Keksin oivan keinon, miten yhteiskunta pääsisi hyötymään irtisanomisista ja välttäisi turhat irtisanomiset: irtisanomisvero! Kun yritys irtisanoo ihmisiä, sen velvollisuus olisi esittää laskelma, josta ilmenee, paljonko taloudellista etua irtisanominen yritykselle synnyttää. Tästä taloudellisesta edusta yritys joutuisi maksamaan veroa sanotaan vaikkapa normaalin tuloveron verran. Ja jos laskelmat osoittavat, ettei mainittavaa taloudellista etua synny, irtisanominen olisi laiton eikä sitä saisi toteuttaa.
Irtisanomisvero yrityksille!
ihmettelijä
4192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta ei sitä tulojen takia eroteta vaan tappion vähentämisen...
Mitä hankalmmin ja kalliimmin työntekijästä pääsee tarvittaessa eroon, sitä kovemmin yritys yrittää välttää uuden työntekijän palkkaamista.
Jos täällä on irtisanominen kallista tai hankalaa niin sitten harkitaan palkkaamista ennemmin siellä, missä se on joustavampaa.
Säädetään irtisanominen vapaaksi niin, että pelkkä ilmoitus riittää ja viikon päästä ei tarvitse enää tulla töihin niin samantien tulisi auki tuhansia työpaikkoja.
Yritykset palkkaisivat vapaammin vajaakuntoisia koska jos homma ei ala sujumaan niin ei tule jotain irtipääsemätöntä kiviriippaa.
Irtisanomisen vaikeuden takia minäkin olen sinnitellyt yksin vaikka tarvitsisin kipeästi työvoimaa.
Ainoastaan yrittrekisteröityneet, joilla on nimi YTJ yritystietojärjestelmässä ovat saaneet minulta töitä.
SAK on sahannut omaa oksaansa.
Irtisanomisvero lisäisi taas tv-kustannuksia, mutta ei työllisen palkkaa! tv-kustannusten nousu lisäisi työttömyyttä ja näin laskisi verotuloja ja lisäisi samalla työttömyyskustannuksia -> Suomalaisten elintason lasku.
Irtisanomisvero on työllisyysvaikutuksiltaan sama kuin palkkausvero. Lisää tv-kustannuksia. Niitä on jo nyt aika paljon.
Mikä ihme on turha irtisanominen? Eihän irtisanomisen tai palkkaamisen hyötyä/turhuutta voi arvioida kukaan muu kuin Y-johtaja itse.
---
Parasta työllisyydelle olisi irtisanomisen helpottaminen. TA-voisi heittää lusmut, juopot, tunarit ja roistot pellolle ja palkata tilalle paremmat. Näin oikeat ihmiset olisi töissä ja oikeat ihmiset työttöminä. Kun ihmisiä irtisanottaisiin ja palkattaisiin enemmän, niin yhä suurempi osa löytäisi sen paikan, jossa on onnellisin/tehokkain/tuottavin.
Kun ihmisen irtisanominen olisi helpompaa ja halvempaa, niin palkkaamisen riski olisi pienempi. Näin työvoimaa käytettäisiin enemmän ja kokonaistuotanto ja työllisyys kasvaisi. Vielä kun siirryttäisiin markkinatalouteen eli markkinapalkkaan, niin silloin olisi todelliset mahdollisuudet täystyöllisyyteen!