nykyaikana kommunismi verhottu ainakin osittain käsitteeseen "tasa-arvo"?
Kaikille kaikkea ja yhtä paljon ?
Kaikille kaikkea ja yhtä paljon ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niinhän sen kuuluu ollakin: kaikille kaikkea ja yhtä paljon? Vai miksi kuvittelet olevasi muita ainutlaatuisempi, että juuri sinun muka pitäisi saada muita enemmän? Entä köyhät, työttömät (siis ne työttömät jotka ei omasta tahdostaan työttömät), sairaat, vanhukset, eläkeläiset? Haluaisitko viedä heiltä viimeisetkin vähäiset edut ? Muista että elämä yllättää ja joskus sinäkin voit kuulua edellä mainittuihin ryhmiin...On aina turvallisempaa äänestää ja kannattaa sosialistisia arvoja, kuin oikeistolaisia; oikeisto haluaa että Suomesta tulee Amerikka, jossa suuri osa ihmisistä elää ja kuolee kadulle. Oikeiston suosima sanonta : "ihminen on oman onnensa seppä" ei kestä yhtään lähempää tarkastelua. Kaikilla EI todellakaan ole samoja lähtökohtia elämään. Tasa-arvo kunniaan!
haluaa että tulee byrokraattinen maa jossa kaikki tasapäistetään. Kaikkein paras on olla kun kuuluu puolueeseen, aivan kuten vanhassa kunnon CCCP:ssä.
Siinä vaan käy niin että se jengi joka oikeasti vie kansakuntaa eteenpäin, ei enää vie. Tasapäistämisellä saadaan aikaan se ettei kukaan yritä enempää, koska yksinkertaisesti miksi?
Mutta ei tästä sen enempää koska (melkein) kaikki tietävät ja ymmärtävät, mutta onhan se aina kiva saada osansa. Sen huomaa hyvin että kun joku keksii jonkun hyvän idean, niin niitä ideoijia on aina yhtäkkiä ympärilla kohta "ketäs sen nyt oikeen muka keksikään", annas olla jos onkin floppi niin kyllä silloin muistetaan se alkuperäiskeksijä. Niin se vaan on, että eniten meitä suurinta osaa pelottaa että "naapuri menestyy paremmin" ja toisaalta "minulla on oikeus hyötyä naapurin paremminmenosta" yhtälailla.
Näin se vaan ei toimi yhteiskunta pidemmän päälle. Kateutta täytyy varoa. Liika tasapäistäminen on pahasta.
Tiettyyn rajaan asti yhteiskunta voi "venyttää" tätä tasajakoa mutta se iskee takaisin kuin kuminauha jos vetää liian kireälle. Siksi politiikkaankin kaivattaisiin enemmän realismia kuin kauniita ajatuksia.
kommunistit ja vasurit ovat oikeasti yhteiskunnan riistäjiä. He yrittävät kaikin tavoin päästä käsiksi toisten työllään tekemään omaisuuten ja rikkauteen.
Aina ollaan puolustamassa kaiken maailman pinnareita ja lusmureita, varsinkin niitä joilla on "sana hallussa". Tästä kärsii kunnon työntekijät.
On ihan oikein että reipas ja työtätekevä, idearikas ja luova saa enemmän kuin laiska lusmuri, joka ei viitsi ajatella.
Ihan turha alkaa rutkuttaa jostain vanhuksista ja oikeasti sairaista, niistä haluaa kaikki pitää huolen. Sama koskee lapsia.