perse pystyssä jossain peräkorven pusikoissa metsästäen kireää kissanpillua tullen lopulta kuitenkin homoiksi siellä miesseurassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1294
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      19
      917
    3. 68
      772
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      758
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      718
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      714
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      645
    8. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      10
      612
    9. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      579
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      538
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      521
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      512
    14. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      75
      508
    15. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      493
    16. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      454
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      451
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      445
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      437
    20. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      437
    Aihe