Kukaan ei tiedä...

Jne

Raamatun mukaan kukaan ei tiedä milloin maailmanloppu tulee, paitsi tietysti Jumala itse. Olen päätellyt siitä, että maailmanloppu tulee aiemmin kuin luullaan... silloin se olisi yllätys. Kun taas jos tulisi vasta silloin kun maailman tilasta voi sen päätellä, ei olisi yllätys kenellekään. Joten? Loppu tulee "hetkenä jota ette aavista" eli huomattavasti aikaisemmin kuin voisi kuvitella. Se taas tarkoittaa sitä että loppu on jo lähellä, puhutaan ehkä muutamasta vuodesta... lopun ajan merkit näkyvät jo nyt: nälänhätää, sotia, maanjäristyksiä jne. Perustan väitteeni sille tosiasialle ettei lopun ajankohta tulisi yllätyksenä jos loppu koittaisi hetkenä, jonka voi päätellä suoraan maailman tilanteesta. Eli maailmanloppu, ts. uuden maailman alku, tulee odotettua aiemmin. Tämä on mielipide, en väitä tietäväni asiaa.

4

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi niistä valonsäteistä

      tätä on itekki tullu pohdittua... esim huom.(sik)

      • että Israelin valtion perustamisesta Jeesus tulee takaisin yhden ihmis sukupolven aikana.


    • Lisa

      Joo, kyllähän se niin on, mutta suurimmalle osalle ihmisistä se tulee kuitenki yllätyksenä vaikka kaikki merkit ois ihan selviä, koska monet ei usko tähän ollenkaa. Sen takia uskovat tietää, etta aika on lähellä, kun näkee tän kaiken ja uskoo ja osaa varautua. Mä veikkaan kanssa, että meijän aikana se tulee, koska on jo merkkejä ilmassa, mutta ei ihan vielä, koska:

      "Ja te saatte kuulla sotien melskettä ja sanomia sodista; katsokaa, ettette pelästy. Sillä näin täytyy tapahtua, mutta tämä ei ole vielä loppu."
      Matt. 24:6

      Ja tässä välissä kaikkia merkkejä.

      "Ja sitä ennen pitää evankeliumi saarnattaman kaikille kansoille."
      Mark. 13:10

      "Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu."
      Matt. 24:14

      Vielä ei ole evankeliumia saarnattu kaikkialla, mutta pian on.

    • päoi

      kyllä se meteoriitti sitte tekee sen maailmanlopun eikä mikään ukko taika sauvallaan. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      67
      2300
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      89
      1491
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      15
      1368
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      111
      1183
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      104
      1109
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      109
      877
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      54
      722
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      650
    9. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      270
      649
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      62
      612
    Aihe