Onko tämä kyseessä kun tyttö sanoi että pissi kirveltää/polttaa?
Päivässä meni ohi, enkä vienyt lääkäriin.
Hoitotäti oli pitänyt pulkassa, ilman että oli viltti pyllyn alla ollut!!!
Eikö nykyään enää huolehdita että kylmällä ei istuta kiikussa/maassa/pulkassa ilman alustaa??
Mitä haittaa tästä tulehduksesta voi olla/tulla??
Päivässä meni ohi, enkä vienyt lääkäriin.
Hoitotäti oli pitänyt pulkassa, ilman että oli viltti pyllyn alla ollut!!!
Eikö nykyään enää huolehdita että kylmällä ei istuta kiikussa/maassa/pulkassa ilman alustaa??
Mitä haittaa tästä tulehduksesta voi olla/tulla??
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos oire meni ohi päivässä lienee ollut vikaa lähinnä ulkopuolella ihon rikkouma tms.
Virtsatietulehdus kyllä ei mene ohi itsellään vaan vaatii hoitoa. Se on helppo todeta virtsanäytteestä ja jos asiaa epäilee ei ole syytä vitkutella sillä tauti on tytöillä erittäin vaarallinen hoitamattomana ja uusiutuessaan jatkuvasti.
Kylmä ei aiheuta tulehdusta eikä muutakaan vaan bakteerit ja virukset. Hoitotäti siis ei ole syyllinen vaikka tulehdus olisikin todella olemassa.
Oireita virtsatietulehduksessa yleisesti; kipu virtsatessa, tihentynyt virtsaamisväli ja silti mitään ei tule, paha haju ja virtsan sameus, tippakastelua jne näistä yleensä useampia tai kaikki, kuume ja alavatsakipu yleistä, mutta silloin on jo todella pitkään vaivannut.
Hoitamaton tulehdus leviää rakkotulehdukseksi ja saattaa kovettaa rakkoa ja siten estää sen normaalin toiminnan. Tulehdus voi levitä edelleen munuaisiin jne.
pissa poltti ja kirvelti, teki kipeää, en muista käytettiinkö lääkärillä, mut toi kirvely just jäi mielee, mitähän se sit oli??
se todennäköisesti oli ohimenevänä virtsaputken ulkopuolinen ihoärsytys tms. Varsinainen virtsatietulehdus ei juuri itsellään parane kuin korkeintaan jollakin todella poikkeusruualla esim karpalodieetillä tms joka muuttaa virtsan happamuuden bakteereille sopimattomaksi.
Myös virtsan väärä Ph-arvo aiheutta kirvelyä ja polttamistunnetta..