Jos ei liity Mormonikirkkoon ja liittyy vaikkapa Suomen vapaakirkkoon. Vaatiko Jeesus ihmisen liittymään ja ottamaan kasteen juuri Mormonikirkossa? Jos ei omalla paikkakunnalla ole Mormonikirkkoa (lähimpään matkaa yli 100km) Miten minun sitten käy? Vapaakirkkoon ja Helluntaiseurakuntaan taas on helppo liittyä koska molemmat löytyvät kotipaikkakunnaltani.
Joutuuko helvettiin jos?
Nuori-Uskovatypy18v
471315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
mormonit tekee sukututkimusta, olettaisin syyn olevan sellaisten ihmisten löytäminen joilla ei ole läheisiä - perillisiä, mieti tätä miks
Miksi Lähi-Idän kulttuurin tuotteen jeesuksineen pitäisi kahlita sisäistä kehitystäsi.
Vuonna 2036 olet ikäiseni. Olen ollut jo silloin kauan "pilven päällä".
En usko mihinkään tuopuoleiseen. Atomimme elävät siitä huolimatta mihin on uskonut.
Toivon sinun löytävän hyvän ja vastuullisen miehen. Voisitte perustaa perheen.
Onnea etsimällesi.
Kristuksen vierellä ristiinnaulittuna? Hänelle Kristus sanoi: "Totisesti: jo tänään olet minun kanssani paratiisissa." (Luuk. 23:43) Kristus meni paratiisiin eli henkimaailman paremmalle puolelle, jossa hän järjesti evankeliumin saarnaamisen kuolleille, joita oli vankeudessa eli helvetissä. Myös ryöväri sai opetusta evankeliumista, mutta hän ei joutunut helvettiin.
Kaikki hyvää tekevät vilpittömät ihmiset pääsevät paratiisiin, vaikka eivät kuuluisi mihinkään kirkkoon. Siellä heille opetetaan evankeliumia ja heille järjestyy ennen pitkään mahdollisuus ottaa evankeliumin toimitukset sijaisten kautta. 1. Kor. 15:29 puhuu tästä.
On tärkeä, että etsimme tosi kirkkoa maan päällä ollessamme ja liitymme siihen. Kukana seurakunnista oleville jäsenillekin kirkollamme on omat ohjelmansa.
missään kohdassa raamattua. Huh mikä satusetä.
"Kristus meni paratiisiin eli henkimaailman paremmalle puolelle, jossa hän järjesti evankeliumin saarnaamisen kuolleille, joita oli vankeudessa eli helvetissä. Myös ryöväri sai opetusta evankeliumista, mutta hän ei joutunut helvettiin.
Kaikki hyvää tekevät vilpittömät ihmiset pääsevät paratiisiin, vaikka eivät kuuluisi mihinkään kirkkoon. Siellä heille opetetaan evankeliumia ja heille järjestyy ennen pitkään mahdollisuus ottaa evankeliumin toimitukset sijaisten kautta. "
Vapaakirkko ja helluntaiseurakunta ovat molemmat hyviä paikkoja. Jos sinua ei ole kastettu lapsena voit aikuisena saada kasteen jossain kristillisessä seurakunnassa.
Mormoniopissa on sekaisin aineksia raamatusta, swedenborgilaisuudesta, jälleensyntymisopista ja vapaamuurareista. Siinä on jotain samoja asioita joita Jeesuskin opetti, mutta lisänä paljon ihmisoppeja ja amerikkalaista yleisuskonnollista patsastelua.
Monissa uskonnoissa ja muissa järjestöissä ja filosofioissa on paljon totuutta, joten ei ole kumma, että kirkkomme opillisessa sisällössä on samankaltaisuutta niihin. Kysymys onkin sitten siitä, mistä tuo kaikki totuus on tullut kirkkoomme. Sitä ei ole lainattu mistään, vaan se on saatu ilmoitusten kautta.
Jälleensyntymisoppia ei kirkossame ole. Siinä erehdyt perusteellisesti.
tuonpuoleisesta elämästä kuin mormooneilla.
Muututaan toiseen olomuotoon eri paikoissa.
Uskomatonta kuvittelua molemmat.
Kumpikin katselee ihailevasti omaa uskontoaan
ajatellen olen löytänyt totuuden.
"Mormoniopissa on sekaisin aineksia raamatusta, swedenborgilaisuudesta, jälleensyntymisopista ja vapaamuurareista. Siinä on jotain samoja asioita joita Jeesuskin opetti, mutta lisänä paljon ihmisoppeja ja amerikkalaista yleisuskonnollista patsastelua."
Yhtä hyvin ko. voidaan sanoa mistä tahansa uskonnosta, korvtaaan vaan sopivia suuntauksia tonne joukkoon...
kuuluu kristinuskoon. Raamattu ja Mormonin kirja todistavat Kristuksen nousseen ensimmäisenä kaikista saaden aikaan kaikkien ylösnousemuksen.
mormonismi ei olekaan mikä tahansa uskonto, vaan ainoa oikea totuus. Etkö ole sitä vielä huomannut?-)
Niin uskovat kaikki muutkin uskonnot olevansa, ainut tie takaisin Taivaaseen...
Eli mormonit eivät ole yksin....
TEIDÄN mielestänne mormonit ovat ainoita oikeassa olijoite, joten miksi TE vertaatte muihin uskontoihin?
Kukaan ei ainskaan ole tullut kertoilemaan
kokemuksistaan helvetin syövereistä ja
tulikuumista kivistä jalkojen alla.
Minen ainaskaan usko koko paikkaan lainkaan.
liittymästä. Oli meilläkin 100km kirkkoon aika kauan aikaa...kävimme kuitenkin joka sunnuntai.
Mutta ymmärrän hyvin että helppoa se ei ole. Mutta en oikeen ymmärrä miksi liittyä johonkin muuhun jos tuntee MAPkirkon olevan se oikea!? Itse en kylläliittyisi muuhun kuin siihen minkä tunnen oikeaksi. Mutta on totta että nuo muut kirkkokunna tuskin antaisivat sinun ottaa osaa heidän rientoihinsa jos olet mormoni... toisin kuin mormonit, he antavat muidenkin ottaa vapaasti osaaa, ainoana ehtona on että ei polta, käytä huumeita tai juo eikä vikittele toista sukupuolta.
Mitä ihmettä höpiset. Totta kai vapaakirkon, helluntaiseurakunnan, adventistien ja vaikka minkä ja kenen seurakuntien tilaisuuksiin saa osallistua muutkin kuin oman kirkon jäsenet. Saahan mormoniseurakunnassakin käydä luterilaisia. Eikö muka saa?
on että mormonina on paras että pysyy muualla.
Jos menet vapaakirkon tai helluntaiseurakunnan kokoukseen, mistä ne edes tietävät että olet mormoni? Istu vaan kaikessa rauhassa ja kuuntele sanaa, ei sieltä taatusti pois ajeta ketään, joka vilpittömästi etsii Jumalaa.
"Jos ei liity Mormonikirkkoon ja liittyy vaikkapa Suomen vapaakirkkoon. Vaatiko Jeesus ihmisen liittymään ja ottamaan kasteen juuri Mormonikirkossa?"
Ei missään tapauksessa vaadi, vaan aivan päinvastoin. Mormonikirkko ei ole kristillinen kirkko. Sinne älä mene missään tapauksessa! Älä usko Tapanin höpötyksiä tuolla alempana.
Voithan mennä noista jompaan kumpaan ja katsoa, mikä miellyttää.
oikealla valtuudella ja tavalla, hänet konfirmoidaan sen jälkeen Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon jäseneksi ja häntä kehotetaan ottamaan vastaan Pyhä Henki.
Tässä nyt on taas tätä sinun omaa luulotteluasi, joka olkoon toki sallittu tällä mormonismipalstalla. Noinhan se asia ei kumminkaan ole, minkä itsekin varsin hyvin sisimmässäsi tiedät, jos olet itsellesi rehellinen. Mikäli et tiedä, on Kristuksen henki jättänyt sinut ja et enää erota totuutta valheesta, oikeaa väärästä ja hyvää pahasta.
oli väärää ja kuvittelua? Sanoin juuri niin, kuin evankeliumiin kuuluu. Kun meitä kehotetaan ottamaan vastaan Pyhä Henki, vaati se meiltä aktiivisuutta eli totuuden rakkautta sen noudattamisen muodossa. Pyhä Henki voi myös jättää meidät, jos emme huolehdi meihin kylvetystä siemenestä. Muistele vertausta kylväjästä!
Kun henkilö kastetaan oikealla valtuudella ja tavalla, hänet kastetaan jonkun kristillisen kirkon jäseneksi, ei mormoniksi, jehovantodistajaksi tai muun kuppikunnan jäseneksi. Kasteessa ihminen otetaan Kristuksen yhteyteen, ei jonkun kirkkokunnan jäseneksi.
Raamatussa neuvotaan asia riittävän hyvin, katso sieltä.
kristillisen kirkon? Miksi MAP-kirkko ei sinusta ole kristillinen?
Mark 16:16
Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Matt 3:7
Mutta nähdessään paljon fariseuksia ja saddukeuksia tulevan kasteelle hän sanoi heille: "Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on neuvonut teitä pakenemaan tulevaista vihaa?
Luuk 3:3
Ja hän vaelsi kaikissa seuduissa Jordanin varrella ja saarnasi parannuksen kastetta syntien anteeksisaamiseksi,
Luuk 3:7
Niin hän sanoi kansalle, joka vaelsi hänen kastettavakseen: "Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on teitä neuvonut pakenemaan tulevaista vihaa?
Luuk 3:12
Niin tuli myös publikaaneja kastettaviksi, ja he sanoivat hänelle: "Opettaja, mitä meidän pitää tekemän?"
Luuk 3:21
Kun siis kaikkea kansaa kastettiin ja myöskin Jeesus oli saanut kasteen ja rukoili, niin tapahtui, että taivas aukeni
Luuk 7:29
Ja kaikki kansa, joka häntä kuuli, publikaanitkin, tunnustivat Jumalan vanhurskaaksi ja antoivat kastaa itsensä Johanneksen kasteella.
Luuk 7:30
Mutta fariseukset ja lainoppineet tekivät turhaksi Jumalan aivoituksen heitä kohtaan eivätkä ottaneet Johannekselta kastetta.
Apt 1:22
Johanneksen kasteesta alkaen hamaan siihen päivään, jona hänet meiltä otettiin ylös, tuleman hänen ylösnousemisensa todistajaksi meidän kanssamme."
Apt 2:38
Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Apt 2:41
Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
Apt 8:12
Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset.
Apt 8:13
Ja Simon itsekin uskoi, ja kasteen saatuansa hän pysytteli Filippuksen seurassa; ja nähdessään ihmeitä ja suuria, voimallisia tekoja hän hämmästyi.
Apt 8:16
sillä hän ei ollut vielä tullut yhteenkään heistä, vaan he olivat ainoastaan kastetut Herran Jeesuksen nimeen.
Apt 9:18
Ja heti putosivat hänen silmistään ikäänkuin suomukset, ja hän sai näkönsä ja nousi ja otti kasteen.
Apt 10:37
sen sanan, joka lähtien Galileasta on levinnyt koko Juudeaan, sen kasteen jälkeen, jota Johannes saarnasi, sen te tiedätte;
Apt 11:16
Silloin minä muistin Herran sanan, jonka hän sanoi: 'Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä'.
Apt 13:24
sittenkuin Johannes ennen hänen tuloansa oli saarnannut parannuksen kastetta kaikelle Israelin kansalle.
Apt 16:15
Ja kun hänet ja hänen perhekuntansa oli kastettu, pyysi hän meitä sanoen: "Jos te pidätte minua Herraan uskovaisena, niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä". Ja hän vaati meitä.
Apt 16:33
Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa kastettiin kohta.
Apt 18:8
Mutta synagoogan esimies Krispus ja koko hänen perhekuntansa uskoivat Herraan; ja myöskin monet korinttolaiset, jotka olivat kuulemassa, uskoivat, ja heidät kastettiin.
Apt 18:25
Tälle oli opetettu Herran tie, ja hän puhui palavana hengessä ja opetti tarkoin Jeesuksesta, mutta tunsi ainoastaan Johanneksen kasteen.
Apt 19:3
Ja hän sanoi: "Millä kasteella te sitten olette kastetut?" He vastasivat: "Johanneksen kasteella".
Apt 19:4
Niin Paavali sanoi: "Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen".
Apt 19:5
Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.
Apt 24:15
ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin.
Erityisesti nämä roomalaiskirjeen kohdat:
Room 6:3
Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Room 6:4
Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
Kaste on portti uuteen elämään, Kristuksen yhteyteen. Se ei ole alku minkään kirkkokunnan jäsenyydelle. Näitä kastettuja ei liitetty mihinkään kirkkoon, vaan heistä tuli Jeesuksen omia, Hänen seuraajiaan ja julistajiaan tässä maailmassa. EI KIRKON JÄSENIÄ, vaan seurakunnan jäseniä, osa Hyvän Paimenen laumaa.
jotka olivat: Miten määrittelet kristillisen kirkon? Miksi MAP-kirkko ei sinusta ole kristillinen?
Olen samaan mieltä noista Raamatun jakeista. Niistä ei ilmene, että valtuus on välttämätön kastamiseen. Se voi olla vain sillä kirkolla, jolla Kristus on valtuuden antanut.
Paavali kastoi uudelleen valtuuttoman kastajan kastamat: Ap.t. 19:1-6.
Kohta Matt. 7:21-29 on varsin ehdoton.
Kristillisissä kirkoissa on säilynyt apostolinen valtuus. Jeesus ei ole missään vaiheessa palannut maan päälle ottaakseen sitä pois katoliselta tai ortodoksiselta kirkolta, ei liioin näiden perillisiltä suoraan alenevassa polvessa.
Sen sijaan MAP-kirkon valtuus hankittiin sillä tavalla, että Joseph Smith ja Oliver Cowdery naittivat ensin keskenään irvokkaan omin valtuuksin katetun ehtoollisen ja sen jälkeen jakelivat valtuutta toinen toisilleen ja sityten myös muille panemalla käsiään näiden päälle.
Paikalla ei ollut ainuttakaan henkilöä, joka olisi ollut jonkun kristillisen kirkon valtuuttama pyhien toimitusten suorittaja.
Kristillistä on se, mikä selkeästi ilmenee Uudessa testamentissa. Kristuksen opetukset ovat esimerkiksi kaikki kristillisiä, samoin apostolien. Sikäli kun mormonit pitäytyvät siinä, mitä Kristus ja apostolit opettivat ja hyväksyvät Raamatun opetukset, heidät voidaan lukea kristittyihin. Mormonien omien profeettojen toiminta uusine ilmoituksineen ei kuitenkaan ole sopusoinnussa kristinopin kanssa.
vai tahallasiko vääristät? Johannes Kastaja palautti ylösnousseena olentona parannuksen ja upotuskasteen avaimet 15.5.1829. Se oli Aaronin pappeus, joka annettiin Joseph Smithille ja Oliver Cowderylle. Myöhemmin kesällä Pietari, Jaakob ja Johannes palauttivat Melkisedekin pappeuden. Sihen kuului valtuus perustaa ja palauttaa Jeesuksen Kristuksen kirkko ja valtuus Pyhän Hengen antamiseen kätten päällepanon kautta.
vakuuttumaan noiden mainitsemiesi haamujen valtuudesta palauttaa Jeesukselle annettua Mekisedekin pappeutta, eikä Mormonin kirjallisuuskaan sen palauttamista tarkemmin määrittele, edes päivämäärää ole mainittu.
Filippuksen kasteen oslta sen verran, että kaste tapahtui vähäisessä raviojassa jossa upotuskaste ei mitenkään ollut mahdollinen.
Tämä tarkoittaa sitä, ettei upotuskaste ole ollenkaan välttämätön, eikä varsinkaan tarpeellinen, mikäli veden saanti mahdollisuus on rajallinen. Oikein suoritettua kastetta ei liioin pidä mennä toistamaa.
Tässä kohden mormoniopissa on käännös tai muu mahdollinen inhimillinen erhe.
Turust
Kukaan ei pääse korotukseen, joka ei usko kirkkomme opetuksia. Sinulla on tosin mahdollisuus liittyä kirkkoomme myös kuolemasi jälkeen edellyttäen, että olet niin onnekas, että joku myöhempi sukulaisesi kääntyy meikäläiseksi ja löytää nimesi. Sitten jonkun täytyy puljata kastealtaassa puolestasi.
Sinusta tuollainen saattaa kuulostaa tosi typerältä taikauskolta, mutta kunhan liityt jäseneksi, onnistut kyllä sugg... siis korottamaan itsesi asian ymmärtämiseen.
Sinulla on kuitenkin helvetin ohella mahdollisuus päästä jollekin muulle tasolle kuin meillä mormoneilla vaikka et kirkkoomme liittyisikään. Nekin ovat aika hyviä.
Ongelmia tulee jos liityt mormonikirkkoon ja sitten eroat siitä tai jos menet naimisiin mustaihoisen kanssa. Profeettojemme mukaan silloin voit sovittaa syntisi vain kuolemalla verta vuodattaen.
koettaa johtaa taas harhaan. Kristuksen verisovitus on ainoa, johon uskomme. Mitään muuta verisovitusta ei ole koskaan ollut kirkossamme, vaikka Brigham Young sellaisesta omana mielipiteenään puhunut viitaten VT:n erääseen kohtaan.
perehtynyt kirkkomme opetuksiin varsin perusteellisesti kuten kunnon mormonin kuuluukin. Brigham Young kertoi olevansa henkilökohtaisesti valmis surmaamaan väärintekijän, ellei maallinen laki olisi häntä vastaan.
numero oli??
007
Mormonien keskuudessa on tapahtunut luopumusta.
Tapanikin aina vetoaa siihen, että profeetta on profeetta vain profetoidessaan.
Toki Young oli myös ihminen ja saattoi esim. tiuskaista vaimoilleen jotan sellaista, mitä ei voi virallisena opetuksena pitää, mutta lausunnot mustista ym. hän nimeenomaan lausui PROFETOIDESSAAN. Joskus hän jopa korosti, että ellei se mitä hän puhuu ole Jumalan sanaa, hän ei ole profeetta.
Nykymormonit vain herkästi nuoleskelevat kieli ruskeana nykyajan ihmisiä selittäen sellaiset asiat, jotka nykyaikana tuntuvat kiusallisilta, mukamas profeettojen henkilökohtaisiksi höpinöiksi.
Asia on kuitenkin siten kuin profeetat ovat sanoneet, että vaikka yhteiskunnan lait estävät joidenkin ikuisten periaatteiden (verisovitus, moniavioisuus) soveltamisen käytännössä, tulee aika, jolloin Jumalan lait ovat jälleen voimassa ja ikuisia periaatteita aletaan soveltaa.
yhden kirkon (mormonikirkon) ja yhden seurakunnan
(baptistiseurakunnan) rikkomaan saatanan työt ja
tuomaan valoa ja oikeaa tietoa ihmisille.Tosin tuo
valo joka tulee noilta kirkoilta (mormonit,
baptistit)on vielä monesti eksyttävää ja on myös
täynnä ihmisoppeja.Jeesus itse kuitenkin on sano-nut opin ja liittojen kirjaan muistiin merkityis-sä sanoissaan että sinun ei tulisi liittyä mihin-
kään noista kirkoista joilla on väärät uskontun-nustukset.Mormonikirkon uskontunnustuksissa heit-
tää vain yksi kohta jossa ilmoitetaan ettei per-
soonallinen Pyhä Henki (Gabriel) voi olla lihaa ja
luuta olevaa ruumista,muuten se on oikea.
Älä antaudu muitten vietäväksi.
Kaikki kuiskuttelevat lupauksia korvaan.
Älä usko niitä.
Ne ovat vain houkutuksia joilla
kalastellaan sinun rahojasi ja samalla
luvataan taivaspaikkoja aivan kuin katolisia
aikoinaan huiputettiin aneilla joilla piti
saada synnit anteksi.
Mormoonikirkkokin on sellainen taikakirkko.
Taikasauvaa heilutetaan Amerikassa ja jäsenet
haltioissaan odottavat uusia taikoja joita
heidän profeettansa taikovat.
Älä mene lankaan, pidä itsenäisyytesi.
Täällä saa muutenkin olla sidoksissa kaikenlaiseen
maalliseen. Mutta siitä tietää mihin kuuluu.
Uskonnoissa ei tiedä kenen veneessä ollaan.
Mitähän vielä keksitäänkin! Enpä ole moista kuullut ennen. Enkä ole kuullut liioin mistään taioista kirkkomme piiissä, vaikka olen ollut aktiivinen jäsen 46 vuotta.
JOs sinä et liity mormonikirkkoon tai ota vastaan mormonien evankeliumia tuonpuoleisessa niin heidän mukaan et pääse kyllä taivaaseen...
Mitä sitä sen enempää selittelemään? Miksi edes kysymään?
Mormonismi on yksi lahkoista joka uskoo olensa se ainoa ja oikea, joten siitä voi vetää omat johtopäätöksensä.
Kirkkauden asteita on monia. Paavali kertoi eräästä (itsestään?), joka temmattiin kolmanteen taivaaseen.
"...lemmen seitsemäs taivas on meidän". Minusta se on eräs kaunneimmista virsistämme.
Turust
Miksi Kristus puhui meille vertauksin? Miksi apostolit ovat puhuneet meille vertauksin? Ei kai siksi, että ottaisimme vertauskuvat kirjaimellisesti . Niinpä esimerkiksi nainen vaietkoon seurakunnassa ei tarkoita sitä, ettei nainen kristillisessä yhteisössä saisi lainkaan puhua. Se ei tarkoita myöskään sitä, ettei nainen saisi opettaa, tehdä kirkollisia toimituksia, saarnata, julistaa tai todistaa Kristuksesta.
Eiköhän se tarkoita suunnilleen vain sitä, ettei naisten tule hyppiä miehen nenälle eikä päin vastoin.
taivaalla tarkoitan "korotusta", tätä liene ainakaan tarve sinulle selittää... Pilkun viilausta taas...
Se on juuri se TAIVAS jossa saa olla perheensä kanssa ja Jumalan läsnäolossa...
on olemassa ainakin Raamatun mukaan. Kullakin on oma kirkkautensa ja niissäkin on vielä eri asteita eli "toinen tähti voittaa toisen kirkkaudessa". Selestisessä valtakunnassakin, ylimmässä kirkkaudessakin, on kolme astetta. Korotus on niistä parhain. Ihminen tuomitaan tekojensa mukaan. Niinpä kaikille tuo taivaskaan ei ole samanlainen. Maan päällä saavuttamamme älyn periaatteet saamme mukaamme. Kaikilla ne eivät ole samat.
Mitä tarkoitetaan älyn periaatteilla?
Ei liene kysyms henkilökohtaisesta älykkyysosamäärästä? Mieheni on Mensan jäsen, minä en ole edes ajatellut testauttaa itseäni, sattuneesta syystä. :-)
Voitko tarkemin kertoa mitä nämä selestisen kirkkauden asteet ovat?
En ole koskaan kuullutkaan moisesta edes mormoniaikanani!
Voisin valistaa niitä ystäviäni jotka toimivat kirkossa aktiivisesti, tai voishan tuo heittää trivia tietona mormonismista ja porukat olisivat varmasti suurin osa aivan pihalla...
"Tähti voittaa toisen kirkkaudessa" -mistä voi tietää että kyse on "eri taivaista"?
Miksei kyse voi olla vaikka meistä ihmisistä, toinen tosiaan kuuluu Mensaan ja toisella ei ole asiaa lähellekään kun kirkkaus ei riitä...
Sama kuin mormonien kameli vs. neulansilmä-vertaus on tulkittu niin että se sopii kirkon kuvioihin.
Asiathan on juuri niinkuin niitä tulkitaan.
on korkein aste selestisessä kirkkaudessa. Muista ei ole annettu tarkempaa ilmoitusta, mutta on vain ilmoitettu, että asteita on kolme.
Kun on sanottu, että toinen tähti voittaa toisen kirkkaudessa, niin tarkoitetaan telestisen valtakunnan perijöitä (eikä eri taivaita), mutta sitä voinee soveltaa myös muihin kirkkauden valtakuntiin pääseviin, sillä ihminen tuomitaan tekojensa mukaan.
Testeillä mitattavasta älykkyydestä ei tässä ole kysymys, vaan siitä, mitä sanotaan viisaudeksi.
Mistä sinä tai yleensä mormonit tiedätte että kyse on näistä "taivaista" eikä esim. Meidän alystä.
Et vastannut kysymykseeni ollenkaan vaan toistit aikaisemmin sanomasi.
vastaukseksi ei riitä että se on profeetalta tullutta. Pitää siinä olla parempi raamatullinenkin pohja kuin että "Isäni talossa on monta huonetta" tai "toinen tähti voittaa toisen kirkkaudessa"
Minusta tuo Isan talon huone-vertaus voi olla aivan hyvin myös sitä että Jumala ei erottele vaan Jumalan talossa on monenlaisille ihmisille paikka samassa talossa (eli mormonien mukaan korotuksessa), mikä tarkoittaa aivan päinvastaista mitä mormonit opettavat.
mainitsee useista taivaista. 1. Kor. 15:40-41 on kohta, jossa mainitaan ylösnousseiden ruumiiden erilaisista kirkkauksista. 2. Kor. 12:2 kohdassa mainitaan miehestä (Paavali?), joka temmattiin kolmanteen taivaaseen. Ei ole syytä sivuuttaa näitä kohtia. Sanotaan myös, että meidät tuomitaan tekojemme mukaan. Kaikkien teot eivät ole samanlaisia.