Eli jos vaikka voitan $500.000 jostain pokeripaikasta ja kotiutan koko summan niin mahtaakohan verottaja tai jokin muu taho sanoa asiaan jotain?
Joutuuko voitoista tilille?
taaviankka2
51826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ETA-alueen pokerivoitot ovat verovapaita. Voitetut rahat tulee ilmoittaa verottajalle ja kelakin varmaan mielellään kuulisi asiasta.
Eli mitä ETA-alue tarkoittaa ja miten kelaa voisi se kiinnostaa tavallisen työlaisen kannalta?
Itse olen opiskelija joten ainakin minun tapauksessani heitä varmasti kiinnostaisi.
ETA tarkoittaa Euroopan talousaluetta eli mukaan kuuluu Maltat sun muut.Taitavat nämä yleisimmät suomalaisten käyttämät saitit etaan kuulua. Eikä niitä nyt oikeasti aivan pienet summat kiinnosta. Lähinnä jos varallisuus (ostat asunnon tai vaikka osakesalkun) kasvaa vuoden aikana kovasti kun tuloina on pelkkä opintotuki, voi verokarhu lähettää selvityspyynnön.
eli mistä näistä tarvii olla peloissaan verottajan suhteen.
PAF
UNIBET
POKERIHUONE
ja kyseessä siis pokeri eikä vedonlyönti, vaikka ne kyllä taidetaan käsitellä yksyhteen
Varmaksi en osaa sanoa, mutta mutu-tuntumalla nuo kaikki ovat eta-alueen paikkoja. Paf nyt ainakin, unibet kuuluu brittiläiseen Unibet Group Plc:n ja pokerihuone antaa jotain postiosoitteita Lontooseen ja kuuluu samaan b2b-verkkoon kuin unibet. Serverithän niillä voi tosin olla vaikka missä.