Näistä olisi hyvä kuulla. Haastattelutilanteessa ja lomakkeissa ei saa lain mukaan kysyä sotilastodistusta. Tietoa ei myoskaan laiteta ansiluotteloon, tässä esimerkki:
http://www.helsinki.fi/filosofia/filo/henk/hincv.htm
EU:ssa on lainsäädänto, jonka mukaan pitää noudattaa Equal Opportunities-periaatetta.
Syrjintätapauksissa tulee kyseeseen hyvitys, jonka enimmäissumma on 15.000€ (yhdenvertaisuuslaki). Tehtyä valintaa ei voida peruuttaa, vaikka valinnassa olisikin syrjitty. Tämä siis Suomen lain mukaan.
Muualla korvaukset ovat HUOMATTAVASTI rajumpia.
Tosin aivan samaa kysymystä ei ole useimmissa länsimaissa koska pakollista asevelvollisuutta ei ole.
Kuinka moni menettanyt tyopaikain sivariuden takia
13
1643
Vastaukset
- juristics
........argh
- ltn res
Jos hakisin kirjastonhoitajaksi niin en ehkä laittaisi sotilasarvoa ansioluetteloon mutta teollisuuden esimies- ja johtotehtävissä siitä on pelkkää hyötyä.
- FT.
Samat sanat - jos hakisin tehtaaseen töihin laittaisin. Kirjastonhoitaja voisi kanssa laittaa:
http://berthockman.nettisivut.fi/curriculum_vitae/
http://www.uta.fi/~teppo.hjelt/cv.html
http://members.surfeu.fi/mikpen/cv.html
Henkilöt jotka ovat jo ansioituneet elämässä edes jollain lailla, kuten korkeakoulutasolla eivät yleensä laita sotilasarvoa.
Perustutkinnon vaativat virat, sekä esim. dosentti ja professori ovat juuri sellaisia tehtäviä.
Esimerkkinä
Vänrikki Hintikka:
http://www.helsinki.fi/filosofia/filo/henk/hincv.htm
Alikersantti Virtanen:
http://www.uwasa.fi/~itv/CV.html
Majuri Uusitupa:
http://www.uku.fi/johto/rehtori/curriculum.shtml
Ulkomaille toimitettaviin CV:hin ei koskaan laiteta sotilasarvoa, paitsi Belgiaan.
- inssipoika
hyvin monet eivät ole saaneet paikkaa sivariuden takia.Työpaikan -jos onnistuu saamaan niin ei sitä helposti sen takia menetä.On vaan pieni prosentti sivareista jotka saavat koulutustaan vastaavan paikan ja varsinkaan esimiestehtäviin ei ole asiaa.Olen siihen nyt törmännyt viimeisen vuoden aikana liian usein.Turha höpöttää mistään pykälistä.Rekrytoijan kysyessä varusmiespalveluksesta tai sotilasarvosta sinu vedotessa lakipykälään niin lopputuloksen tiedät.Itse tein sen valinnan että menin siviilipalvelukseen ja se on ollut elämäni typerin veto.Kärsin siitä nyt ja aina työelämässä.
- aaarrrhhhgg
Itselläni ei ole sivarius vaikuttanut työnsaantiin millään tavalla, mutta se lienee uravalinnastakin kiinni. Minulla on humanistisen alan ylempi korkeakoulututkinto ja oman alan töitä on riittänyt opiskeluajoista lähtien.
- toimistotaistelija
Jo aloituksesi "voi kuule", viittaa neitimäisyyteen sekä mahdollisesti homoseksuaalisuuteen. Et ole mikään vakaumuksellinen sivari, jollaiset ovat kunnioitettavia periaatteen miehiä, vaan todellisuudessa olet innolla, ryhdillä, tahdilla ja puhdilla asevelvollisuuden suorittanut poikien suihkussa tiirailija, jollaisia erityisesti vapaaehtoisesti varusmiesjohtajakoulutukseen hakeutuvissa löytyy.
- res. luutnantti
Karu totuus omalta kohdaltani on se, että varusmiespalvelu/sotilasarvo on vaikuttanut urakehitykseeni positiivisesti.
- tavalla?
Valotatko hieman mitä teet ja miten sotilasrvo on siihen vaikuttanut.
- res. luutnantti
tavalla? kirjoitti:
Valotatko hieman mitä teet ja miten sotilasrvo on siihen vaikuttanut.
Olen toimihenkilö voimansiirtoalalta.
Vasta näin jälkeenpäin minulle selvisi miksi kolleegat jäivät sutimaan lähtökuoppiinsa. Vaikka todistukseni ovat hyvät ja työkokemukseni on vankka silti myötätuulta on ollut enemmän kuin muilla ehkä upseeriveljien ansiosta.
Tässä työssä armeijan johtajakoulutuksesta on ollut hyötyä mm. turvallisuuspuolella.
- silloin idiootti
Tunnetteko muuten ketää dippa-inssiä, joka olisi saanut edes jollain tasolla omaa alaansa ja koulutustaan vastaava työtä ja olisi sotilasarvoltaan jääkäri? Itselläni on kyllä työkokemusta ihan reilusti, mutta esimieskokemusta ei ole ollenkaan. Nyt on tullut melkoisesti paineita siitä, että en ehkä ikinä pääse urallani kunnolla alkuun, kun suurella osalla kanssaopiskelijoista on johtajakoulutus, mutta toisaalta ei välttämättä niin paljon työkokemusta.
- DI, kersantti
Esimieheni on DI ja sivari Itse olen DI ja kersantti. Alaisistani eräs on DI ja reservin luutnantti, joka on innokas sählääjä, mutta ei millään tavalla ainakaan siviilissä ilmennä johtamistaitojaan. Ei siis viitettäkään siitä, että ylläolevissa kirjoituksissa olisi mitään perää.
- DI vänrikki
Entinen esimieheni, DI, oli sotilasarvoltaan jääkäri. Mainio esimies, reilu ja asiantunteva kaveri. Ylennettiin osastopäälliköstä johtajatasolle vuosi sitten ja näyttää hanskaavan nekin hommat. Ja tämä isossa kansainvälisessä suomalaisfirmassa.
- Vänrikki
Vai "sotilastodistusta"... opettele asiat ja terminologia ja laki ennenkuin sössötät mitään paskaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2366547Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r524596Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004421Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli74209Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393702Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173618Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683596Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233501SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713273Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532415