miksi uskovainen kallis lietsoo vihaa keskustan ja kristillisdemokraattien välille.kyllä keskustalaisetkin kirkossa käyvät,ennen kallista oltiin aina vaaliliitossakin yhdessä ja te jopa aina hyödyittekin niistä mikä mättää kallis.
uskovainen kallis
ihmettelevä
8337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Enpä tiedä. Kyllä siinä kaiketi on jotain takana.
tapaus väärinymmärretystä kristillisyydestä: hän kasvattaa tuloeroja vaikka Jeesus kehoitti toimimaan aivan päinvastoin.
uskoo rahan voimaan... äänesti mm. varallisuus- tai omaisuusveron poistoa.
Kallis kannattaa myös pörssiveroa osakekaupasta lyhytjänteisen keinottelun hidastamiseksi, ja vastustaa kvartaalikapitalismia. Hyvähän se on että hän ja monet muut haluavat sijoittaa varojaan pitkällä tähtäyksellä tuottavaan liiketoimintaan.
Ilman osakepääoman mahdollisuutta yritykset joutuisivat ottamaan enemmän lainaa pankista ja maksamaan sitä takaisin tietyllä korkokannalla, liiketoiminnan menestyksestä riippumatta. Menestyvä, oikein hoidettu yritys jakaa osakesijoittajille osinkoja vain silloin kun sen tuotto sen sallii. Pankeille täytyy maksaa aina, vaikka menisi huonosti. Moni yritys on laitettu konkurssiin malttamattomien pankkiirien vuoksi. Tästä on seurannut työpaikan menetys myös lukuisille työntekijöille.
Joo niin tekee.
ei sitä silti tarttis riidellä jokaisellahan meillä on omat puolueet,ketä me äänestämme vai mitä.
Näin on asian laita
Kallis kerää pääomatuloja, on pörssipeluri? Jos Jeesus nyt tulisi Kallista vastaan tiellä niin varmaan kovan tukkapöllyn antaisi hänelle.