Elikkä mun ponilla taipumusta kaviokuumeeseen. Tai sillä on ollu se muutaman kerran. Nyt oireet ovat kumminkin nämä: 1.kankea (voi johtua siitäkin että on aika paksussa kunnossa, mutta laihtumaan päin) 2.Takakaviossa n. 2 cm ruunurajasta alaspäin on n. 2 cm pitkä halkeama vaakatasossa. nyt kysyisinkin että mistä tuo halkeama johtuu? Poni ei arista jalkoja juurikaan, ei oo normaalia lämpimämmät, ei tunnu sykettä. Vai onko se tullut edellisistä kaviokuumeista? Tarttisko sille tehdä jotain. Kengittäjä käy kyllä vuolemassa säännöllisesti, eikä ole asiaan puuttunut... Mitä tehdä?
Vastaukset 2
- ....
Kavioista näkee ruokinnanmuutoksia helposti. Kun hevonen on esimerkiksi saanut nopealla muutoksella paljon valkuaispitoista ravintoa, kuten laitumellepääsy kesällä. Tämä näkyy helposti kavioissa "nyppylänä",, ns rengasmaisesti kavioita kiertää kohouma.. mikä tarkoittaa sitä että kaviot ovat lähteneet kasvamaan nopeammin "tehokkaamin".. Kaviokuume näkyy kavioista jälkikäteen yleensä sillä, että kaviot ovat ryppyiset.. sillä tavalla että kavioita kiertää kohoumia rengasmaisesti kavion ympäri. Kaviot ovat kasvaneet epätasaisesti.
ponit käyttävät rehut yleensä aika tehokkaasti, joten kannattaa suosia vähävalkuaispitoisia rehuja.. kuiva heinä ja kivennäiset passaa mainiosti.. vaaleaa leipää kannattaa välttää kuin myös kauroja antaa hieman vähemmän, ei ollenkaan mikäli on kaviokuume päällä. Varsinkin shetlanninponit ovat herkkiä sairastamaan kaviokuumetta. Moni settis joutuukin olemaan kesällä hiekkatarhassa tai muualla missä ei kasva tuoretta ruohoa paljoa.. tai ainakin olisi suositeltavaa mikäli havaitaan herkkyyttä kaviokuumeeseen.
Halkeamia voi tulla eikä niistä kannata paljoa säikähtää. Epätasainen kavionkasvu voi aiheuttaa tätä. Eihän kengittäjännekään ole kommentoinut. Mikäli halkeama kasvaa niin kannattaa kysyä siltä kengittäjältä. Kyllä ne vastailee kun kysytään. Mikäli kavioissa on halkeama pystysuunnassa niin silloin kengittäjä kommentoi jollaintavalla. Mikäli hevonen on kengässä niin sekään ei paljoa haittaa.
Mikäli halkeama on avonainen niin sinne pääsee helposti likaa muhimaan. Kannattaa pitää halkeama puhtaana. Mikäli halkeama on vain viiru kaviossa niin ei sille oikein voi tehdä mitään. Kavioiden arastusta voi kokeilla napauttamalla esim kaviokoukun kahvaosalla kavioon, jos ei reagoi niin no hätä. (nostaa jalkaa ilmaan)
Kankeus voi johtua liian tuhdista rehusta. Menee ns tukkoon..
Ilmoittele mikäli jokin jäi epäselväksi.. hankala selittää... - ??????
suosittelen, että eläinlääkäri tai kengittäjä tulisi katsomaan ponin kaviota. hän voi antaa neuvoja kaviokuumeeseen, joka usein muuten johtuu liiasta syömisestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771600
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.105807En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493