Kuuntelin jt-tuen mediasiilosta, vuonna 2003 konventissa pidetyn "luopiopuheen".
Siinä hyvin voimakkaasti ajettiin sitä asiaa että luopiot yrittävät ahneesti ostaa todistajia ajamaan omaa asiaansa. "palvelemaan omia itsekkäitä tarpeitaan".
Mitä nuo tarpeet ovat ja miten tuo asia käytännössä menee? Mitä luopio tällä palstalla osoittaessaan epäkohtia järjestössä todella saa? Tuo puhe antoi todella ymmärtää, että luopiot jotain saavat ja ovat ahneita sen vuoksi. Mitä se on? Saako siitä kenties jotain korotettua luopiopäivärahaa kelalta vai mitä hyötyä siitä sitten saa?
Tässä muutaman vuoden intensiivisen luopiopalstojen ja vastaavien sivujen seurannan jälkeen en ole moiseen asiaan törmännyt.
Luopion palkka
9
611
Vastaukset
- Markku_Meilo
>>Saako siitä kenties jotain korotettua luopiopäivärahaa kelalta vai mitä hyötyä siitä sitten saa?
Sopimuksia on erilaisia, riippuen siitä mihin luottaa. Minä luotan Hammaskeijuun ja kariekseen sidotun sopimuksen mukaisesti saan häneltä 50 % Luopioisten keijukunnan satualueen tuloista. Tästä osuudesta minun on vuorostaan käytettävä 10 % suojelurahaan Hammaspeikolle.muuten itse olet asiasta, mitä he tuolla tarkoittavat? Mitä he ajavat konkreettisesti takaa tuon asian painottamisella?
- Markku_Meilo
t-i-u-k-u kirjoitti:
muuten itse olet asiasta, mitä he tuolla tarkoittavat? Mitä he ajavat konkreettisesti takaa tuon asian painottamisella?
Luopiokammo on saanut jo huvittavia piirteitä, siitä on tullut Vaertiotorniseuran tärkeä työkalu harvenevien rivien paikkaamiseksi. Rivijulistaja vastaa forumilla luopio-lainauksilla kun hän ei ymmärrä tai tiedä asiaa, mutta jotain on sanottava oman uskon tyynnyttämiseksi.
Toisen alentaminen on eräs helppo tapa tuntea ylemmyyttä. En näe tätä millään muulla tavalla. Kuten olen maininnut, niin tajusin minuun jehovantodistajana istutetun ylemmyydentunteen olemassaolon vasta pitkään erottamiseni jälkeen.
- saapas
Luopiot ei saa muuta kuin omantunnon rauhan, koska asioiden kriittinen tarkasteleminen osoittaa luopioillakin melkoisen hyvät perusteet, perusteet, jotka saavat Jehovan todistajat niin hämilleen, että jos olet Jt ja meinaat säilyttää putkinäkösi, jota kutsut uskoksesi, niin pysy pois täältä sillä totuus löytyy vasta kun olet astellut toisen askeleissa pari viikkoa vähintään....=))
Sepä siinä onkin. Tuossakin kuuntelemassani puheessa kyllä parjattiin luopioita kaikilla mahdollisilla törkeyksillä, mutta eipä siinä sitten konkreettista asiaa ollutkaan. Ilmaan heitettyjä syytöksiä ilman perusteluja.
Taitaa jäädä vastaamatta. Mutta ei hätiä mitiä, ei tässä kukaan asiallista vastausta odottanutkaan.
- Markku_Meilo
Jos vastaussatoa haluat, niin heitä jotain epämääristä kolminaisuuden suuntaan ja vertaa Luterilaisen kirkon jotain toimintapiirrettä Vartiotorniseuraan.
Markku_Meilo kirjoitti:
Jos vastaussatoa haluat, niin heitä jotain epämääristä kolminaisuuden suuntaan ja vertaa Luterilaisen kirkon jotain toimintapiirrettä Vartiotorniseuraan.
No en ehkä sentään keräilemällä keräile vastauksia. Muutama hyvä riittää kyllä. Harvassapa silti ovat, meinaan todistajien puolelta. Ymmärtäähän tuon, muutamia vain täällä käy? Ja vielä harvemmat vastaavat?
Vai kuinka todella...- Markku_Meilo
t-i-u-k-u kirjoitti:
No en ehkä sentään keräilemällä keräile vastauksia. Muutama hyvä riittää kyllä. Harvassapa silti ovat, meinaan todistajien puolelta. Ymmärtäähän tuon, muutamia vain täällä käy? Ja vielä harvemmat vastaavat?
Vai kuinka todella...>>Vai kuinka todella...
Niin siis jos tänne kirjoittelevat jehovantodistajiksi miellettävät nimimerkit tuntisivat Vartiotorniseuran historian ja olisivat rehellisiä edes muille, niin tämä forum kuihtuisi hyvin pian.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1313196Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352222Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101252Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville121035Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920