Miksi erosin kirkosta.

Aamu TV:ssä pähkäillään kirkosta eroamista.

Vanhoilla päivilläni innostuin minäkin lueskelemaan uskonnoista kaikkea mitä käsiini sain. Tulin siihen lopputulokseen, että Jumala saattaa hyvinkin olla olemassa ja menin heti eroamaan kirkosta. En halua olla sen porukan kanssa missään tekemisissä tuomiopäivänä. Sanon etten tunne heitä, varmuuden vuoksi.
3202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tulipas taas turhaa vieritystä kun en lukenut edellistä viestiä.

Äänestä
  • Yritin päästä jyvälle mitä sieltä uskontojen taustalta löytyy, vai löytyykö mitään. Kiista- ja herjakirjoitukset eivät juurikaan sitä asiaa selvennä. Niistä selviää lähinnä vain se, että kirjoittaja on oikeassa ja kaikki muut väärässä.

    Tutkiskelin ihan vakavasti otettavaa kirjallisuutta, mm. raamattua. Uskovaista minusta ei tullut, mutta ei Jumalankieltäjääkään, minun rahkeeni ei siihen riitä.
    Minä uskon että jos Jumala on olemassa, niin kukaan ei tiedä mitä hän meistä haluaa vai haluaako mitään.
    Siinä se mitä kaikesta lukemisesta jäi käteen sekä se, että jonkin sortin maailmanselityksen tarve on meittiin sisään rakennettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KARVINISTI kirjoitti:

Aamu TV:ssä pähkäillään kirkosta eroamista.

Vanhoilla päivilläni innostuin minäkin lueskelemaan uskonnoista kaikkea mitä käsiini sain. Tulin siihen lopputulokseen, että Jumala saattaa hyvinkin olla olemassa ja menin heti eroamaan kirkosta. En halua olla sen porukan kanssa missään tekemisissä tuomiopäivänä. Sanon etten tunne heitä, varmuuden vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu