Mikähän siinä on, että ensin istutaan ilta kapakassa, pistetään menemään rahaa surutta, mutta kun päästään taksiin ja pitäisi olla se 10-20 euroa kyytiin, niin sitten aletaan tinkaamaan ? Kummalle arvelet tekevän suuremman haitan esim. 3 euron tinkimisessä, sille yksittäiselle taksille vai kapakalle ? Ja kapakassa ei muutenkaan alennuksia tipu.
Samoin jos sovitaan että hinta tiettyyn paikkaan on sen verran, niin sitten käykin niin, että perillä joudutaan odottamaan maksumiestä tms. Ja hintahan pitäisi olla se mitä on sovittu, vai kuinka ? Siksi en juuri kyytihintoja sovi, tai jos sovin, niin sitten sen verran yläkanttiin, että varmasti saa omansa pois.
Useinhan kuulee, että on se nyt vaikeeta kun ei suostuta tinkimään, eihän se ole teidän palkasta pois jne jne. Joka sentti joka tingitään, on samalla pois myös omasta palkasta. Ja kun tällä palkalla ei tee muut töitä kuin valkoihoiset, niin tinkimään en rupea.
Samoin jos sovitaan että hinta tiettyyn paikkaan on sen verran, niin sitten käykin niin, että perillä joudutaan odottamaan maksumiestä tms. Ja hintahan pitäisi olla se mitä on sovittu, vai kuinka ? Siksi en juuri kyytihintoja sovi, tai jos sovin, niin sitten sen verran yläkanttiin, että varmasti saa omansa pois.
Useinhan kuulee, että on se nyt vaikeeta kun ei suostuta tinkimään, eihän se ole teidän palkasta pois jne jne. Joka sentti joka tingitään, on samalla pois myös omasta palkasta. Ja kun tällä palkalla ei tee muut töitä kuin valkoihoiset, niin tinkimään en rupea.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Useimmat ihmiset kaupungille lähtiessään
ottavat "riittävästi rahaa" mukaan. Mutta rahaa kuluukin paljon enemmän. Ei olla ajateltu etukäteen, että täytyy juoda todella paljon ja yrittää voittoa pelipöydässä. Lopulta enää vain se taksiraha on lompakossa, mutta sitten ajatellaan, että vielä voi ostaa yhden tuopin, eli kyllä vielä kotin pääsee.
Toisinaan käy näin: tyyppi menee koputtamaan vapaana olevan taksin sivuikkunaan: "Mulla ois vaan 15 euroa tässä, että voisitko mitenkään viedä mut 20 km päähän. Siihen voi hyvin sanoa, "no olisit säästänyt enemmän niin olisin voinut ajaakin". Jos kaveri rupeaa ehdottelemaan maksua: "Saan kyllä ne puuttuvat rahatkin sulle seur. päivänä", siihen voi sanoa, että: "en halua olla kanssasi missään tekemisissä!"
Jos kyseessä on alkoholi tai taloudellinen
ongelma. Tällaiset tilanteet pitäisi saada asiakkaan perhepiirin tai ainakin poliisin tietoon mahdollisimman nopeasti. Jos asiakas kyydin aikana tai loppuvaiheilla ilmoittaa rahapulasta, alennusta ei kannata senttiäkään antaa vaan joko 1) soittaa poliisi paikalle tai 2) mennä asiakkaan omaisten luo tekemään velkakirja.
Tietysti kaikki voi viedä aikaa, mutta tietyt
tapaukset kuuluvat avun piiriin.
Poliisit eivät mielellään lähde pieniä rahaerimielisyyksiä enää selvittelemään, pitää pyrkiä hoitamaan asia itse.
Jos olet ajanut suorimman reitin ja
mittari näyttää 15 euroa ja asiakas ilmoittaa maksavansa siitä 12, asia on periaatteessa yksi ja sama. Henkilötiedot ylös ja käynti poliisiasemalla (rikosilmoitus painostus), ellei partiota saada heti paikalle. Meillä on oikeus periä kyytihinnat.
Siellä kun joissain autoissa on kamera kuvaamassa asiakkaita, niin voiko niitä kuvia käyttää tämmösissä tapauksissa, kun häipyy maksamatta, vai onko ne muita rikoksia varten? Ja saako niistä kuvista selvää, jos on pimeetä ja roisto takapenkillä?
Että ihan kolmen euron takia laitokselle?
Toivottavasti kukaan ei vastaa tälle tähän kysymyssettiin.
Liian paljon kysellään muutenkin meidän turvallisuusasioita ja asiakkaiden ei pidä niitä missään tapauksessa saada tietoonsa ja pyrkiä käyttämään hyväkseen!
Jos naispuolinen kuljettaja alkaa esittää vaatimuksia kyytimaksun saamiseksi, saa turpaansa.
Vaikka olen käynyt itsepuolustuskursseja ja meillä vuosia sitten paikallinen poliisi piti koulutustilaisuutta isossa parkkihallissa ja opeteltiin ihan autoissa mitä voidaan tehdä jos asiakas hyökkää takaa kiinni, niin tosiasiassa minä ja muuta naiset emme voi mitään.
Oman työurani aikana (14v) pk-alueella olen saanut kokea väkivaltaa kolmesti ja joka kerta kyseessä on ollut muutama markka.
Inhoan tätä työtä mutta kun yritän löytää muuta, tarjotaan vain jotain lähihoitajan koulutusta ja meikäläinen kun on alkanut saada jo tarpeekseen koko asiakaspalvelusta!
Suomalainen asiakas paskamainen asiakas. Katsoo vaan omaa etuaan ja huolehtii siitä jopa nyrkein.
ainakin stadin autojen kamerat kuvaavat täysin tunnistettavasti pimeässäkin, ohan niitä kuvia joissain jutuissa käytettykin.
Erään kerran vein porukkaa kapakkiin ja kyyti oli viidelle hemmolle yhteensä 8,60 ja tästä alettiin tinkiä et riittäskö vitonen?!
Monikaan asiakas ei ymmärrä että he tinkivät leipää kuljettajan suusta.
Miten ootte suhtautunu näihin sikajurrisiin ketkä perillä kaivaa lompakkoaan 10 minsaa, laitatteko mittarin takasin taksalle vai odotatteko kiltisti kassalla?
Yleensä odotan mittari kassalla. Olen aika kärsivällinen. Jos asiakas sattuu olemaan v*ttumainen ja tinkaa pistän mittarin päälle ja sanon, että kannattaa tinkata äkkiä, mittari käy koko ajan. Se yleensä auttaa.
Asiakas kannattaa auttaa pois autosta
ja etsiä rahat siinä ulkona, jos lompakkoa ei löydy 20 sekunnin kuluessa. Motoriikka toimii siinä vaiheessa paremmin ja maksu saadaan nopeammin. Tipitkin voi olla isommat, kun asiakas ei näe mittaria.
En kyllä ala repimään asiakasta ulos ja sano että katotaan ne rahat tässä. Ensinnäkin kännissä tilanne saattaa asiakkaasta tuntua uhkaavalta ja toisekseen onhan se autossa valoisampaa maksaa. Pitäähän sen asiakkaan nähdä mitä mittarissa lukee.
Sinulla on työtehtävää suorittavan taksinkuljettajan oikeudet vain autossa, ei auton ulkopuolella. Jos ulkopuolella tulee rähinä, olet siviili, ja rangaistuskohtelu on molemmille tasa-arvoinen. Jos rahastat autossa ja asiakas onkin hankala/väkivaltainen/aikoo livistää, on hänen tuomionsa ankarampi.
Jos et usko, tarkista poliisin väkivaltajaostosta.
Taksikuskeilla on samat oikeudet, kuin siviileilläkin. Ainoastaan turvamiehillä ja poliiseilla on erioikeuksia voimakeinoissa.
Jokamiehen kiinniotto-oikeuksiin kuuluu rikokseen syyllistyneen jäljittäminen ja taksin maksamatta jättäminen on rikos siinä missä myymälävarkauskin. Minä laskutan kuhnailijat auton ulkopuolella ja tarvittaessa haen omaisilta puuttuvat rahat.
Missä välissä ehdit rahat hakea omaisilta?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001465&posting=22000000013185735
Tietyllä alueella olevat taksithan syövät ikäänkuin samasta pöydästä. Luulisi silloin taksilla olevan ainut keino saada vakiasiakas, antamalla tälle edullisemman kyydin kuin muut, eli tämmöiselle asiakkaalle suorastaan tyrkytetään alennusta, vai kuvittelenko?
vakiasiakas maksaa korkeamman hinnan ja tietää myös sen saahan hän tutun kuskin ja kyytin ohi jonon
ja niin edelleen eli hän maksaa ylimääräisestä edusta
Vakioasiakkaat kyllä maksavat enemmän, koska heidät haetaan silloin kun tarvitsevat jonoista riippumatta. Sopimu hintoja voi taas antaa kun on hiljaisempaa / pitkää keikkaa.
...äitees ostaa sulle huomenna uuden naamarin ;)
Vai muka "asiakaspalvelua"?
Miksi suhareiden pitää olla niitä ainoita harvoja, joilta ei vois saada alennusta?
Jos olet kateellinen itseäs paremmille, yritä pitää kuitenkin mölyt mahassas äläkä itke!
Mistä kaupasta saat alennusta klo 05.00 aamuyöllä?
ja kerää kärryyn tavarat mitä tarviit ja sitten kassalle ilmoittamaan paljonko maksat ja ellei kassa suostu alentamaan otat ja kävelet vain ulos tavaroinesi .Katsotaan tuleeko poliisit paikalle ....luulisi niitten pystyvän antamaan alennusta kun on niin hienot ja isot rakennuksetkin ja sisällä hienot kalusteet ja kaikki
Kun olet leikkuuttanut tukkasi, joka on usein esim. miehillä jo valmiiksi lyhyt ja siitä napsitaan vain esim. sentti pois pituutta, niin eikös se parturin taksa ole härski siihen 15 min. työhön ja lopputulokseen nähden?
Ja sillä mokomalla on vieläpä kalliit sakset (ovat oikeasti sikakalliita!) ja lämmin työskentelytila ja jopa parhaalla liikepaikalla?
Alatkos silloin tinkaamaan? Miten sun on käynyt niissä tilanteissa, kerro meillekin, please!
Poliisi kohtelee taksikuskeja erilailla,
kuin supermarketin vahteja, koska he tietävät, että on turha hakea neuvotteluyhteyttä asiakkaaseen, kun ohjeet kaupan johtoportaalta ovat yksinkertaisen selkeät: rikosilmoitus ja puolen vuoden porttikielto.
Takseilla on sosiaalipalvelujen luonne ja
poliisi ehkä ajattelee, että rahattomankin ihmisen vieminen kotiin on humaani teko, ja että maksu voidaan hoidella myöhemminkin. Mutta palkatusta kuljettajasta ei ole mukava hoitaa saamattomia maksuja vapaa-aikana tai toisen työvuoron aikana, koska asiakkaalta perittävä summa säilyy samana. Joskus kuljettaja joutuu maksamaan puhelinkuluja ja sopimaan tapaamisia maksun saamiseksi.
Tässä on muutamia syitä, miksi itse
lähden perimään maksua heti. Rahaa voidaan hakea jostain muualtakin, mutta sitä haetaan mittari päällä, kunnes maksu on sovittu tai asiakas on toimitettu poliisin huostaan. Muutamia poikkeuksiakin olen tehnyt, jos jonkun siistin rouvan visakortti on mennyt vanhaksi, toki olen ollut valmis maksujärjestelyyn.
Onhan taksilla varaa antaa alennusta kun on varaa ostaa niin kalliita mersuja ja vielä saavat ne puoli ilmaiseksi verottomana.
Kehtaattekin puhua peetä.
Eivätpä ole taksit verottomia. Katsoppa sensijaan paljonko ambulansseista tai ruumisautoista maksetaan veroa! Ja paljonko ne antaa alennusta!
Yleensä itse kun lähden baarista taksilla kotiin niin minä ainakin tippaan kuskia kaikilla taskusta löytyvillä kolikoilla. Tämä on mielestäni pieni kiitos siitä, että olen päässyt turvallisesti ja nopeasti kotiin nukkumaan.
En ymmärrä mihin kunnon herrasmiesmäisyys on kadonnut. Matkani helsinginkeskustasta kotiin maksaa vähän reilu 10e ja mielestäni on kohtuullista antaa kuskille edes kahvirahat päälle. Siitä tulee itselle hyvä mieli ja toivottavasti kuskillekkin.
Hyviä ajoja teille yömme sankarit!
Kiitokset herrasmiehelle ja tervetuloa jatkossakin kyytiin! Olette valitettavan harvassa nykyään. Viime viikonloppuna 1kpl kolmessa yössä eli noin 1/30.
Joo kyllähan minäkin antaisin tippiä jos matka maksaisi vain 10e mutta kun se maksaa n.23 euroo elikkä n 140 markkaa ei siitä oikeen sitten jää enää ylimääräistä.
Tuntuuko tuossa summassa esim. 2€ tippi? eikös olisi helpompi muutenkin maksaa tasan 25€? En usko että taloutesi kaatuu yhteen kaksieuroseen. Prosentuaalisesti tippisi on vähemmän kuin minun kohdallani.
Säälittää tälläiset ihmiset. Taksikuskikin on ihminen jota voi arvostaa, muistakaa se. He takaavat meille turvallisen ja nopean kotiinkuljetuksen.
Mitenkä tää tippi kuuluu oikeeoppisesti suorittaa ja paljonko on sopiva summa?
Mannermainen tyyli lienee, että ensin matka maksetaan normaalisti ja kun astutaan ulos ja nostetaan matkatavarat autosta, niin käteen sujautetaan huomaamattomasti se tippi ja kiitetään turvallisesta kyydistä.
Ajellaan tyypillisesti esim. sieltä annankadulta kallion suuntaan, kyyti maksaa normaalisti n.11 euroa. Jos asiakas tulee kyytiin kymppi kourassa ja sanoo että pääseekö hesarille, niin homma on pihvi. näin muualla maailmassa monesti toimitaan, eikä kauheasti aina tarvi sitä mittaria tuijottaa...on sitten kuljettajan oma asia , mitä sinne mittariin naputellaan. Tällaisessa menettelyssä molemmat saattaa hyötyä....:)
Tästähän nimenomaan onkin kyse.
Useimmat suharit ovat vaan niin yksinkertaisia, että asiat eivät mene jakeluun...
Mutta kysymyshän onkin tässä kahdesta täysin eri asiasta... Jos asiakas ehdottaa summaa ja kuljettaja suostuu, ei siinä ole mitään mutisemista. Mutta jos ollan perillä, mittari näyttää tiettyä summaa ja asiakas ei haluakaan maksaa koko summaa, kysymyksessä on sopimusrikkomus. Jos teko on tahallinen, poliisi kutsuu sitä lieväksi petokseksi. Sama on tilanne, jos asiakas kuljettajalle kertomatta astuu autoon ilman rahaa tai maksukorttia.. Näinpä se automaattireissukin olisi syytä kertoa kuljettajalle heti kyytiin noustessa. Herättää luottamustakin asiakasta kohtaan.
Eräs kokeneempi kollega ilmoittaa tinkaajille, että "siinä on jo 30% liikenneministeriön neuvottelemaa alennusta".
Yleensä tinkaajat on valittanut myös automerkistä, kun ei ole MB vaan halvempi saksalainen. Minä oon kysynyt asiakkaalta, että miten minä ikinä sitä Mersua saan ostettua, jos pitää vielä alennustakin antaa joka kyydistä
Itse annan alennusta kaikille jotka antaa alennusta myös minulle omassa työssään.