Taas taksi kuski ajaa miten sattuu.
Kuski kääntyy eteen ja tietenkin ilman vilkkua, onneksi tajusin että se oli taksi , muuten en olis osannut varoa ja olisi kolahtanut.
Elikkä taas tasrkkaavainen tumpelo autoilija oli ammattikuskia terävämpi ja tarkkaavaisempi.
Ei ihme taksien kalliit vakuutusmaksut.
Milloin takseihin määrätään pakolliseksi työkoneissa käytettvä keltainen varoistusvilkku.
Kuski kääntyy eteen ja tietenkin ilman vilkkua, onneksi tajusin että se oli taksi , muuten en olis osannut varoa ja olisi kolahtanut.
Elikkä taas tasrkkaavainen tumpelo autoilija oli ammattikuskia terävämpi ja tarkkaavaisempi.
Ei ihme taksien kalliit vakuutusmaksut.
Milloin takseihin määrätään pakolliseksi työkoneissa käytettvä keltainen varoistusvilkku.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tietäsit vaan millaisia sunnuntaiautoilija taksejakin ajaa välillä!
Takseista ja muista vastaavista hyvin ajaa varmaan ne keillä on edes vähän ammattiylpeyttä.
Kyllähän monesti melkein aavistaa jo jonkun autoilijan yllättävät kaistan vaihdot, ensin voi olla yhtäkkinen kiihdytys, epämääräistä ajoa, jarruttelua jne. Sitten seuraa se kaistan vaihto..
Kuljen aamuisin Pasilasta töihin jalkaisin ja siinä ainoassa liikenneympyrästä lähtevässä tien "suojatiellä" ei ole pienintäkän kunnioitusta jalankulkijaa kohtaan. Valitettavan usein pahimpia ovat nämä ns. "ammattikuskit" taksit. Tänä aamuna jälleen ilman vilkkua ympyrästä lähti taksi lujaa vauhtia ja olin jo tuolloin "suojatiellä". Taksi toppasi puolen metrin päähän polvistani ja näytti keskisormea. Voi voi voi tulin kaiketi keilaksi hänen tielleen, jolloin hän armeliaasti pysähtyi em. seurauksin. Tapahtui aamulla klo. 8:15 Harmaa MB E sed. GFF-9.. en viitsi laittaa rekkaria loppuun asti mutta jos tästä tunnistat itsesi, mieti voisko joku toinen ammatti olla sinulle sopivampi.
justiinsa "..mieti voisko joku toinen ammatti olla sinulle sopivampi."
Jos me kaikki, jotka kuulemme tuon sanonnan vaihtaisimme ammattia, niin ei olisi enää takseja millä ajaa ravintolasta, pikkujoulusta, uudenvuodenvietosta tai muusta riennosta kotiin. Et kannattaisko miettiä mitä hokee?
Ettet vain itse kävellyt sen taksin eteen käyttäen näitä "jalankulkijan oikeuksia" hyväksesi. Kannattaa muistaa jarrutusmatkat jalankulkijankin.
Tieliikennelaki
32 § Kuljettajan suojatiesäännöt
Suojatietä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on ajettava sellaisella nopeudella, että hän voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä. Kuljettajan on annettava esteetön kulku jalankulkijalle, joka on suojatiellä tai astumassa sille.
Jos ohitettava ajoneuvo tai raitiovaunu on pysähtynyt suojatien eteen tai peittää näkyvyyden suojatielle, sitä ei saa ohittaa pysähtymättä, ellei ohittajan ja ohitettavan väliin jää suojakoroketta tai vapaata ajokaistaa.
"Ettet vain itse kävellyt sen taksin eteen käyttäen näitä "jalankulkijan oikeuksia" hyväksesi. Kannattaa muistaa jarrutusmatkat jalankulkijankin. "
Jarrutusmatka on asia erikseen - jos se on ongelma niin on mennyt arviointi aika pahasti metsään jo paljon aiemmin.
Mutta tuo "jalankulkijan oikeuksia" oikeen launausmerkein kertoo kyllä ihan kaiken joidenkin autoilijoiden asenteista.
Suurin ongelma nimenomaan Helsingissä on se, ettei jalankulkijat uskalla käyttää oikeuksiaan ja niinpä jos joku jalkamies sitten on aikeissa ylittää tietä niin eihän se sinne lähde ennenkuin auto on ollut tovin pysäköitynä suojatien eteen ja kädellä huidottu että mene nyt jo.
Kun tietä ei lähdetä millään ylittämään niin autoilijat ei jaksa vaivautua.
Ai niin ja vielä se, että tämä ongelma ei suinkaan koske vain takseja. Olisi vaan niin kovin mukavaa jos nämä autoilun ammattilaiset olisivat jotenkin esimerkkeinä muille.
Liikenteessä ei kukaan oo esimerkki, koska siitä ei saa rahaa.
Olisiko ammattiylpeys hyvä palkka? Nythän taksikuskeja aika yleisesti pidetään joksenkin kaikkein uunoimpima tyhjäntoimittajina joista ei ole mihinkään muuhun kuin autolla ajeluun.. ja ihan syystä jos asenne on sama kuin sinun (huomaa, nimimerkkki "vitun tyhmä", right :).
No, onneksi suurin osa takseista on ihan fiksua porukkaa. Harmi vaan että joukossa on myös niitä toisia jotka tehokkaasti pilaa koko ammattikunnan maineen.
En oo taxikuski, enkä tiennyt mitään tämmösestä ammattikunnan aliarvostamisesta, ennenkun osuin tänne suomi24 taksipalstalle.
Taksit kun on kokoajan ihmisten näköpiirissä, niin niitä sitte herkemmin syytellään vaikka mistä.
Niinhän ne taksit huomataan kun on oikeen kyltti katolla siitä kertomassa ja töppäykset muistetaan aina paremmin kuin se jos tekee niinkuin pitää.. mikä taas ei ole liikenteessä ollenkaan itsestäänselvyys. Mutta sitä suuremmalla syyllä kuvittelisi että takseilla olisi halu ikäänkuin näyttää kuka oikein osaa liikenteen ja säännöt tavallista pulliaista paremmin.
Etkö tiedä että mitkään liikennesäännöt eivät koske takseja. Näitä kiiltävien Mersujen ritari kuskeja he saavat ammattitaitoisina ajaa ylinopeutta ja pysäköidä jalkakäytäville vaikka kun pistäytyvät asioillaan ja parkeerata pihoille kun käyvät kylässä. Mitkään muutkaan säännöt , edes se että hoitasivat ammatinsa kunnolla niin että luvanvarainen kuljetustoiminta hoituisi. Mitä he luvan omistaja tekevät makaavat kotona ja yrittävät renkien syyksi laittaa tämän tilanteen. Jos jokainen luvan haltija ajaisi itse vain omat ajonsa ja luvat olisivat kaikilla halukkailla ei olisi Helsingissäkään ainaista taksipulaa viikonloppuisin.
Olet taasen niitä yksityisautoilijoita joille ei satu virheitä koskaan ja voit osoittaa sormella
kaikkia joille sattuu ,kuinkas se sinun oma työsi oletko aina siinäkin täydellinen ?
Muista myös kirjoittaa tänne jos siviiliauto ei muista pysähtyä kyllä se täällä taksiksi väännetään
mistä johtuu että kun ajan taksia tutut tervehtii ,mutta kun olen yksityisautolla liikkeellä hyvin harva edes huomaa johtusiko se siitä että soihtu huomataan ja muistetaan