Mikä ja millainen on se laulu
jota kaikkein useimmin kajautetaan
temppeleissä?
jota kaikkein useimmin kajautetaan
temppeleissä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
temppelissä muuten kuin temppelin vihkimistilaisuudessa.
Eikö lauleta muuta kuin vihkimistilaisuudessa?
Eikö tosiaan?
...joka sunnuntai. Kirkko on näääs eri asia kun temppeli.
ovat erilaisia paikkoja. Seurakuntakekusten yhetydessä on kappeli, jossa pidetään jumalanpalvelukset viikoittain. Silloin lauletaan kuten myös konferensseissa ja muissa tilaisuuksissa. Tabernaakkelikuoromme (THE MORMON TABERNACLE CHOIR) on maailmankuulu.
Temppelit ovat erikseen. Ne ovat sunnuntaisin kiinni. Niissä tehdään pyhiä toimituksia sekä eläville että kuolleiden puolesta.
Miksi kaksi erilaista paikkaa
jumalanpalvelukseen?
Vai eikö se olekaan jumalanpalvelusta
kun tehdään pyhiä tomituksia elävien ja
kuolleiden puolesta?
Sitten siihen aloitukseen.
Minkälainen laulu on kaikkein suosituin
niissä jumalanpalveluksissa?
Onko kaikilla mailla erilaisia lauluja vai
onko kaikilla lauluilla samat tekijät?
Kuka niitä sanoittaa ja säveltää?
Vielä temppeleistä ja kappeleista.
Olettaisin temppeleiden olevan arvokkaampia.
Olenko oikeassa?
Kaikissa maissahan ei ole temppeleitä?
Temppeleissä tehdään kasteita vauhdilla kuolleiden puolesta noin 20 kastetta perän jälkeen niin että vesi roiskuu!
Sitten vaihdetaan kastettavaa ja kun kastajalla voimat väsyy otetaan seuraava kastaja...Sitten konfirmoidaan nopeasti ettei mukana tahdota pysyä.
On muitakin toimituksia, ne menevät samaan tapaan...mahdollisimman paljon ja äkkiä!
Itse en siinä kokenut mitään Jumalaa palvelevaa momenttia.
Sunnuntaisin kappeliessa on ns. sakramenttikokous jossa ehtoollista nautitaan veden ja leivän muodossa. Sen saa pienet lapsetkin, vaikkei heitä ole vielä kastettu.
Vesi on tavallista kraanavettä ja leivän meidän seurakunnassa joku toi tullessaan.
Laulut ovat todella kauniita! Joka seurakunnassa lienee omat suosikit...
kun kuolleiden puolesta tehdään kasteita
kuka esittää kuollutta?
Miksi kaksi erilaista paikkaa
jumalanpalvelukseen?
Koska Temppeliin ei pääse kuin ne, jotka saavat temppeisuosituksen. Sen saamisessa on joskus muutamia ehtoja joita ei kaikki kappelissa olijat tunne täyttävänsä.
Vai eikö se olekaan jumalanpalvelusta
kun tehdään pyhiä tomituksia elävien ja
kuolleiden puolesta?
Se on Jumalan palvelusta, mutta toisenmuotoista kuin kappelissa tehtävä Jumalanpalvelus.
Sitten siihen aloitukseen.
Minkälainen laulu on kaikkein suosituin
niissä jumalanpalveluksissa?
Jokaisella on omat suosikkinsa, ja omat syynsä suosituimmuuteen esin eräs nuori poika valitsi aina erittäin kauniin, mutta lyhyen loppulaulun seminaariin...mistähän se mahtoi johtua.... Itse pidän monestakin laulusta, mutta kun joku ystävällinen sielu täällä on ruvennut urakamielessä poistamaan suoria kopioita kirkkomme lauluistkin, niin olkoon. Kehoitan menemään sivulle:
Onko kaikilla mailla erilaisia lauluja vai
onko kaikilla lauluilla samat tekijät?
Kaikilla on samoja lauluja ja sitten on muutamia maan omia kristillisiä lauluja lisätty kunkin maan laulukirjaan. (esim. suvivirsi)
Kuka niitä sanoittaa ja säveltää?
Mormonit ja muut, kuka vaan voi sanoittaa ja säveltää EI tarvi olla mormoni, mutta sanat ja sävel on sovittava evankeliumiin.
Vielä temppeleistä ja kappeleista.
Olettaisin temppeleiden olevan arvokkaampia.
Olenko oikeassa?
Kyllä, rahallisesti, henkisesti en ole aivan varma, evankeliumin levityksen kannalta kappeli on arvokkaampi... riippuu siis miten asiaa katsoo.
Kaikissa maissahan ei ole temppeleitä?
Aivan, mutta joissakin maissa on useita. Se riippuu jäsenmäärästä ja heidän ahkeruudestaan sekä maantieteellisestä sijainnista. Pyrimme siihen että KAIKILLA olisi mahdollisuus Temppelissä käyntiin niin ajankäytön, kuin kulujenkin puolesta.
vastauksistasi.
Toivoisin muilta samankaltaisia.
eikö vain?
Sijaisen avoi olla kuka tahansa temppeliin päässyt mormoni...
Yleensä ne ovat nuoria teinejä jotka suostuvat ja jaksavat mennä sinne paljuun lutimaan.
Kastettavaa siis vaihdetaan, ei kastajaa...
Ei tuo niin raskasta kastajalle ole..
kuolleelle sijainen vai voiko hän esittää
vaikka kymmentä kuollutta?
Kun olet sijaisena niin sinut kastetaan noin 20:n eri kuolleen puolesta kerrallaan
"Laulut ovat todella kauniita! Joka seurakunnassa lienee omat suosikit... "
Tulevasta musiikinopettajasta on niin mukava lukea musiikin yhdistävän ihmisiä mielipiteistä huolimatta. :-)
Itse en ole kokenut Temppeliä kiireisenä paikkana. Päinvastoin rauha, rakkaus ja levollisuus minulle tulee enemmänkin Temppeleistä mieleen. Mutta ilman todistusta evankeliumista tai Temppeliden tärkeydesta ei Temppeli toimituksista saa mitään irti. Näin ainakin luulisin.
kokonaan veden alle 20 kertaa
lyhyessäkin ajassa?
sanovat jo yhdenkin kuolleen näyttelemisen olevan vaikeaa ja raskasta puuhaa. Mikäli pitää näytellä vaikka 20 kuollutta perjälkeen, niin ei siihen aivan tavallinen ihminen ollenkaan kykene.
Kai sitä syntinen ihminen rahan edestä on lopulta valmis tekemään mitä tahansa. Pelastumisen mahdollisuudet kyllä tuollaisesa näyttelemisessä käyvät väistämättä vähiin. Makaaperia puuhaa kertakaikiaan.
Turust
On todella vaikea löytää sanaa sille, mitä mormonit kuolleitten puolesta temppeleissään tekevät.
Suomen kielessä vaihtoehtoja on kolme:
He esiintyvät kuolleina.
He näyttelevät kuolleita.
He tekeytyvät kuolleiksi.
Mikä lienee kirkon virallinen kanta tässä asiassa?
siellä temppelissä esiinnytään elävinä ja ollaan eläviä. Kuolleita siellä tuskin on (paitsi välillisesti jos joku sattuu kupsahtamaan), vaikka joku mainostaisikin moista. Ei siellä näytellä kenellekään - muutenkin yleensä aivan omana itsenään toimiminen tuottaa pitemmän päälle parhaan lopputuloksen.
Näkymättömät henget saattavat näytellä toisilleen eläviä, mutta siitähän emme voi tietää.
Tahti on se että reippaaseen tahtiin luetaan kastesanat ja kaadetaan veden alle. Heti perään seuraava ja se tehdään noin 20 kertaa/kastettava, aina uusi nimi jonka puolesta kastettava kastetaan.
Kastajankin kunto on kovilla koska saattaa olla altaassa yli 100:n kastettavan ajan kippaamassa sijaiskastettavaa!
Henkien ja nimenomaan vainajahenkien tuleminen elävien keskelle on vaarallista. Näitä sijaiskasteella käyneitä mormoninuoria olen ennenkin joutunut rauhoittelemaan, kun ei uskalleta hautausmaan ohi kesäiltana kulkea. Ei hyvä. Ei todellakaan hyvä.
Leikitte, näyttelette, esiinnytte ja teeskentelette sellaisten asioiden parissa, joiden kanssa elävien ei tule olla lainkaan tekemisissä. Lukekaa ja tajutkaa, mitä Raamattu sanoo vainajahenkien kutsumisesta ennen kuin on liian myöhäistä.
Henget ja vainajahenget eivät ole vaarallisia, eivätkä he liiku hautausmaalla. Itse asiassa hautausmaat ovat mielestäni erittäin viihtyisiä paikkoja niin päivisin kuin öisinkin. Hautausmaalla on ihmisten ruumiita. "Viimeisenä päivänä" siellä sitten kuulemma alkaa tapahtua. Muina päivinä onkin ollut rauhallista.
Kysyisin tässä aktiivisilta mormoneilta, millainen on temppelissä suoritettava vainajahenkien invokaatio. Kiinnostaisi suuresti. Käytetäänkö kynttilöitä, peilejä, rinkejä lattiassa? Kutsutaanko kuolleita nimin vai mainitaanko heidät vain?
Elävien henkiäkin saattaa olla keskuudessamme. Eräs hyvä ystäväni ei ainakaan tässä vähän aikaa sitten ollut ruumiissaan kun istuimme luennolla.
Mormonien laulukirjasta löytyy finlandia hymni toisin sanoin! ("Be still my soul"-enklanniksi)
Sitten siellä on ainakin yksi ruoåtsalainen laulu ja "soi kunniaksi Luojan" ja "kiitos sulle Jumalani" -luterilaisia virsiä :-)
laulukirjassamme on Finlandia-hymni V. A. Koskenniemen sanoin.
millaisia lauluja laulamme mene www.kzion.com iin siellä on tosin myös hieman kevyempiäkin kipaleita, mutta perjantaisin voit valita Tabernaakkelikuoron lauluja ja niitä laulamme kokouksissamme ja monia muita.