Hesarin julkaisema tutkimus: Halonen 51%, Hautala 3%. Tarja vajoaa, Heidi nousee. Jos itse vaali jättää Halosen vaikka 48%:iin ja Hautala saalistaa 5%, niin sitten ei periaatteellinen naisen äänestäjä tiedä miten perin olisi. Kun Heidin äänestäjät tulivat näin estäneeksi/lykänneeksi Tarjan voiton!
Oliko tuo teksti vain epätoivoisen miesasiamiehen spekulatiivista viivytystaistelua? Vastaan itse: oli.
Oliko tuo teksti vain epätoivoisen miesasiamiehen spekulatiivista viivytystaistelua? Vastaan itse: oli.
Vastaukset 7
Vanhimmat
äänestäväsi sukupuolen etkä puoluekannan tai pätevyyden mukaan?
Aikaisemmin olen ilmoittanut äänestäväni poliittisin perustein. Kukaan ei soittanut suutaan mistään "tunnustamisista".
Nyt korkeintaan varovaisesti vihjasin äänestäväni ehkä sukupuoliperustein. Ja heti on yksi korppikotka haaskalla!
Antsu äänestää poliittisessa vaalissa poliittisin perustein. Piste. Se, että Antsun - Riitta Uosukaisen vannoutuneen tukijan - puolue on tällä kertaa asettanut ehdokkaakseen miehen, on sivuseikka. Asetelma vain muodostui sellaiseksi, että huomaan taistelevani miehen puolella huomattavan vahvaa naista vastaan.
Mutta se on vaan taktikointia. Naisilla ei ole kilpailua kun niitä on vain 2 ja heilläkin nokkimisjärjestys aika selvä.
Miehet taas syövät toistensa ääniä...12 vuotta samalle presidentille on liian pitkä aika, vaihtoon vaan Halonen...
Ehdokas numero kolme sai ääneni. Toivotaan, että paras voittaa...
samat sanat...
.. äänestää vasemmistolaista naista, on valintani ehdottomasti Heidi Hautala!!!
...sikäli, kun näyttää, että mahdolliselle toiselle kierrokselle tulee kaksi huonoa vaihtoehtoa: nato-intoilija ja toisaalta sitten "rauha"-aatteinen sossu (joka esim. on ajanut miinapuolustusaseen poistamista).
Samaten Sauli ei ole esim. maaseutuväelle mitenkään järin parempi vaihtoehto, kuin sossukaan.
Mutta kai sitä porvaria pitää toisella kierroksella äänestää - parempi natokin, kuin täysin suojaamaton rajalinja, sanoisin.