EHdokas TImo Soini on saattanut viedä avoimella linjallaan uskovien ääniä Kallikselta, linjalla joka puolustaa oikeasti SUomessa asuvia EU-riistäjiä ja valheita vastaan.
SOINI vienyt ääniä?
rastiruutu
4317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Soini on tuonut avoimesti kristilliset arvot ja niihin pohjautuvat kantansa julki mm aborttikysymyksessä. Myös EU-kriittisyys on selkeä linjanveto, joka miellyttää. Se vie äänet hänelle.
Kun kummallakaan, Kalliksella tai Soinilla, ei ole mitään mahdollisuuksia pärjätä kuin B-sarjassa, niin miksipä moni kristillisiä arvoja ja näkemyksiä kunnioittava ei antaisi ääntään Soinin selkeälle linjalle. Kalliksen puheet ovat lähinnä talouspolitiikkaa eikä se kuulu presidentille ja EU-asioissa hänen linjansa on täysin pimeää myötäilyä. Mieluummin sitten Niinistö, jolla on samat linjat, mutta hyvät mahdollisuudet A-sarjassa.
Huomaan, että muillakin on samanlaisia ajatuksia, kuin minulla. Taistelin itseäni vastaan, mutta omatuntoni sanoi, että äänestä Soinia.
Jos Kalliksella olisi ollut mahdollisuuksia mennä läpi, olisin kyllä antanut ääneni hänelle.
Olen entinen keskustan ja kristillisten äänestäjä. Ja saatan jonain päivänä olla vielä uudelleenkin. Mutta en ennen kuin palataan juurille. Vanhasen johdolla se ei onnistu. Eikä Kalliksen. Pitää olla sitten muut lääkkeet. Ei mitään leipäpappeja. Ääni meni Soinille, ja haluan kertoa sillä selkeän viestini. Tein oikein.
Vai niin