vielä menee hyvin mutta entä jos käy niin, ettei yritykselläni (oy) ole varaakaan maksaa aina palkkaa, onko työttömyyskassa oikea paikka?
eli puhutaan tilapäisistä palkanmaksuongelmista.
tai jos käy niin, että yritys ajautuu konkursiin?
jolloin puhutaan työttömyydestä.
mitkä ovat vaihtoehdot,joilla varaudutaan pahimpaan.
eli puhutaan tilapäisistä palkanmaksuongelmista.
tai jos käy niin, että yritys ajautuu konkursiin?
jolloin puhutaan työttömyydestä.
mitkä ovat vaihtoehdot,joilla varaudutaan pahimpaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sen tiedän, että mikään kassa ei maksa korvauksia ellei ole lomautettu tai työtön, palkkaturva huolehtii työntekijöittesi maksuista konkurssitilanteessa.
Joku voisi vastata, ottaako mikään ammattiyhdistys jäseneksi näitä omistajayrittäjiä.
Itse epäilen, mutta sitten on se Loimaan kassa, siellä on vain sellaiset ehdot yrittäjillä, että usein ei kannata.
Ammatinharjoittajien ja yrittäjien työttömyyskassa.
www.ayt.fi
Työttömyyskassa ei tosiaankaan ole oikea paikka, et saa yrittäjänä mitään (tosin ei ole koskaan moisella luukulla käynyt). Maksa vain kunnon palkkaa nyt kun voit. Myöhemmin, jos työt vähenevät, et sitä pysty. Voipi nimittäin käydä niin, että kun töitä ei ole niin masennut siitä ja joudut sairaslomalle. Sairaslomalla saat päivärahaa, joka riippuu muistaakseni edellisen vuoden verotettavasta tulosta ja eiköhän sillä voisi hyvin pärjätä yrittäjäkin.
Pienen masennuksen ja sairasloman jälkeen sitä taas jaksaa yrittää.
Joo asiahan kyllä on niin, että se sairausajan- päiväraha riippuu täysin siitä miten paljon yrittäjänä maksat EYL- vakuutusta, eli on suoraan verrannollinen sen suuruuteen. Koko yrittäjän ns. mukamas kaikille kansalaisille samanarvoinen yhteiskunnan takaama sosiaaliturva on siis täysin riippuvainen vahvitetusta EYL- työtulosi suuruudesta, eikä siis verotettavasta tulosta.
Jotain peruspäivärahaa/ yrittäjien työttömyys kassan rahoja saatat saada, kun ensin olet ajanut todistettavasti yrityksesi alas, eli sitä ei saa olla, enää edes paperilla olemassa, ja sen jälkeen on muistaakseni 6 kk karenssi. Heh heh.
Uskokaa nyt vaan, ei yrittäjä ole missään asiassa samanvertainen kuin muut kansalaiset. Tämä tarina on tosi.
Oma neuvoni että pistät sitä rahaa fikkaan pahanpäivän varalle niin paljon kuin vaan mahdollista.