Niilo Ylivainio ja kaatumiset

Täällä on yritetty leimata Niilo Ylivainion kokouksissa tapahtuneet kaatumiset paholaisen työksi.
Noin raskaassa syytöksessä pitäisi olla varma ja perustelut hyvät.
Tunsin Niilon jotenkuten ja olin muutamia kertoja hänen kokouksissaan. Minulla oli aina jotain tehtävää milloin mitäkin siellä. Usein olin ottamassa kiinni rukouksen aikana kaatuvia.
Näin siis läheltä. Kuulin kuinka ihmiset keskustelivat jonossa vuoroaan odottaessa, ja moni tuli joko koe- tai pilkkamielessä. Kuitenkin Jumalan voima vaikutti heihinkin.
Ei läheskään kaikki kaatuneet, mutta moni pilkkamielessä tullut sanoi rukouksen jälkeen että siinä miehessä tosiaan vaikuttaa Jumalan voima.
Hyvin monet näistä tulivat uskoon.
Olisiko paholainen niin riitaantunut itsensä kanssa että johti Niilon kautta ihmisiä Jeesuksen luo (jos Niilo oli paholaisen käytössä).
Hedelmistään puu tunnetaan. Ei paha puu kanna hyvää hedelmää eikä hyvä puu pahaa, eikä orjantappuroista koota viinirypäleitä.
Jos Niilo olisi ollut sielunvihollisen lähetti niin hänen rukouksessaan olisi usko mennyt uskovilta eikä kukaan olisi tullut uskoon.
nythän ei noin käynyt vaan uskovat vahvistuivat ja uskomattomia tuli uskoon.
Joillakin on kuitenkin näköjään käynyt näin että sielunvihollinen on temmannut heistä sen hyvän jota Jeesus ehti kasvattaa.
Sielunvihollisella on viha ja katkeruus Niilon muistoa kohtaan ja nyt hän on harhauttanut monet hyökkäämään hänen muistoaan vastaan.
Samalla yritetään saada selitettyä Jumalan työ paholaisen työksi.
22896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

onko se merkki pienemmästä vai suuremmasta siunauksesta

Äänestä
  • Ei ainaskaa missään sanota niin että sillä olisi merkitystä, mutta älä luota minuun en ole mikään asiantuntija.

    Äänestä

  • Anniina kirjoitti:

    Ei ainaskaa missään sanota niin että sillä olisi merkitystä, mutta älä luota minuun en ole mikään asiantuntija.

    ihmiset sitten yleensä kaatuu........en ole mennyt jonoihin kun olen nähnyt joidenkin kaatuvan.

    Äänestä

  • miksihän kirjoitti:

    ihmiset sitten yleensä kaatuu........en ole mennyt jonoihin kun olen nähnyt joidenkin kaatuvan.

    Voin kertoa, että ei siinä kaadu jollei itse halua ;) Kokeiltu on.

    Äänestä

  • Katarine1 kirjoitti:

    Voin kertoa, että ei siinä kaadu jollei itse halua ;) Kokeiltu on.

    Siis nyt en ymmärrä. kysyykö se rukoilija haluutko vai miten se määritellään. Minä haluaisin oikeesti tietää.

    Äänestä

  • Anniina kirjoitti:

    Siis nyt en ymmärrä. kysyykö se rukoilija haluutko vai miten se määritellään. Minä haluaisin oikeesti tietää.

    Ei sitä etukäteen tiedä toiset vain näkyy kaatuvan ja toiset ei. Ei siinä ole mitään kaavaa.

    Äänestä

Noin minäkin olen sen ajatellut ja ihmettelen miä Ylivainion vastainen kampanja täällä on puhjennut.
Hän oli suuri Jumalan mies ja sillä hyvä.

Äänestä
  • voiskos joku selvittää näin maallikolle ja ylivainoo tuntemattomalle miksi jotkut kaatuu.

    Äänestä

  • Anniina kirjoitti:

    voiskos joku selvittää näin maallikolle ja ylivainoo tuntemattomalle miksi jotkut kaatuu.

    mun oikeinkirjotus piti kirjottaa Ylivainioo

    Äänestä

Kyllä Niilon kokouksissa oli kaatuminen Jumalan hengen vaikutusta. Ei pystynyt etukäteen sanomaan kuka kaatuu.
Itse en ole koskaan ollut Niilon rukoiltavana. Olen kyllä ollut joidenkin muiden joilla tapahtuu kaatumisia.
Itse en ole kaatunut eikä ole tuntunutkaan kaatuvan.

Äänestä

Niilo oli niin vahva Herran palvelija kuin vain joku voi olla.
Hän oli meillä sisälläkin saarnamatkoillaan,tunsin hänet ihan lapsuudestamme asti,terehellisin mies mitä koskaan oon tuntenut.
Tekee ihan pahaa kun täällä hänet leimataan jopa saatanan lähetiksi,se on kyllä jo lähellä Pyhän Hengen pilkkaa,nöyrä ja Herraansa aidosti rakastava veli,en ossa kyllin häntä "kehua",oli hän niin Hengenmiehiä,mitä suomi on koskaan päällään kantanut,rakensi seurakuntia aivan niinkuin apostolitkin tekivät,enemmän varmaan kuin yksikään toinen helluntaisaarnaaja on koskaan tehnyt,aina valmis auttamaan ja antamaan omastaan vaikka viimeisen lanttinsa,vastaili omillaan ihmisten kirjeisiin kun eivät ymmärtäneet panna mukaan vastauskirjeen kuorta ja postimerkkiä. Hän eli todella alhaisessa taloudellisessa taloudessaan,ei hän paljoa saanut niiltä saarnamatkoiltaankaan,senverran,että eli nipin napin.Oli epäitsekäs aina,ei vaatinut mitään koskaan,oli tyytyväinen ja yleensä iloinen,iloitsi aidosti kun sai tuntea Jeesuksen omana Vapahtajanaan.Ja myös todisti Hänestä,hän julisti aina Herraa Jeesusta,ja Hänen verensä voimaa ja puhdistusta verenkautta,ei huuhaillut mitään outoja,vaan julisti veren evankeliumia aivan niikuin apostolitkin tekivät.
Raatoi seurakuntien hyväksi niin että oli monasti sairas uupumuksesta,ja rasituksesta,päivät rakensi rukoushuoneita ja illat saarnasi,yöt hoiti sieluja ja yritti olla jokaiselle avuksi,kuka vain sitä tarvitsi,näännyksiin asti. Sellasinen oli Niilo Ylivainio !
Ja vielä paljon enemmän kuin nyt tässä osaan kertoa.

Hävetkää kaikki Niilo Ylivainion mollaajat itsenne väsyksiin ja tehkää totista parannusta puheistanne ja panettelusta sekä väärästä todistuksesta Niilosta,itkekää ja valittakkaa jos vielä ehkä Herra teille anteeksi antaa.

Äänestä
  • Siis en tuntenut henkilökohtaisesti kovin hyvin. Hänen työnsä toki tunnen hyvin ja seurasin läheltä jopa kovin kriittisestikin.
    Pakko oli myöntää se mikä kaikin tavoin näkyi ja kuului.
    Työ oli todella hyvää ja oli Jumalasta koko matkan.

    Äänestä

  • sinulle mummon kaatamista ollenkaan? Tarkoitan siis muussa kuin eroottisessa mielessä...

    Äänestä

  • UPDATE_7593888 kirjoitti:

    sinulle mummon kaatamista ollenkaan? Tarkoitan siis muussa kuin eroottisessa mielessä...

    Häpeäsit jo ajatuksiasi, vaan taitaa olla liian vaikeaa.

    Äänestä

9 Mutta ennestään oli kaupungissa muuan mies, nimeltä Simon, joka harjoitti noituutta ja hämmästytti Samarian kansaa sanoen olevansa jokin suuri;
10 ja häntä kuuntelivat kaikki, pienet ja suuret, ja sanoivat: "Tämä mies on se Jumalan voima, jota kutsutaan 'suureksi'".
11 Ja he kuuntelivat häntä sentähden, että hän kauan aikaa oli noituuksillaan heitä hämmästyttänyt.

Äänestä
  • Juuri tuo kohtakin todisti Niilon jumalan mieheksi.
    Simon ei johtanut ketään parannukseen ja Jeesuksen omaksi. Niilo taas teki juuri näin ja niin seurakunnat kasvoivat. Simonin teko ei kasvattanut muuta kuin pahuutta.

    Äänestä

Muistan niinkuin olis vasta tapahtunut,vuosi -79
tammikuu,paljosta tietämättömänä,ensimmäisiä
kertoja kokouksessa,eteis aulassa ostamassa ka-
settia,paikalle asteli läh.saarn. Erkki Ikäläi-
nen,kysyin minkä kaasetin ostan,hän sanoi ota tuo
Niilo Yli-Vainion Tuhlaajapoika.
Totaalisesti hän oivalsi,olen ollut kurja tuhlaa-
japoika,kuitenkin nyt Isän kotona.

Äänestä

Joku kysyi miksi kaatuu tai onko se siunauksen mitta.
Se on niin monisyinen asia ettei voi vastata tyhjentävästi, eikä varmaan kukaan tiedä täydellisesti. Jumalan voima vaikuttaa niin eri tavalla. Lisäksi hän on tehnyt meistä jokaisesta oman erityisen yksilönsä.
Kaatumista tapahtuu muustakin syystä kuin Jumalan vaikutuksesta.
Kaikkea Jumalan työtä myös sielunvihollinen matkii tai ainakin yrittää. Näin tekivät jo Egyptin noidat faaraon edessä kun Mooseksen kautta tapahtui ihmeitä.
Sielunvihollinen koettaa näyttää kuinka hän on yhtä mahtava. Yrittää myös antaa leiman että ne ihmeet olivatkin hänestä.
Nytkin noita kaatajia on jotka ei välttämättä ole Jumalan lähettämiä. Yrittävät matkia.
Jotkut ovat ihan vilpittömällä mielellä erehtyneet luulemaan että se on joku Jumalan voiman mittari.
Näin ei ole, vaan terveen opetuksen puute on saanut heidät hieman vinoon.
Olen nähnyt Jumalan toimivan yhtä hyvin silloin kun ei ole ollut mitään kaatumisia, kuin myös silloin kun joku on kaatunutkin.
Kun minä olen rukoillut ihmisten puolesta niin ei koskaan ole kukaan horjahtanutkaan. Silti on Jumala toiminut kuten on parhaaksi milloinkin katsonut.

Äänestä

En ole koskaan tavannut Niilo Ylivainiota, enkä ollut silloin vielä uskossakaan kun hän vaikutti. Olen hänen ajatuksiaan ja kirjojaan kyllä tutkinut. Tiedän, että hän oli todella antautunut JUmalan valtakunnalla ja Herran työhön. Itse hän oli kipujen ja sairauden tuttava. Vaatimaton ja herkkä ihminen. Ehkä jonkin verran hyväuskoinen ja naivikin. Vilpitön kuitenkin kaikessa. Nämä kaatumiset eivät hänelle merkinneet muuta kuin hämmennystä, sen olen saanut ymmärtää. Kaatuminen ei ole siunaus, enempäää kuin siunausta vaille jäämistäkään. Se on täydellinen sivujuonne, jolla ei ole merkitystä. Kysymys on nimenomaan Niilon kokouksista. Itse en usko, että kaatuminen olisi pyhän Hengen vaikutusta. Aiemmin niin uskoin. Kyse on enemmänkin ilmapiirin luomasta vaikutuksesta. Ihmisen sielunliikkeet kykenevät tekemään ihmisen alttiiksi kaikenmoiselle, ei vähiten tällaisille kaatumisille. Näitä on tapahtunut maailman sivu eri asioissa. Kyse on kuitenkin vakavasta asiasta, silloin kun ollaan tekemisissä yleensäkin vieraan hengen kanssa. Silloin nämä tilaisuudet kokonansa ja niiden tekijät ovat vaarallisia. Esimerkkinä torontolaisuus ja sen myötä tulleet iljetykset. Tärkeintä on aina julistettu Jumalan sana. Terve ja raitis oppi. Se on kaiken ydin. Nämä kompuroinnit ovat vain sivujuonne. Voisi sanoa, että epäraittiissa yhteyksissä se on oire. Kaatumisiin huomion kiinnittäminen on sama asia kuin esimerkiksi tämä "ylistyksen uusi sisältö" . Ne johtavat ajatuksen ja asian pois tärkeimmästä - evankeliumista.

Äänestä

Sä sanot tossa ylempänä, että
`Usein olin ottamassa kiinni rukouksen aikana kaatuvia.´

Miksi? Mikä srk:n palvelumuoto se on? Jumala varjelee kaatumasta, mutta kaatuvankin varjelee. Ei siihen ihmisapua tarvita kun Jumala jotain tekee; kaikki hän on hyvin tehnyt, aina. Vaan voihan se olla että vaatteet siinä ´voimassa´ likaantuu kun kaatuu lattialle tai maahan, mutta sen saa laittaa sen voiman piikkiin. Pois estämästä kaatujia kaatumasta maahan asti, jos sen tekee Jumala. Ja polvilleen ja maahan joka ikinen ihminen muutenkin.

Äänestä
  • Olin tosiaan usein "kiiniottajana". Se kieltämättä kiusasi minua. Myöhemmin olin monella muulla. Mietin itsekkin ettei näin pidä olla. Sitten ilmoitin että en ole enää.
    Niissä kaatumisissa voi kyllä sattua vahinkojakin. Olen noilla matkijoilla nähnytkin.
    Itse kun rukoilen niin jos vähänkin mahdollista niin rukoiltavan on oltava polvillaan tai istuallaan.
    Aina ei ole mahdollista esim. ulkoilmakokouksissa kun maa on märkä tai on talvi.
    Jos kaatamisesta tulee pääasia niin siinnä ei Jumala ole mukana, sillä se ei kirkasta Kristusta vaan kaatajaa.
    Mutta alkuperäiseen aiheeseen palatakseni niin Niilo ei ollut mikään temppuilija vaan vakaa ja nöyrä Jumalan mies.

    Äänestä

Niilo on tuntuu jatkuvasti hyökkäysten kohteena. Kukapa Jumalan palvelija ei olisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Manasseh. kirjoitti:

Täällä on yritetty leimata Niilo Ylivainion kokouksissa tapahtuneet kaatumiset paholaisen työksi.
Noin raskaassa syytöksessä pitäisi olla varma ja perustelut hyvät.
Tunsin Niilon jotenkuten ja olin muutamia kertoja hänen kokouksissaan. Minulla oli aina jotain tehtävää milloin mitäkin siellä. Usein olin ottamassa kiinni rukouksen aikana kaatuvia.
Näin siis läheltä. Kuulin kuinka ihmiset keskustelivat jonossa vuoroaan odottaessa, ja moni tuli joko koe- tai pilkkamielessä. Kuitenkin Jumalan voima vaikutti heihinkin.
Ei läheskään kaikki kaatuneet, mutta moni pilkkamielessä tullut sanoi rukouksen jälkeen että siinä miehessä tosiaan vaikuttaa Jumalan voima.
Hyvin monet näistä tulivat uskoon.
Olisiko paholainen niin riitaantunut itsensä kanssa että johti Niilon kautta ihmisiä Jeesuksen luo (jos Niilo oli paholaisen käytössä).
Hedelmistään puu tunnetaan. Ei paha puu kanna hyvää hedelmää eikä hyvä puu pahaa, eikä orjantappuroista koota viinirypäleitä.
Jos Niilo olisi ollut sielunvihollisen lähetti niin hänen rukouksessaan olisi usko mennyt uskovilta eikä kukaan olisi tullut uskoon.
nythän ei noin käynyt vaan uskovat vahvistuivat ja uskomattomia tuli uskoon.
Joillakin on kuitenkin näköjään käynyt näin että sielunvihollinen on temmannut heistä sen hyvän jota Jeesus ehti kasvattaa.
Sielunvihollisella on viha ja katkeruus Niilon muistoa kohtaan ja nyt hän on harhauttanut monet hyökkäämään hänen muistoaan vastaan.
Samalla yritetään saada selitettyä Jumalan työ paholaisen työksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu