Tavalliset pienviljelijät ainakin täällä Etelä-hämeessä ovat Soinin takana. Suuria EU-Investointitukia saavista konkurssin partaalla keikkuvista "ökyisännistä" ei ole vielä varmuutta!
Pien viljelijät
Soinin takana
4178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
alkaa jo riittämään!
Jaksaa jankuttaa pienten tilojen puolesta suuri tilakoko on ainoa valtti jolla voimme puolustautua laajentuvaa eu:ta vastaan!
No kerropa sinä lortto miksi kaikki puolustelijat puhuu eu:n puolesta et tulevaisuudessa kaikki on tosi hyvin? mikä siinä muuttuu konkreettisesti ja miten se auttaa Suomea itsenäisenä valtiona vähentämään työttömyyttä koti-maassaan Suomessa?
Miten se auttaa köyhiä rikastumaan tai saavuttamaan oman taloutensa edes lähelle ihmis-arvoista elämää?
Mikä nyt tällä hetkellä on vialla kun Suomen pitää maksaa enemmän kuin saa apua EU:sta?
Milloin on se tulevaisuus kun Suomen kohtalo paranee?? viikkoja/kuukausia/vuosia?????
Suomen ruokkimiseen riittää mainiosti myös pientilat; ne antavat jonkinlaista elantoa maaseudun ihmisille ja mitään helvetillisiä investointitukia ne eivät tarvitse.
Kunhan peruna, vilja ym. pellolla kasvaa se riittää.
Miksi jakaa tuet muutamille ökyisännille, kun voisivat jakaantua usealle ja antavat hiukkasenkin toimeentuloa muun työn lisäksi ?.