Kumma juttu, kun kakkosen Suomi selvitystilassa-ohjelmassa Erkki Liikanen (sd) ja Matti Louekoski (sd), Mauno Koivisto (sd) ja Harri Holkeri (kok)
OLI TÄYSIN PIILOTETTU OHJELMAN AIHEESTA VAIKKA OLIVAT KESKEISIMMÄT SYYLLISET LAMAAN.
Esko Ahon hallitus pelasti Suomen.
OLI TÄYSIN PIILOTETTU OHJELMAN AIHEESTA VAIKKA OLIVAT KESKEISIMMÄT SYYLLISET LAMAAN.
Esko Ahon hallitus pelasti Suomen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
porvarihallituksensa oli ajaa Suomen hirveään tuhoon. Luoja meitä varjelkoon tulevaisuudessa vastaavanlaisilta hallituksilta.
En luota miehiin jotka värjäävät hiuksiaan.
Se oli Holkerin demarienemmistöinen hallitus ja Liikanen valtionvarainministerinä, kelle tuo onnettomuus sattui. Työttömyys alkoi siis nousta JO ENNEN NEUVOSTOLIITON LOPULLISTA ROMAHTAMISTA.
Kyllä oli maailman huonoin hallitus.
Lamavuosien lyhyt oppimäärä:
23.10.1989 Wärtsilä Meriteollisuuden konkurssi
27.12.1990 Suomen ja Neuvostoliiton tavaranvaihtokauppa päättyi
19.09.1991 Suomen Pankki ottaa haltuunsa Säästöpankkien Keskus-Osake-Pankin SKOP:n
15.11.1991 Markka devalvoidaan 12,3 prosentilla
30.01.1992 Puolet säästöpankeista perustaa Säästöpankki Suomen
01.04.1992 Yhden kk:n Helibor-korko nousee 20,5 prosenttiin ja peruskorko 9,5 prosenttiin
08.09.1992 Markka päästetään kellumaan ja se devalvoituu n. 13 %
24.11.1993 KOP ostaa STS-pankin
20.10.1993 Osuuskunta EKA haetaan yrityssaneeraukseen
22.10.1993 Säästöpankki Suomi pilkotaan muiden pankkiryhmien kesken
18.11.1993 Valtio perustaa roskapankki Arsenal Oy:n hallinnoimaan ongelmaluottoja
29.12.1994 Kansa-yhtiö haetaan konkurssiin
09.02.1995 KOP ja Unitas-pankki fuusioituvat Merita-pankiksi
o Työttömiä oli pahimmillaan 456 000 vuonna 1994
o Konkursseja tehtiin yli 35 000 vuosina 1989 - 95
o Ylivelkaantuneita oli yli 300 000
o Valtion pankkitukea maksettiin yli 50 Mrd markkaa
o Valtiontaloutta tasapainotettiin yli 70 Mrd markkaa säästöillä ja veronkorotuksilla
aloitti siis... koska? Odotan vastauksia mielenkiinnolla tai siis yhtä vastausta koska Esko Ahon halittus aloitti vain yhden kerran. Todettakoon vielä kerran että Esko Ahon johtama porvarihallitus oli kamalan huono hallitus joka oli suistaa maamme kuiluun. Kuilun partaalta maamme pelasti Ahon hallitusta seurannut Lipposen hallitus. Mutta se on jo toinen juttu. Luoja meitä varjelkoon Ahon hallituksen kaltaiselta huonolta hallitukseslta.
En luota miehiin jotka värjäävät hiuksiaan.
pitäis viedä saunan taakse....laman kokeneena ja siitä maksaneena kyllä tiedän mistä se alkoi: Holkerin hallituksen kaudelta demari-ministereineen!!!
Lipposen kaksi hallitusta noudatti 1993 Esko Ahon hallituksen aikana laadittua talouspolitiikkaa. Sitä noudattaa periaatteessa vielä nykyinenkin hallitus, tosin toisella nimellä. Se on euron vakaussopimus.
On täysin järjetöntä väittää Ahon hallitusta laman aiheuttajaksi.
SDP:n ja SAK:n temput 1991 kyllä syvensivät lamaa. Mutta sellaisestahan ei välitetä SDP:ssä, jonka kannatus perustuu köyhälistön kapinaan. SDP:llä meni kuitenkin kansan kurjistaminen överiksi ja osa tippui rattailta niin pahasti, etteivät enää äänestä edes demareita.
ne olivat SDP:n ja SAK:n temput jotka syvensivät lamaa? Sekö että SDP ei lähtenyt hallitukseen -91 vaan maahan perustettin aito porvarihallitus joka suisti maamme kuilun partaalle, vai mitkä temput?
En luota miehiin jotka värjäävät hiuksiaan.
A) Tyypillistä kepulaisille on se että hakkaavat porykalla saunan takana pinempiään porukalla.
B) Puhuminen Ahon johtamasta porvarihallituksesta saa kepulaisten päät punoittamaan ja toimimaan pelkällä selkäytimen jatkeella.
En luota miehiin jotka värjäävät hiuksiaan.
Kukas sun proffa on siellä valtiotieteellisessä?
Vai oletko pelkästään Murikan toimittajakoulutuksessa?
Jos et muka tiedä, niin enpä viitsisi enää keskustella tästä asiasta.
SAK uhkaili yleislakolla ja SDP kylvi hallituksenvastaista propagandaa ja jarrutti laman korjaustoimia.
Holkeri kävi hallituksensa viime metreillä kysymässä tukea kepun Aholta laman vastaisiin talkoisiin. Aho kieltäytyi, hän valmistautui eduskuntavaaleihin. Siinäkin käänteessä kepu myi Isänmaan.
lamaa vuosina 1991 - 1995? Eipä taida tulla vastausta tähän kysymykseen tänäiltana. Tuona aikana toiminut Esko Ahon johtama porvarihallitus suisti maamme kuilun partaalle josta maamme pelasti Ahon hallituksen jälkeen aloittanut Lipposen I hallitus, mutta kuten jo todettu se on jo toinen juttu. Esko Ahon johtama porvarihallitus oli kamalan huono hallitus. Luoja meitä vastaavalta varjelkoon. Mutta siis miten SDP:n ja SAK:n temput 1991 syvensivät lamaa.
En luota miehiin jotka värjäävät hiuksiaan.
En minäkään luota putkosiin.
http://www.etla.fi/kultap/valik/kp01.html
http://www.etla.fi/suhdanne/Png/y01c.png
http://www.etla.fi/suhdanne/Gif/c01a.gif
http://www.mol.fi/mol/fi/06_tyoministerio/07_tilastot/02_aikasarjat/06_tyottomien_kuviot/index.jsp
http://www.tulli.fi/fi/05_Ulkomaankauppatilastot/02_Kuviot_ja_taulukot/kuviot/kuvio1-05.gif
pois vastuusta, vaikka oli Liikanen valtiovarainministerinä ja Holkeri pääministerinä. Koko hölmöily kaatui Esko Ahon ja Viinasen syliin!
Mitä teki Liikanen,kun alko lama pusertamaan!!
No lähti Brysseliin pakoon häntä koipien välissä!!
No nyt on sitten Suomen pankissa.
Kuinkahan kauan hemmon psyyke kestää,jos suomi sukeltaa vähänkin?
Mitä teki M Koivisto kun lama oli ovella!
No ei sitte yhtikäs mitään!!
Voi helvetti miten onnetonta on jopa Presidentillä tietämys maansa tadoudellisesta tilanteesta on täysin yhdentekevää.
Ai niin,tarttis tehä jottain.
Totuushan on,ettei Demarit ole niinkään kiinnostuneita ihmisistä enää.
Valta ja kusi on näitten päät sekottanu heti Kekkosen kuoleman jälkeen!
Demarit pitäisi sysätä oppositioon hyvin pitkäksi aikaa,jotta tajuaisivat sitä kusta päässänsä polttaa pois!
Liikanen on Suomen historian talouspoliittinen broileri ja ällöttävin tyyppi Suomessa.
vaikka ohjelman tekijänä oli tuo tunnettu kepulainen Korvola.