voiko vesirokossa viedä ulos

Hei kaikille!
Jos on pieni tai vähän isompikin lapsi jolla on
vesirokko , niin voiko viedä ulos vaikka olisikin rakkuloita jos osa on rupeutunut eikä ole kuumetta,eikä tartuta ketään. Voiko siis ?

Entä saako vesirokkoinen lapsi leikkiä lasten kanssa , joilla on jo ollut vesirokko ? Vaiika olisikin kuumetta ?

Vastatkaa :)
PS. Muuten onko aivokalvontulehdukseen rokote ?
62463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mutta vesirokko ei tartu enää ihmiseen joka sen on sairastanut, eikä tällainen ihminen myöskään levitä sitä. Eli periaatteessa voi leikkiä. Näin minulle neuvolasta sanottiin. Ja silloin kun rokko on jo kuivumassa niin alkaa olla turvallista muutenkin (muitten kannalta)

Ja jos omassa kotipihassa käy oleilemassa niin ei kai siitä ole haittaa. Varmaan kannattaa odottaa yksi kuumeeton päivä ainakin.

Äänestä
  • vesirokon ja olin kontaktissa vesirokossa olevan lapsen kanssa. Kas kummaa sain herpes zosterin
    (vyöruusu)ja vielä kasvojen alueelle ja hermoon joka meni tietysti niin,että silmäänkin se levisi ja näön menetys oli todella liki. Jotta ei se ihan vaaraton juttu ole. Ja onhan vesirokossa melkomoinen jälkitautiriskikin.

    Äänestä

Ekaluokkalaisella vesirokko päällä.Kuume on jo jäänyt pois mutta näppylöitä tulee vielä lisää.5päivää sisällä oltu ja pieni hapen otto kyllä tekis hyvää.kaikki kaverit on tautinsa läpikäyneet,joten kyllä meillä on ollu sisällä leikkikavereita,kun poika on niin pirteä.kouluun ei ole pitkään aikaan asiaa valtaisan näppymäärän takia.Miten pitkään keskimäärin lapsenne on vesirokon takia olleet pois hoidosta/koulusta?

Äänestä
  • kuumeista lasta tuskin kannattaa ulos vieda mutta näppylät eivät haittaa jos olo selvästi jo parantunut.Leikkiä voi sairastaneiden kanssa jos vaan jaksaa.meillä koko toipuminen vei n vko.kuumetta 2 -3päivää ja näppjä sit vielä viikon verran näppylöitä

    Äänestä

  • jenni kirjoitti:

    kuumeista lasta tuskin kannattaa ulos vieda mutta näppylät eivät haittaa jos olo selvästi jo parantunut.Leikkiä voi sairastaneiden kanssa jos vaan jaksaa.meillä koko toipuminen vei n vko.kuumetta 2 -3päivää ja näppjä sit vielä viikon verran näppylöitä

    tarttuu muuten niin kauan kuin on niitä näppyjä.Itse sain aikuisena tartunnan kummipojalta, jolla osa näpyistä oli kuivunut, mutta muuta ei. Ja vesirokkoon voi sairastua kyllä uudelleenkin, toki aika harvinaista on.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    tarttuu muuten niin kauan kuin on niitä näppyjä.Itse sain aikuisena tartunnan kummipojalta, jolla osa näpyistä oli kuivunut, mutta muuta ei. Ja vesirokkoon voi sairastua kyllä uudelleenkin, toki aika harvinaista on.

    Meidän pojan ollessa 2-vuotias hänellä oli vesirokko, mutta ei lainkaan kuumetta. Näppyjä oli kyllä runsaasti. Terv.hoitaja sanoi, että ulos voi mennä vaikka heti. Tartuntavaara tietysti oli, mutta ystäväni "halusivat" tartuttaa vesirokon omiin lapsiinsa, koska vesirokko on parempi sairastaa lapsena.Sillon se on lievempi.Naapurista se meillekin tarttui, ja melkeinpä tarkoituksella.Aikuisiällä se voi olla kovinkin rankka ja kuume korkealla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NasuNasuli kirjoitti:

Hei kaikille!
Jos on pieni tai vähän isompikin lapsi jolla on
vesirokko , niin voiko viedä ulos vaikka olisikin rakkuloita jos osa on rupeutunut eikä ole kuumetta,eikä tartuta ketään. Voiko siis ?

Entä saako vesirokkoinen lapsi leikkiä lasten kanssa , joilla on jo ollut vesirokko ? Vaiika olisikin kuumetta ?

Vastatkaa :)
PS. Muuten onko aivokalvontulehdukseen rokote ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu