En ole nähnyt yhtään ns. Bollywood-leffaa. Jenkkifilmit ja etenkin klassikot (1930-1950-luvuilta) vetoavat minuun eniten, nimenomaisesti glamourilla kuorrutetut draamat, jossa mieluusti myös jännitystä ja komiikkaakin, jos se sopii mukaan.
Intialainen elokuva on valtavan laaja kirjo. Kerro minulle muutama esimerkki, josta kannattaisi aloittaa tutustumaan intialaiseen elokuvaan. Jotakin sellaista, mikä olisi "tyypillistä" Bollywood-draamaa (jos sellaista termiä kuin "tyypillinen" voidaan käyttää).
Aishwarya Rain tunnen vain hänen Miss World-tittelistään. Hän on mm. Julia Robertsin suosikkinäyttelijä. Eli mieluusti aloittaisin Rain elokuvalla. En hirveästi pidä musikaaleista ja tanssista.
Laita pari ehdotusta kehään.
Kysymys Aishwaryalle
9
788
Vastaukset
- Ramona
Olisi pitänyt lukeakin nuo allaolevat viestit. Sieltä löytyvätkin vastaukset kysymyksiini...
- GracyS
ja niissä on tanssia ja laulua paljon, ja sanoit ettet pidä niistä. No ehkä opit pitämään kun katsot jokusen Bollywood-filmin.. :)
GracyS kirjoitti:
ja niissä on tanssia ja laulua paljon, ja sanoit ettet pidä niistä. No ehkä opit pitämään kun katsot jokusen Bollywood-filmin.. :)
MUTTA NIISSÄ ON PALJON MUSIIKKIA, MUTTA
MYÖS TUNNETTA!
* HUM DIL DE CHUKE SANAM
* TAAL
* DEVDAS
* MOHABBATEIN (Aishwarya on, muttei koko leffaa)
* Kuyn! Ho Gaya Na
* Kuch Na Kaho
jne.................
- Salman K.
Moni ystäväni on halunnut nähdä bollyood-leffoja, koska ne on eksoottisia. Toisaalta olen huomannut, ettei ihan "tyypillisiä" leffoja kannata näyttää, koska ne voivat olla liian erilaisia totuttuun hollywood-meninkiin. Sitten kun on päässyt "sisälle" bollymeninkiin niin kannattaa katsoa niitä perinteisempiäkin. Síksipä suosittelen, että katsoisit Kabhi Khushi Kabhie Gham- elokuvan. Siinä on upeaa väriloistoa, draamaa, romantiikkaa, hyvät näyttelijät, sekä hyvä juoni. Lisäksi leffa on osittain kuvattu Lontoossa janäin on myös ajateltu länsimaisia katsojia. Sitten olisi vielä toinen elokuva, jota myös suosittelisin: Kal Ho Naa Ho. Se on mielestäni erittäin hyvä elokuva, joskin välillä ehkä vähän pitkäveteinen. Elokuva on kuvattu New Yorkissa. Molemmissa leffoissa saa ottaa nenäliinäpaketit esille :-)
- Ronahi
Suosittelen katsomaan ensimmäisenä Devdas elokuvaa. Rakkautta rakkautta ja rakkautta. sitä bollywood on :)
Se on yksi ihanimmista ja
surullisimmista! Ash on kauniimpi kuin
koskaan ja SRK komeampi kuin ikinä! :)
- Ronahi
Suosittelen vielä Dhadkan nimistä elokuvaa.
- Ronahi
Katso nämä leffat järjestyksessä: Devdas, Jurm(new) ja Dhadkan. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768